Sprchování není věda, ale většina z nás to neumí. Jaké jsou nejčastější chyby při sprchování?
Sprchování je prioritou naší každodenní rutiny. Je to něco, co děláme celý život, každý den (doufejme). Ale co je horší, většina z nás ani netuší, jak se správně sprchovat, respektive jaké návyky jsou špatné a nevíme o nich (například jako pěna ve vaně). Ale rozhodně to neznamená, že bychom se nemohli ponaučit z předchozích chyb a dát zelenou bezvadným vlasům a hedvábně hebké pokožce. Stačí se přizpůsobit novým praktikám a být si vědomi toho, jaké chyby při koupání děláme.
Než se pustíme do těch nejčastějších chyb, bylo by vhodné si připomenout, jaké jsou základy správného sprchování. Určitě nezanedbávejte záda, břicho, zadek a tu část za ušima. Holicí strojek – čistěte a vyměňujte, shromažďují se na něm bakterie a vaše odumřelá kůže. Nepřehánět to - na sprchu stačí maximálně deset minut. Správné prostředky na mytí – ne všechny kondicionéry, šampony nebo mýdla jsou určeny pro váš typ pokožky nebo vaše vlasy. A nyní se pojďme podívat na ty nejčastější chyby.
„Šamponování“
Sprchování je super. Voda bubnující do vaší hlavy je tím nejlepším terapeutickým zážitkem, který si můžete dopřát po dlouhém a náročném pracovním dni. Ale není potřeba, abyste si myli hlavu šamponem pokaždé. Pokud jej používáme příliš často, rychleji se vysušují vlasové folikuly, což vede k poškození v podobě lámavosti. Doporučuje mýt si vlasy zhruba dva až třikrát za týden. To pomůže udržet vlhkost a stimulovat růst.
Příliš moc peelingu
Většina z nás dělá tu chybu, že používá peelingové produkty na obličej i tělo denně. Peeling není špatná věc pro odstraňování odumřelé kůže, ale jeho příliš časté používání zbaví vaše tělo kůži potřebných bakterií, které bojují například proti akné. Dermatologové se shodují na tom, že odstraňování odumřelé kůže stačí maximálně třikrát týdně.
Holení sprchovým gelem nebo mýdlem
Tak tomuto se říká vrchol lenosti. Používání stejných prostředků na mytí i holení je prostě katastrofální chyba. Sprchové gely a mýdlo obsahují ingredience, které jsou určené k odstraňování špíny a mastnoty, zatímco holicí prostředky obsahují hydratační činidla pro hladké oholení bez většího podráždění. Jednoduše si dejte na poličku do sprchy holicí gel či pěnu.
Ledové osvěžení
Nepovzbuzujeme vás k tomu, abyste skákali do mrazivě studené lázně, ale před tím, než opustíte sprchu či vanu, způsobte svému tělo šok v podobě studené vody – stačí opravdu jen chvilinka. Zatáhnou se vám póry a zabráníte tak tomu, aby do nich pronikly nečistoty (například z ručníku, až se budete utírat). Údajně to také pomáhá ke zdravějšímu a lesklejšímu vzhledu vlasů, má to antidepresivní účinky a zvýšíte si toleranci vůči stresu.
Horká sprcha
Ačkoliv horká sprcha může být vaší oblíbenou relaxací, je to to nejhorší, co můžete své pokožce udělat. Vysoká teplota totiž zvyšuje krevní průtok, což má za následek záněty a vyrážky. Může kůži přivést doslova do stavu stresu, který poškozuje kožní buňky a zbavuje pokožku přírodní olejové vrstvy, která nás chrání. Dokonce to zhoršuje akné a vysušuje kůži na hlavě, což není příznivé pro vlasy. Prostě uberte na teplotě a bude to v pořádku.
Utírání se do ručníků
Sprchování je skvělá věc, ale snad jediná věc, která nás na tom nebaví je právě utírání se do ručníku. Jakmile vypneme sprchu, dostaví se pocit chladu, a to je důvod, proč popadneme ručník a zběsile se utíráme, abychom se zahřáli. Ale je to špatně. Sušení fénem také není ideální, způsobuje popraskání kůže. Správně bychom si měli ručník na tělo pouze pokládat, nikoliv se jím vydrhnout do sucha. Zůstane tak na pokožce zbytková voda, která naši pokožku hydratuje.