Zažijte mozkový orgasmus a zlepšete si náladu zhlédnutím videa, které podle lékařů dokáže zmirňovat stres

11. 7. 2018 08:00 Co se děje
Zažijte mozkový orgasmus a zlepšete si náladu zhlédnutím videa, které podle lékařů dokáže zmirňovat stres

Čas od času se každý cítí tak nějak pod psa. Pro takové případy jsou tu videa, která dokáží navodit „mozkový orgasmus“. Díky speciálním zvukům se člověku sníží srdeční frekvence a zvýší pociťovaná pohoda. Ať už zhlédnete video, v němž hlavní roli sehrávají zvuky jako mlaskání, olizování či šepot, princip je u všech stejný – tzv. autonomní senzorická meridiánová odezva (ASMR). A podle vědců sledování podobných videí (resp. především poslouchání daných zvukových stop) má i dlouhodobé zdravotní výhody, jako je snížení stresu nebo úzkosti.

Podle psychologa dr. Giulia Poeria, který byl vedoucím aktuálního výzkumu ASMR videí, popularita podobných záznamů stále roste – i navzdory tomu jim však zatím nikdo nevěnoval adekvátní odbornou pozornost. „Spousta lidí uvádí, že ASMR pocity zažívají od dětství, ovšem až díky YouTube a Redditu se podobná videa stala skutečně hitem,“ tvrdí.

20. 11. 2018Ani muži by neměli podceňovat problémy s prsy. Co všechno může způsobovat bolest bradavek?

Ačkoliv zatím nebyl pořízen dostatečně obsáhlý výzkum, který by problematiku ASMR prozkoumal, ti, kteří mozkový orgasmus zažili, jej popisují jako šimravé pocity začínající na pokožce hlavy a pokračující k temeni a horní části páteře. Podle malé klinické studie Dr. Poeria pak polovina ze 112 účastníků, jimž bylo promítnuto ASMR video, mozkový orgasmus zažila a druhá polovina nikoliv. V tomto směru bude tedy třeba tématu ještě venovat hlubší pozornost. Co se však snižování tepové frekvence týká, tak všem, kteří uvedli, že pocítili mozkový orgasmus, skutečně klesla srdeční frekvence v průměru o 3,14 tepů za minutu.

10. 12. 2018Miloš Zeman, Harry Potter, Andrej Babiš a Helena Růžičková v jednom filmu. Videa Michala Orsavy sklízí obrovský úspěch

Na jedno z ASMR videí se můžete podívat níže a sami posoudit, jaké pocity ve vás vyvolává. Nutno však dodat, že svou podobou se ASMR videa mohou lišit a každý by tak měl vyzkoušet, co na něj zabírá (někomu může vyhovovat šeptání, jinému mlaskání, nelze vyloučit, že některé zvuky vám naopak budou skutečně nepříjemné – proto je potřeba zvolit obsah, který vyvolá kýženou reakci). I s ohledem na to, že ASMR obsahy jsou spojovány s „mozkovými orgasmy“ a obecně libými pocity, lze se setkat také s tím, že o nich někteří hovoří jako o emocionálním pornu či audiovizuální droze. Je proto třeba upřesnit, že erotický či jakkoliv sexuální podtext v tomto případě skutečně roli nehraje.

 

Zdroj: mirror.co.uk
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop