Pět věcí, které štvou každého, kdo pravidelně jezdí hromadnou dopravou

13. 7. 2018 14:00 Co se děje
Pět věcí, které štvou každého, kdo pravidelně jezdí hromadnou dopravou

Městská hromadná doprava má spoustu výhod. Je docela levná, za jízdy si může člověk číst, nebo hrát na mobilu a pokud zrovna nepadáte ze sedačky, nikdo neřeší, kolik skleniček jste si zrovna dali. Jenomže jak psal Sartre, peklo jsou ti druzí a „těch druhých“ si v tramvaji, vlaku i autobuse užijete do sytosti. Podívejte se, co nás nejvíc štve.

6. 7. 2018Jak na skvělý steak? Kvalitní vyzrálé maso a spolehlivý gril!

Já mám právo sedět!

Předesíláme – kdo jen tak z hecu nebo lenosti nepustí starší osobu o holi sednout, je u nás buran. Jenomže… Máte horečku, zvrtnutý kotník, je vám na omdlení, nebo prostě jedete domu z náročné noční a usínáte nejen v chůzi, ale i v sedě. A v tu chvíli tramvaj svižným krokem doběhne zasloužilá bojovnice z kauflandové fronty, za dveřmi si přeměří cestující, plavně dojde k vám a spustí tirádu o nevychovanosti dnešní mládeže a o tom, jak je možné, že ji nepustíte sednout?! A to i kdybyste měli nohu v gypsu.

Z opačného pólu jsou vtipné i tance s tím, když se rozhodnete někoho pustit sednout a on se ještě urazí. Každému se člověk nezavděčí…

Židličkovaná

Jistě to znáte. Narvaný autobus či tramvaj, Šimek a Grossman by situaci popsali slovy „Stál jsem jen na jedné noze, a ještě ne na vlastní...“ a v tu chvíli se najednou uvolní jedna sedačka. V tu chvíli začne pracovat vnitřní Guth-Jarkovský každého jednoho cestujícího, co má alespoň mizivou naději se usadit, a nikdo nechce být za nezdvořáka. Nádhera, kdyby si takhle dávali přednost řidiči na křižovatkách, tak se i z Prahy do Brna dostaneme rychleji pěšky. Jasně, možná po vás někdo loupne zlým pohledem, jenomže uvolníte místo na stání pro další nebohé sardinky. Zatímco když budete stát jak tvrdé Y, jen zbytečně blokujete tramvaj.

Užvanění spolucestující

Většinou, když si zapomenete sluchátka doma, nebo se vám vybije telefon, můžete si být jistí, že na další zastávce k vám nastoupí školka. Ideálně ta, která se zrovna vrací z výletu a žáčci jsou plní dojmů, o které se musí hned podělit. Hned jednoho napadne, proč pravidlo o náhubcích neplatí i pro děti. Už jen proto, že většinu psů jde naučit, aby byli zticha. Podobnou lahůdkou je i cestování s uřvaným miminem či hlasitou kočkou, kterou zrovna někdo převáží v přepravce k veterináři. Nejlépe, pokud máte zrovna kocovinu a chuť tiše pojít.

Ale abychom nekřivdili dětem, i dospělí imbecilové a jejich samice s telefony také patří mezi ideální spolucestující. Každý jistě touží vědět, co má vaše stará/starý koupit, co se dělo v posledním díle Ordinace, a koho ten mladý soused od naproti pozvracel či osouložil, či pro jistotu obojí zároveň. Tip pro dopravní podnik: Zkuste zavést u řidiče doplňkový prodej špuntů do uší.

Snad jedině pozitivum je, že dřívější divocí kazatelé, kteří celé tramvaji na potkání vyprávěli svůj trudný životní osud prokládaný nadáváním na děvky babylonské, krysy kancelářské a svině židovské, se v poslední době odstěhovali převážně za publikem na sociálních sítích.

Eau de pižmoň

Staré dobré pravidlo říká, že radši být cítit lacinou voňavkou než zapáchat. A ne, nechceme slyšet pořekadla o chlapech, co smrdí i z fotky. Když už si chcete smrdět, smrďte si doma, nebo s kamarády v putyce. Každý se někdy zapotí, ale sprcha většinou nebývá daleko a sprej nebo roll-on v tašce taky nezabere moc místa. Mimochodem, toto pravidlo platí nejen pro pány, ale i pro dámy, otherkiny, genderfluidní osoby a vlastně prostě kohokoliv. Nikdo po vás nechce, abyste povinně nosili Fahrenheit, stačí aspoň obyčejný deodorant za pár šupů a mýdlo s jelenem.

1. 4. 2018Udělejte si luxusní zahradní grilovačku na úrovni špičkové restaurace s českými zahradními kuchyněmi Politus

Teplotní experimenty

Někdy si člověk říká, že snad mají tramvajáci a vlakvedoucí předpisy na to, aby topili přesně polovičku roku. Bohužel je teplo evidentně levnější na jaře a v létě, než když nastanou mrazy jako v Rusku. Takže se nedivte, že topení fajruje nejvíc ve chvíli, kdy kvetou třešně, a naopak na Tři Krále se jeden klepe i v kožichu. O tendencích ostatních spolucestujících otevírat a zavírat okýnka v tu nejnevhodnější dobu, případně o obměně této situace s klimatizací, asi ani psát nemusíme. A když si k tomu jeden přidá uzavřený prostor, ve kterém leckdo prská bez kapesníku, nesmí se divit chřipkovým epidemiím.

Máte ještě jiné nápady a připomínky k tomu, co vás štve jakožto cestující hromadné dopravy? Podělte se s námi!

Zdroj: Vice, MHD, DPP, DPMB, ČD
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop