
Lidské vlasy „žijí“ v sedmiletkách, které ovlivňují jejich kvalitu. Jaké další vlivy se podepisují na pevnosti, síle i lesku?
O vlasech se říká, že jsou korunou krásy. Někdo o svou kštici intenzivně pečuje, někdo nechává svůj vlasový porost růst jako džungli. Ovšem pravdou je, že ačkoliv v jednu chvíli můžete mít vlasy jako princezna z Disneyho pohádek, po nichž by mohl šplhat sličný princ, o pár dní později se můžete probudit a připomínat spíše Děda Vševěda (tím ovšem nemyslíme, že vaše vlasy zezlátnou, ale spíše že jejich množství se významně zredukuje…). Lidské vlasy totiž žijí vlastním životem. Sedmiletým. A tyto vlasové sedmiletky se dále dělí do tří základních etap, každá z nich se pak na tom, jak vlasy vypadají a jaká je jejich kvalita, významně podepisuje.
Nejvýznamnější fází je tzv. anagen, tedy fáze růstu. Během ní dochází k růstu vlasových folikul a právě tento proces trvá oněch dlouhých sedm let. Po této fázi následuje 10denní přechodové období katagen a tříměsíční odpočinková doba, tzv. telogen. Právě během telogenu se tělo „mrtvých“ vlasů zbavuje. Od této chvíle jsou vlasové folikuly cca tři měsíce neaktivní a následně se opět spustí celý proces od počátku. Samozřejmě ale tento růstový proces začíná a končí u každého vlasu v jinou dobu. Jinak bychom každých sedm let vyplešatěli...
Proč bychom ale o těchto třech růstových fázích vlasů měli mít alespoň základní povědomí? Podle vlasové specialistky Lizzie Hearn z kadeřnictví, které pravidelně navštěvují rozličné hollywoodské celebrity, by v každém z jednotlivých období měla péče o vlasy vypadat jinak. „Největší pozornost péči o vlasy je třeba věnovat během fáze růstu, protože v tomto stavu vlasy zůstávají nejdéle, pět až sedm let,“ tvrdí. Během periody růstu je tedy třeba zajistit vlasům adekvátní výživu – průtok krve do pokožky hlavy. V praktické rovině to znamená aplikaci vlasových masek nebo rozličných zábalů.
Samozřejmě i když vlasy prochází zmiňovanými jednotlivými fázemi, s ohledem na to, že časově se nijak nekoordinují, může být poněkud obtížně odhadnout, kdy a jakou péči vlasům poskytovat.
Podle Luka Herhesona, který je kreativním ředitelem společnosti John Frieda UK, existují navíc i další aspekty, které se na kvalitě vlasů podepisují, např. stárnutí. „Postupem času si některé ženy mohou všimnout ztenčení a lámavosti vlasů, které obvykle souvisí s hormonálními změnami. To se pak týká i žen, které jsou těhotné – ty naopak během těhotenství produkují hormony, které mohou vlasy zpevňovat. Po porodu, když hladina hormunů klesne, zase dochází k radikálnímu poklesu vlasové kvality,“ tvrdí. Podle dalšího londýnského kadeřníka Andrewa Joseho se na kvalitě vlasů (a úspěšnosti průběhu jednotlivých fází jejich růstu) ale podepisují i další faktory. Jedná se např. o rozličné dietní změny nebo i nedostatek spánku.
Podle Davida Felsteda, ředitele kliniky Daniel Galvin Hair + Scalp kvalitu vlasů ovlivňuje také množství tepla, jemuž jsou vystavovány (např. fénování, žehlení atd.). „Když jste dítě, vaše vlasy obvykle vypadají skvěle, protože nejsou vystaveny tolika tepelným, ale ani chemickým vlivům, jako je barvení, zesvětlování atp.“ Proto se také ženám, které se pravidelně barví a používají vysoušeče, žehličky či difuzéry doporučuje minimálně jednou týdně aplikovat regenerační vlasovou masku.
V základu ale platí, že nic není ztraceno, i když vaše vlasy třeba zrovna nevypadají dokonale. „Kvalitu vlasů lze ve většině případů vylepšit např. užíváním různých vitaminových doplňků či aplikací speciálních vlasových přípravků,“ uzavírá Jose.