Pronásledují vás v noci příšery? Noční můry mohou vážně ohrožovat zdraví, ale také pomáhat

…něco vás pronásleduje. Jste vyděšení. Blíží se to víc a víc. V tom – těsně předtím, než vás „to“ dostane – se zbroceni potem pobudíte. Možná to zní jako klišé…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: time.com / 28. 5. 2018

…něco vás pronásleduje. Jste vyděšení. Blíží se to víc a víc. V tom – těsně předtím, než vás „to“ dostane – se zbroceni potem pobudíte. Možná to zní jako klišé, ale podle odborníků, kteří se zabývají studiem nočních můr, je právě tohle typický scénář děsivého snu. „V nočních můrách často dojde na hrozbu smrti nebo zranění a vy se mu snažíte uniknout,“ tvrdí profesor psychiatrie a také ředitel spánkové laboratoře Dream and Nightmare, Tore Nielsen. Navzdory doposud popsaným případům nočních můr však mnohé mechanismy jejich vzniku i důsledky pro lidské zdraví stále zůstávají skryty pod rouškou tajemství. Jsou noční můry zdravotním rizikem? Co vyjadřují? A mohou někomu i prospívat?

Noční můry, v nichž se děje něco podobného výše popsanému, jsou nejběžnější v případech, že lidé prožijí něco traumatického. Ale podle Nielsena noční můry přicházejí v mnoha podobách. Někdy mohou být důvody noční můry naprosto nevinné, ale stejně způsobí intenzivní strach, stres. Právě proto mohou  – zažívá-li je člověk často – podle Nielsena reálně způsobovat zdravotní potíže.

22. 1. 2019Nebaví vás letní pride festivaly? Již několik let se můžete vydat na sněhový pride v Tignes

„Pokud vás stíhá jedna noční můra za druhou, logicky to vede ke stresu a nespavosti,“ doplňuje Michale Nadorff, profesor psychologie, který také vede spánkovou laboratoř, ovšem rovnou se zaměřením na sebevraždy. Podle něj pak noční můry signalizují náhlá noční probuzení – a to i tehdy, pokud si prouzený spáč důvodu procitnutí není vědom.  Ačkoliv někteří výzkumníci zastávají spíše názor, že v takových případech se jedná více o špatné sny než noční můry, podle Nadorffa v těchto případech neexistuje přesná hranice. Obecně pak platí, že lidé, které trápí noční můry, se naučí spánku vyhýbat, což má samozřejmě na zdraví nedozírné důsledky – od depresí, přes srdeční obtíže až po sklony k sebevraždám.

26. 2. 2019Pozor, i ze zdravého stravování se může stát posedlost! Otestujte se, zda nehrozí i vám

Ovšem ne vždy je vše tak černobílé. I když jsou noční můry děsivé, nutně nemusí být tak úplně špatné. Podle vědců mohou noční můry lidem pomoci snižovat každodenní úzkost, mnozí se díky nim také naučí lépe zvládat stres. „Již od dob Freuda víme, že naše běžné obavy se odrážejí v našich snech,“ tvrdí Nielsen. A pokud si jejich obsah zaznamenáte a následně je budete řešit s odborníkem, můžete odhalit i jejich spojení s běžným životem. Tehdy „analýza snů“ ztrácí nálepku pseudovědy a stává se skutečně legitimním způsobem, jak získat osobní vhled do vlastních emocí.

A tak podle doktora Nardoffa  mohou noční můry posloužit jako jistý druh tzv. „expoziční terapie“, která je dnes hojně využívaným nástrojem pro léčbu fobií a také některých depresivních stavů. Např. pokud se někdo bojí psů, pomůže mu právě kontakt se psy. Tím, že je zdroj strachu konfrontován v bezpečném prostředí, se člověk fobii naučí zvládat. A úplně stejně mohou fungovat noční můry – zejména ty, které vznikají v důsledku traumatických událostí, mohou mozku dovolit, aby tyto události znovu prožil a překonal je. Samozřejmě ale tato expoziční terapie není vhodná pro každého a je třeba s ní zacházet velmi opatrně.

V každém případě – když už dojde na věc a bude vás pronásledovat noční můra, to, že budete svému strachu čelit, je nejlepší způsob, jak ji překonat.