ROZHOVOR: Ondřej Pilnaj - mladík, který překonal deprese a nyní se o něj perou přední americké univerzity vyučující herectví!

Boston Conservatory at Berklee poskytuje s přehledem nejmodernější a nejvíce progresivní výuku herectví, zpěvu a tance se zaměřením na uplatnění v muzikálovém…

Autor: Petra Járková / Zdroj: Ondřej Pilnaj / 14. 6. 2018

Boston Conservatory at Berklee poskytuje s přehledem nejmodernější a nejvíce progresivní výuku herectví, zpěvu a tance se zaměřením na uplatnění v muzikálovém divadle na světě. Podle oficiální zprávy časopisu Broadwayských divadel Playbill má tato škola jedno z deseti nejčastějších zastoupení bývalých absolventů na jevištích nejslavnějších světových muzikálových divadel. Její spojení s Berklee College of Music z ní činí místo, kde se setkávají ti nejnadějnější studenti hudby, herectví, zpěvu a tance z celého světa.

6. 4. 2018ROZHOVOR: Trenér David Pártl: "Dostal jsem pozvání do Polska na největší akci Les Mills roku. Byli vybráni pouze čtyři instruktoři a já jsem jedním z nich!"

A pokud vše dobře dopadne, bude tam mít i Česká republika svého zástupce. Je jím Ondřej Pilnaj, který se do muzikálového herectví zamiloval už ve svých osmi letech.

"Pamatuji si přesnou chvíli, kdy jsem se poprvé zamiloval do muzikálu. Bylo mi osm let, když se nový výpravný film Baze Luhrmanna s názvem „Moulin Rouge!“ dostal na plátna kin a později na police videopůjčoven po celé Praze. Jako dítě jsem vždy rád zpíval a poslouchal hudbu, ale nikdy předtím jsem neprožil tak hluboké emoce sdílené skrze hudbu a herectví. Možná za to mohl fakt, že jsem byl ještě velmi mladý a otevřený, ale nikdy jsem nepocítil jakýkoliv nesoulad tím, že postavy zpívají, místo aby mluvily. Instinktivně jsem ihned chápal, že píseň v muzikálu je jen další komunikační prostředek, který má za úkol efektivněji zasáhnout srdce pozorovatele. Po zhlédnutí filmu, promočený slzami, jsem okamžitě věděl, čemu chci, potřebuji a musím věnovat celý život: být schopný přivést ostatní na takovou úroveň soucitu a skutečných emocí skrze podobně unikátní uměleckou zkušenost," prozradil mladý talent, kdy u něj vášeň pro muzikály propukla.

Jeho život, ale nebyl vždy snadný, prošel si pro někoho z nás přímo nepředstavitelným peklem. Depresemi. 

"V patnácti jsem začal trpět depresemi a úzkostmi. Ve druháku na konzervatoři už jsem nedokázal ani docházet do školy a musel jsem školu opustit. Doktoři mi předepisovali léky a já přibral ze 70 na 120 kilo během jednoho roku. To už jsem ztrácel naději, že někdy bude líp. Pak jsem ve dvaceti nastoupil do terapeutické komunity a strávil tam něco přes rok. Během té doby mi pomohli na sobě zapracovat. Zbavil jsem se postupně léků, shodil přebytečná kila, dal se dohromady a naučil se pracovat se svými depresemi i úzkostmi, aby mě v životě přestaly omezovat. Pak jsem se vrátil do školy, dostudoval se samými výbornými a začal dostávat angažmá v divadlech."

Kromě toho, že bojoval s depresemi, tak se potýkal i přiznáním vlastní homosexuality, což ho donutilo zajímat se o lidská práva LGBT komunity.

"Čím blíž jsem se nacházel k prahu dospělosti, tím víc jsem se zajímal o témata lidských práv. Zápasil jsem s vlastní homosexualitou až do svých sedmnácti let, kdy jsem veřejně vyšel s pravdou na světlo. Považuji se za velmi šťastného člověka, že jsem měl okolo sebe podporující rodinu a přátele, ale věděl jsem, že mnoho lidí nemá takové štěstí jako já a cítil jsem potřebu jim pomoci. Později jsem si uvědomil, že se nejedná jen o problémy homosexuálů (nebo LGBT+ komunity). Jedná se o všechny lidi na světě, kteří si procházejí utlačováním na základě své sexuality, rasy, víry, národnosti, pohlavní identity či jiných důvodů. Kdyby všechny nespravedlivě utlačované menšinové skupiny bojovaly za svá práva i vzájemně, mohli bychom opravdu dosáhnout změny, neboť bychom všichni zkrátka bojovali za spravedlnost. Z tohoto důvodu jsem se připojil jako dobrovolník k neziskové organizaci „Hate Free“ zaměřené na lidská práva a plánuji pokračovat v boji za lidská práva po celý zbytek svého života."

Nyní je Ondra ve fázi, že ho hraní v Česku nenaplňuje, protože podle něj naše muzikály často postrádají efektní dějovou linku, tvůrci se zaobírají převážně výpravnou stránkou, aniž by se pokusili přijít se skutečně originálním a moderním tématem či formou. To ho přinutilo zajímat se o zahraniční muzikál. Po nějakém čase se přihlásil na jeden z nejlepších a nejvyhlášenějších světových studijních programů pro muzikálové performery na Boston Conservatory at Berklee.

"Po zkušenostech s muzikálovým divadlem v Praze a zhlédnutí mnoha amerických jevištních muzikálů  mohu říct, že pro budoucnost tohoto žánru v České republice je potřeba učit se od zahraničních produkcí, které kladou podstatně větší důraz na uměleckou integritu a kvalitu příběhu i výkonů všech jednotlivých hereckých, pěveckých a tanečních složek dané inscenace," shrnuje kvalitu českých muzikálů Pilnaj.

30. 5. 2018LUI TESTOVÁNÍ: Lukáš Kubát: "Vlasy jsou korunou krásy!"

Studium na Berklee ale není levná záležitost, proto se Ondra snaží získat sponzory, aby si svůj životní sen mohl splnit.

"Budu-li schopný zaplatit své studium na Berklee, bude mi umožněno učit se principům amerického divadla od největších odborníků na jeho poli," svěřil se talent, který doufá, že získá dostatečné finanční prostředky.

Pokud vás jeho osud zajímá, rozhodně sledujte stránky http://cestanaberklee.cz/cs/, kde se o jeho cestě za slávou dozvíte vše a můžete mu i pomoci jeho přání splnit.