Potraviny, které nás pomalu a jistě zabíjejí a nám to i tak nevadí. Co by na našich talířích nemělo být, ale stejně neodoláme? Víme, co mohou způsobit

Neustále se nám něco zakazuje. No, a když přijde na jídlo, je to opravdu extrém. Existují „miliony“ seznamů potravin, které bychom údajně neměli jíst. Na…

Autor: Tomáš Boroš / Zdroj: healthyandpretty.com / 7. 6. 2018

Neustále se nám něco zakazuje. No, a když přijde na jídlo, je to opravdu extrém. Existují „miliony“ seznamů potravin, které bychom údajně neměli jíst. Na internetu visí nepřeberné množství videí, jak nechutným způsobem vznikají naše oblíbené laskominy. Pak přijde Láďa Hruška a všemu nasadí korunu. Vydá se kuchařka „vychytaných“ receptů a lidé poslušně konzumují ještě větší hnusy než obvykle. Ale kdybychom měli kontrolovat a zkoumat všechno, co strkáme do pusy, nejspíš by celé lidstvo vyhladovělo. A protože se lidé rádi bojí a rádi si zanadávají, připravili jsme si další seznam oblíbených potravin, na které byste měli zapomenout, protože vás mohou i zabít.

19. 1. 2019Ranní čtvrthodinka aneb rozcvička paměti s knihou Naivní sezóna: Soudruh Lenin nejspravedlivější

Konzervovaná rajčatová omáčka

Přesně tento druh omáček je v podstatě tichý zabiják. Je to skrytý zdroj cukru a možná by vám nemuselo „secvaknout“, že příjem této potraviny může vést ke zvýšenému riziku obezity, cukrovky, srdečních onemocnění a dokonce i k zubnímu kazu. Vždycky je lepší udělat si vlastní omáčku z čerstvých rajčat a vlastního koření, ale kdo na to má v dnešní době čas? Asi nikdo, a proto se hazardu říká hazard a ne háčkování.

 

Sodovka a podobné „tlamolepy“

Hlad je převlečená žízeň, ale pokud sáhnete po jedovatě zbarvených nasycených limonádách, můžete ublížit své kůži, řádně si zahýbete s hladinou cukru v krvi a můžete si rozhodit hormony i náladu. Ale ono je to vlastně jedno, protože silný marketing nadnárodních firem udělá díru do hlavy snad každému. A všichni pak do sebe lijeme údajné „vitamíny a živiny“. Ve skutečnosti jde o cukr, barviva a konzervanty. Kdyby jen ty černý potvory nechutnaly tak dobře, že?

31. 1. 2019Tohle jsou věci, které dnešní generace mladých lidí již nepozná. Pojďte si s námi zavzpomínat

Uzeniny

Mastné pochoutky, jako je salám, šunka a párky, jsou plné dusičnanů, sodíku, konzervačních látek a dalších přísad, které zvyšují riziko rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a dokonce mohou způsobit i problémy s chováním a poruchy učení a soustředění u dětí. Jak je vůbec možné, že jsme nezdegenerovali a nevymřeli? Nad tím prostě zůstává hlava stát.

 

Brambůrky

Solené, česnekové, paprikové. Kultovní trojice a všechny ostatní hluboce vypražené plátky z brambor obsahují akrylamid, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty i konečníku. Je jen z podivem, že nezpůsobují i rakovinu plic. To bychom už nejspíš nerozdýchali, doslova. Pokud si dopřejete brambůrky s příchutí slaniny, namočíte si je do rajčatové omáčky a zapijete je sodovkou, pak nás velice těšilo a nejspíš se nedožijete příštího rána. Hned po utonutí v čokoládě by byla brambůrková sebevražda nejčastější příčinou úmrtí, a to celosvětově.

Brambůrky

Cereálie k snídani

Zde musíme opět vyzdvihnout reklamu a marketing, jenž nás masírují ze všech stran.  Veselé přebaly, nedej bože sleva a uvnitř hračka. Znáte snad lepší způsob, jak zaútočit na „nevinná“ dítka? Stačí se vztekat a předvést opravdu šílenou scénu přímo v obchodě, válet se u toho na zemi pomůže. Rodiče se začnou stydět, zapomenou na výchovu a raději dítě umlčí podplácením. Potom svým dětem naservírují k snídani cukr, umělá barviva, konzervační látky, GMO (geneticky modifikované hnusy) a podobně.

Cereálie ke snídani? Raději ne!

Je patrné, že se co nevidět opět vrátíme k výhonkům, a to jsme ještě nezmínili mléčné výrobky margarín, balené dresinky nebo džusy a jejich „blahodárné“ účinky na naše zdraví. Na jednu stranu je pro nás nechutné, vědět, jak tyto potraviny vznikají, z čeho jsou, a co způsobují našemu tělu. Na druhou stranu nám to je jedno, protože je stejně budeme konzumovat dále.