
Počet nakažených kapavkou, chlamydiemi i syfilis raketově stoupá. Tinder je v tom skoro nevinně. Zajímá vás, co za to opravdu může?
Z Kalifornie se zvedají varovné hlasy, že mezi mladými raketově stoupá počet nakažených sexuálně přenosnými nemocemi, jako je kapavka, chlamydie ale i syfilis. Server Men’s Health mezi odborníky pátrá po tom, jaké jsou skutečné příčiny.
Snadno by se dalo říct, že na vině jsou seznamovací aplikace jako Tinder nebo Grindr. Ty určitě nejsou bez svého podílu viny, nejedná se ale rozhodně o hlavní viníky současného vzestupu sexuálně přenosných nemocí. Počty nakažených přitom stouply za posledních pět let o celých 45 %.
Jako by nic nescházelo
První příčinou je to, že mladí často nevědí, že se nakazili. Polovina mužů, která se nakazila chlamydiemi, nemá vůbec žádné příznaky, stejně tak podstatná část těch s kapavkou. A první příznaky syfilitidy, jakou jsou pupínky okolo úst či konečníku se často přehlédnou nebo si je nakažený splete třeba se zarostlým chlupem. Přitom ale i takto bezpříznakoví pacienti působí jako roznašeči. „Problém je v tom, že mladí chodí za lékařem teprve, až když pozorují příznaky nemocí. Přitom by měl každý sexuálně aktivní člověk chodit alespoň jednou na kontrolu,“ říká dr. Heidi Bauer z Kalifornského odboru pro péči o zdraví.
Není to ten pravý rajc, zato nedostaneš kapavku
Dalším důvodem je odpor mladých k prezervativům, zejména při análním sexu. Konečník je úzký, bez přírodní lubrikace a snadno se tak natrhne. Viry a bakterie zodpovědné za pohlavně přenosné nemoci se tak snáze dostanou přímo do krevního oběhu. „Zvláště mladí gayové už se tolik nebojí HIV, a proto přestali používat kondomy,“ říká dr. Hunter Hansfield z Losangeleského centra pro výzkum a léčbu HIV.
Šetření na nepravém místě
Částečnou vinu také nese americká vláda. Vzhledem ke škrtům v rozpočtu na zdravotnictví se po celé zemi rušily zejména venerologické kliniky a prevenční centra. Navíc se celkově snížil i počet intervenčních specialistů, kteří přímo spolupracují s nakaženými lidmi a jejich partnery. Není tak divu, že se sexuálně přenositelné nemoci mohou šířit takřka nekontrolovaně.
Stydliví muži v bílých pláštích
Poslední část viny padá na samotné lékaře. „Lékaři jsou bohužel také jen lidé, a i mezi nimi mají sexuálně přenosné choroby určité stigma. Mnoho z nich tak o podobných nemocech nechce s pacienty mluvit, nebo se prostě stydí,“ říká Matthew Prior z Národnní koalice proti šíření sexuálně přenosných nemocí. Část lékařů také neví, jak správně podobné nemoci léčit. Vládní statistiky z oblasti zdravotnictví ukazují, že každý pátý případ kapavky nebývá správně léčen. „Tohle nekladu za vinu lékařům, ale vzdělávacímu systému,“ říká Prior. „Američtí lékaři se během všech let studií věnují sexuálním nemocím celkově jen tři až deset hodin.“
Jak se tedy podle Men’s Health vyhnete tomu, abyste si domů přinesli nepříjemné venerologické onemocnění? Stačí jednou ročně zajít na vyšetření, a to i v případě, že jste svému partnerovi či partnerce věrní. V případě, že váš partner, partnerka či jednorázová známost nenchává vyšetřit, používejte kondom.