Lékaři konečně vědecky objasnili záhadu legendárního (a fyzicky nemožného) pohybu Michaela Jacskona v klipu Smooth Criminal

Úspěchy Michaela Jacksona na poli hudebním jsou legendou – zpěvák získal osm cen Grammy během jediného večera, stal se také prvním umělcem, který prodal přes…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com, bbc.co.uk / 24. 5. 2018

Úspěchy Michaela Jacksona na poli hudebním jsou legendou – zpěvák získal osm cen Grammy během jediného večera, stal se také prvním umělcem, který prodal přes milion digitálních songů za týden. Ovšem ani Jacksonův vliv na tanec není méně výrazný – fanoušci po celém světě se pokoušeli napodobit jeho klouzavé pohyby s otočkou, zběsilé sahání si do rozkroku ukončené pohybem pánve a samozřejmě i moonwalk, který je dodnes Jacksonovou „poznávací značkou“. Doposud tu byl ale jeden „krok“, který nejenže při prvním provedení nechal všechny v němém úžasu, ale nikdo nevěděl, jak jej Jackson zvládl. Porušil totiž veškeré zákony biomechaniky a gravitace.

Ano, mluvíme o naprosto nepřirozeném „naklonění“ dopředu o 45 %, které se poprvé objevilo ve videoklipu z roku 1988 Smooth Criminal. Přitom jak Jackson, tak i jeho tanečníci se i během předklonu dotýkají podlahy celou plochou nohy, a pak se – bez viditelných obtíží – zase vzpřímí.

„Není to fyzicky možné,“ konstatuje kategoricky neurochirurg Nishant Yagnick, který je zapáleným Jacksonovým fanouškem a zároveň postgraduálním doktorandem na Institutu lékařského vzdělávání v Indii. „On převezl gravitaci,“ dodává Yagnick, který nakonec svou vášeň pro Jacksonovu tvorbu spojil se svým studiem a „záhadu“ nepřirozeného pohybu objasnil.

„Můžete se předklonit o 25 – 30 stupňů, než se převážíte a spadnete na tvář,“ dodává kolega Yagnicka, Dr. Manjul Tripathi, další Jacksonův fanoušek (ostatně, v Indii má Jackson obrovskou fanouškovskou základnu a dokonce i následníky, kteří se jeho taneční umění snaží udržovat při životě). A jelikož oba vědci byli naprosto fascinování tajemstvím, které se za „nemožným předklonem“ skrývá, rozhodli se tématem zabývat na vědecké bázi a své poznatky vycházející z pohledu neurochirurgů publikovali v Journal of Neurosurgery pod názvem „Jak Michael Jackson narušil naše chápání biomechaniky páteře?“

27. 6. 2019Opravdu je pondělí nejhorší den týdne? Ostatní dny mohou škodit vašemu elánu daleko více

Když se lidské tělo ohýbá dopředu, všechny svaly prakticky působí jako kabely a podporují tělo tak, aby bylo udrženo jeho těžiště. Ovšem pokud se toto těžiště změní na kotníky, svaly, které běžně zajišťují rovnováhu, jsou ze hry. Namísto nich dochází k zatížení lýtka a Achillovy šlachy, která pro tento účel normálně rozhodně neslouží. „Achillova šlacha umožňuje jen velmi omezený stupeň ohýbání vpřed od kloubu kotníku – pokud ovšem nejste Michael Jackson,“ uvádí studie. „Většina profesionálních tanečníků se díky tréninku a praxi dokáže předklonit maximálně o 25 až 30 stupňů,“ dodává. Ačkoliv byl tedy Jackson a jeho tanečníci jistě ve skvělé formě, 45stupňový předklon je prostě nemožný. A proto spolu se svým týmem zpěvák navrhnul speciální botu, která jej při předklonu ukotvila k podlaze.

22. 5. 2019S jakými problémy lidé nejčastěji chodí za sexuálními terapeuty?

Bota, patentovaná až v říjnu 1993, „má speciální patní otvor, který lze dle potřeby spojit se závěsem – např. hřebíkem – a to pouhým posunutím boty po zvolené ploše,“ shrnuje americký patentový úřad. „Je to velmi nápaditá myšlenka, ovšem ani s botou není tento pohyb tak snadný. Potřebujete obrovskou sílu, kterou měl Michael Jackson právě v Achillových šlachách,“ dodává Tripathi. A souhlasí i jeho kolega Yagnick. „Normální lidé – dokonce i s tou botou – pravděpodobně tento předklon nikdy nezvládnou. Je třeba dlouhá praxe k rozvoji potřebných svalů, aby získaly nutnou sílu,“ tvrdí.

A se závěry indických specialistů souhlasí i lékař Jose Garcia-Corrada z americké Atlanty, podle něj navíc všem, kdo se o podobný taneční manévr pokusí (i se zázračnou botou), hrozí různá zranění při pádu. Jednoduše řečeno – i když si Michael Jackson díky „kouzelné botě“ trošku ke své taneční kreaci pomohl, stále mu nelze upřít neuvěřitelný talent a schopnosti, jichž ostatní dosáhnou jen stěží.