Bez kolagenu se lámou kosti, bolí klouby a vypadávají vlasy. Víte, jak si ho doplnit?

Kolagen je jednou z nejdůležitějších bílkovin, která v těle zajišťuje mnoho funkcí. Na starosti má třeba růst vlasů a nehtů, správnou funkci kloubů, stará se o…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Women's Health / 11. 7. 2018

Kolagen je jednou z nejdůležitějších bílkovin, která v těle zajišťuje mnoho funkcí. Na starosti má třeba růst vlasů a nehtů, správnou funkci kloubů, stará se o pevné kosti, ale také o to, abyste měli krásnou a zdravou pokožku. Víte ale, jak ho správně doplňovat?

25. 6. 2018LUI TESTOVÁNÍ: Lukáš Baran: "Kvůli svým koutům nevycházím bez kšiltovky. To bych rád změnil!"

Tělo stárne, kosti se po třicítce stávají křehčími, a ten vyvrtnutý kotník z fotbalu, který by vás před deseti lety přestal bolet do dvou dnů se ozývá i po týdnu. O úbytku vlasů a čele začínajícím v polovině hlavy raději nemluvě. Kůže se také všelijak krpatí, člověku se začínají tvořit vrásky. Nic, po čem byste toužili. Naštěstí se většina těchto potíží dá vyřešit či alespoň zmírnit zvýšením příjmu kolagenu.

Kolagen se většinou získává ze zvířecích kostí, chrupavek, kůže a šlach

Masožrouti všežravého typu „sním prase i s čumákem“ to mají jednoduché. Kolagen se nachází zejména ve zvířecích kůžích, chrupavkách, šlachách, ale i kopytech. Vlastně by se s nadsázkou dalo říct, že jeho nejlepším zdrojem jsou takové ty laciné párky, které maso neviděly ani z rychlíku, zato se do nich namelou všechny části zvířete, které by si jinak sotva někdo koupil. Ale nebojte se, nebude vám kázat o tom, jak jsou „striptýzky“ za šedesát korun za kilo zdravé a jak byste měli žvýkat prasečí ouška (i když proti gustu žádný dišputát).

Existuje mnoho způsobů, jak dostat kolagen do těla, aniž by se člověk musel krmit něčím, co mu zrovna nejede. Jedním z nich jsou takzvané kolagenové peptidy, které se dají sehnat i v podobě prášku. Vlastně se jedná o obdobu želatiny bez cukru, která se snadno rozpouští i ve studené vodě. Právě proto se dá snadno přidat do jakéhokoliv pokrmu, drinku či smoothie.

6. 7. 2018Jak na skvělý steak? Kvalitní vyzrálé maso a spolehlivý gril!

Takže kdo touží po zdravé kůži, kostech a kloubech, neměl by se téhle ingredience bát. Podle zkušeností ostatních uživatelů zlepšuje užívání kolagenu ve formě peptidů nejen obtíže s výše vypsanými částmi těla, ale pochvalují si i například daleko lepší zažívání či usínání. Stačí denně jedna či dvě lžičky. Samotný kolagen je takřka bez chuti, nízkokalorický, zato zasycuje.