ROZHOVOR: Bohémský model Michal Šeda: "Při mých cestách mě zklamala Paříž, město je špinavé a lidé neurvalí!"

Michal Šeda (23) je začínající model, motocrossový jezdec, milovník adrenalinu a jak říká jeho babička - rošťák každým coulem. My jsme se s ním pobavili o…

Autor: Petra Járková / Zdroj: Milan Junek, Michal Šeda / 13. 6. 2018

Michal Šeda (23) je začínající model, motocrossový jezdec, milovník adrenalinu a jak říká jeho babička - rošťák každým coulem. My jsme se s ním pobavili o novém odvážném focení pro Milana Junka, ale také o tom, co jeho bohémský životní styl obnáší.

28. 5. 2018Jak na dokonale čistou domácnost? Pořiďte si robota!

Michale, jaký jste byl jako malý kluk?

Měl jsem velmi šťastné dětství, nemůžu si na nic stěžovat. Nejraději vzpomínám na kamarády z vesnice, jak jsme chodili hrát na pole fotbal a vymýšleli různé darebárny. Fotbal jsem pak hrál i na krajské úrovni. Babička o mě říkala, že jsem pořádný rošťák a to mi asi pořád zůstalo.(smích)

Co jste vystudoval?

Mám vystudovanou technickou školu, což se mi hodí i v běžném životě. Často mě přátelé prosí o to, abych jim pomohl něco opravit nebo přimontovat. Říká se o mě, že jsem zručný, ale to musí posoudit druzí.

Jak jste se dostal k motocrossu?

Můj otec v mládí jezdil a já jsem k tomu měl dost blízko už po ukončení fotbalu. Chtěl jsem se něčemu věnovat a tak jsme pořídili první motocykl, když mi bylo dvanáct let.

Jak dlouho jste ho dělal a jaké jste měl úspěchy?

Bylo to v době kdy jsem žil na vesnici, takže nějakých šest let. Po maturitě jsem šel od rodičů zpátky do Prahy a motorky vyměnil za cestování. Jezdil jsem v krajských soutěžích po republice. Myslím, že na nějaké větší úspěchy s tímto sportem jsem začal dost pozdě.

Co nějaká zranění, přece jen je to nebezpečný sport....

Ano, je to nebezpečný sport v tom, že jsou zranění častá, ale to k tomu adrenalinu patří. Jezdit výletně na motorce v běžném provozu je více nebezpečná záležitost.

Jak trénuje takový motocrossař?

Spousta lidí neví, jak je to fyzicky náročný sport, takže určitě fyzická příprava patří mezi to nejdůležitější. Pak už jen jezdit a jezdit.

Rád cestujete. Kde jste byl naposledy? Která země je vaší srdcovkou a proč?

Naposledy jsem cestoval po jihovýchodní Asii. S kamarádem jsme projeli Filipíny, Thajsko, Malajsii i Saudskou Arábii. Nejvíce mě oslovilo Thajsko. Nadchnul mě tamní život. I když tam jsou výrazné sociální rozdíly a ve městě potkáte žebrající holčičku vedle úspěšného byznysmena, lidé tam k životu přistupují jinak než u nás. Přišlo mi, že jsou šťastnější a všeho si daleko více váží. To u nás chybí.

Moře by vyměnil za hory, cítí se jako jižanský typ

Kam byste zase nedoporučil vycestovat, protože to za to nestojí?

Navštívil jsem většinu evropských metropolí a musím přiznat, že mě Evropa tolik nebaví. Asi nejvíce mě zklamala Paříž. Bylo tam na mě moc lidí, i když jsem se snažil chodit po místech, která nejsou úplně turistická, přemíra lidí byla všude. Město mi přišlo špinavé a lidé neurvalí. Nechovali se k sobě pěkně tak, jako třeba v Asii.

Natočil jste dokument. Povíte nám něco bližšího?

Zatím o tom nemohu moc mluvit, jen můžu prozradit, že se jedná o něco, co tady ještě nebylo a natáčeli jsme to s kamarádem právě v Asii. Není to moc profesionální, ale své diváky si to najde.

Co vás na cestování baví nejvíce?

Nejraději poznávám nové kultury a seznamuji se s místními. Zajímá mě, jak žijí lidé s jinými kořeny, co jedí, jak vypadá jejich běžný den. Na cestování je skvělé, že se přirozeným způsobem člověk učí komunikovat v cizím jazyce. Jsem velmi pyšný na to, že umím říct některá slovní spojení třeba i v patnácti jazycích, patří k nim samozřejmě „na zdraví“ nebo „miluji tě“. (smích)

Máte raději hory nebo moře?

Jednoznačně preferuji moře. Jsem jižanský typ, mám pocit, že mám v krvi temperament. Moře a teplo mi dodává energii i dobrou náladu a nejraději relaxuji právě na pláži.

Jak jste se dostal k modelingu?

Asi před třemi lety mě přes sociální sítě oslovila mladá a velmi talentovaná fotografka. Nafotili jsme pár fotek a ty měly úspěch. Pak už se nabídky jen hrnuly. Hlavně šlo ale o nabídky do filmů pro dospělé a to s díky odmítám. (smích)

Právě jste nafotil velmi pěkné a odvážné fotky s Milanem Junkem. Co vás k tomu vedlo?

Milan mě sám oslovil. Dlouho jsem váhal, nevnímám sám sebe jako modela, ale nakonec jsem rád, že jsem souhlasil. Fotky se moc povedly a já Milanovi moc děkuji za jeho trpělivost i profesionalitu. Jsem zvědavý, jaký ohlas budou mít fotografie po výstavě, kterou plánuje na tento rok.

Jak se vám s ním spolupracovalo?

Milan je velký profesionál i sympaťák. Focení probíhalo v různých exteriérech a interiérech v Teplicích. Zkoušeli jsme různé výrazy i styly. Jsem nadšený, jak Milan pracuje se světlem. Přestože fotografie vypadají, jak kdyby prošly výraznou postprodukcí, není tomu tak. Milan si vystačil s několika lampami, které dokázaly perfektně vyhladit kůži a dodat fotografiím tu správnou atmosféru. Není divu, že je Milan tak úspěšný.

Baví vás móda?

Módní trendy nijak nesleduji, nosím hlavně věci, které mi jsou pohodlné. Oblečení musí být hlavně kvalitní.

Říkáte o sobě, že jste bohém. Jak se to ve vašem životě vyznačuje?

Života si užívám plnými doušky. Neřeším hlouposti, rád se chodím bavit a jsem hodně společenský. Řídím se heslem, že žijeme jenom jednou a proto bychom neměli ztrácet čas něčím, co nás nebaví. Snažím se tak dělat jenom to, co mě naplňuje.

Jaké jsou vaše sny do budoucna?

Jak už jsem zmínil, nadchla mě právě jihovýchodní Asie a mým velkým snem je se přestěhovat právě do Bangkoku. Je to skvělé spojení rychlého městského života i moře, které tak miluji. Nechtěl bych tam asi žít napořád, ale určitě alespoň nějaký delší čas.

24. 5. 2018Přírodní materiály jsou čím dál oblíbenější! Tipnete si, který z nich vítězí v letních kolekcích českých značek?

Co plánujete na léto?

S přáteli plánujeme několik cestovatelských zážitků. Osobně se nejvíc těším na surfování v Portugalsku. Tamní vlny jsou prý boží!