Lékaři konečně vědecky objasnili záhadu legendárního (a fyzicky nemožného) pohybu Michaela Jacskona v klipu Smooth Criminal

Úspěchy Michaela Jacksona na poli hudebním jsou legendou – zpěvák získal osm cen Grammy během jediného večera, stal se také prvním umělcem, který prodal přes…

Úspěchy Michaela Jacksona na poli hudebním jsou legendou – zpěvák získal osm cen Grammy během jediného večera, stal se také prvním umělcem, který prodal přes milion digitálních songů za týden. Ovšem ani Jacksonův vliv na tanec není méně výrazný – fanoušci po celém světě se pokoušeli napodobit jeho klouzavé pohyby s otočkou, zběsilé sahání si do rozkroku ukončené pohybem pánve a samozřejmě i moonwalk, který je dodnes Jacksonovou „poznávací značkou“. Doposud tu byl ale jeden „krok“, který nejenže při prvním provedení nechal všechny v němém úžasu, ale nikdo nevěděl, jak jej Jackson zvládl. Porušil totiž veškeré zákony biomechaniky a gravitace.

Ano, mluvíme o naprosto nepřirozeném „naklonění“ dopředu o 45 %, které se poprvé objevilo ve videoklipu z roku 1988 Smooth Criminal. Přitom jak Jackson, tak i jeho tanečníci se i během předklonu dotýkají podlahy celou plochou nohy, a pak se – bez viditelných obtíží – zase vzpřímí.

„Není to fyzicky možné,“ konstatuje kategoricky neurochirurg Nishant Yagnick, který je zapáleným Jacksonovým fanouškem a zároveň postgraduálním doktorandem na Institutu lékařského vzdělávání v Indii. „On převezl gravitaci,“ dodává Yagnick, který nakonec svou vášeň pro Jacksonovu tvorbu spojil se svým studiem a „záhadu“ nepřirozeného pohybu objasnil.

„Můžete se předklonit o 25 – 30 stupňů, než se převážíte a spadnete na tvář,“ dodává kolega Yagnicka, Dr. Manjul Tripathi, další Jacksonův fanoušek (ostatně, v Indii má Jackson obrovskou fanouškovskou základnu a dokonce i následníky, kteří se jeho taneční umění snaží udržovat při životě). A jelikož oba vědci byli naprosto fascinování tajemstvím, které se za „nemožným předklonem“ skrývá, rozhodli se tématem zabývat na vědecké bázi a své poznatky vycházející z pohledu neurochirurgů publikovali v Journal of Neurosurgery pod názvem „Jak Michael Jackson narušil naše chápání biomechaniky páteře?“

Muži po celém světě odmítají platit za své protějšky, s nadsázkou se označují jako „lakomci“. Nejen „zlatokopky“ mají utrum23. 4. 2021

Když se lidské tělo ohýbá dopředu, všechny svaly prakticky působí jako kabely a podporují tělo tak, aby bylo udrženo jeho těžiště. Ovšem pokud se toto těžiště změní na kotníky, svaly, které běžně zajišťují rovnováhu, jsou ze hry. Namísto nich dochází k zatížení lýtka a Achillovy šlachy, která pro tento účel normálně rozhodně neslouží. „Achillova šlacha umožňuje jen velmi omezený stupeň ohýbání vpřed od kloubu kotníku – pokud ovšem nejste Michael Jackson,“ uvádí studie. „Většina profesionálních tanečníků se díky tréninku a praxi dokáže předklonit maximálně o 25 až 30 stupňů,“ dodává. Ačkoliv byl tedy Jackson a jeho tanečníci jistě ve skvělé formě, 45stupňový předklon je prostě nemožný. A proto spolu se svým týmem zpěvák navrhnul speciální botu, která jej při předklonu ukotvila k podlaze.

Maďarsko chce uzákonit zákaz homosexuální propagandy – tamní vláda se inspirovala homofobním zákonem z Ruska11. 6. 2021

Bota, patentovaná až v říjnu 1993, „má speciální patní otvor, který lze dle potřeby spojit se závěsem – např. hřebíkem – a to pouhým posunutím boty po zvolené ploše,“ shrnuje americký patentový úřad. „Je to velmi nápaditá myšlenka, ovšem ani s botou není tento pohyb tak snadný. Potřebujete obrovskou sílu, kterou měl Michael Jackson právě v Achillových šlachách,“ dodává Tripathi. A souhlasí i jeho kolega Yagnick. „Normální lidé – dokonce i s tou botou – pravděpodobně tento předklon nikdy nezvládnou. Je třeba dlouhá praxe k rozvoji potřebných svalů, aby získaly nutnou sílu,“ tvrdí.

A se závěry indických specialistů souhlasí i lékař Jose Garcia-Corrada z americké Atlanty, podle něj navíc všem, kdo se o podobný taneční manévr pokusí (i se zázračnou botou), hrozí různá zranění při pádu. Jednoduše řečeno – i když si Michael Jackson díky „kouzelné botě“ trošku ke své taneční kreaci pomohl, stále mu nelze upřít neuvěřitelný talent a schopnosti, jichž ostatní dosáhnou jen stěží.

Zdroj: cnn.com, bbc.co.uk