Jakému pohlaví odpovídá aktivita vašeho mozku? Nová studie přinesla velmi zajímavé závěry

O tom, že muži a ženy jsou z různých planet a možná i vesmírů se toho řeklo nekonečně mnoho, a tak muži už vědí, že ani tak nejde o to, co řekli, ale JAK to…

O tom, že muži a ženy jsou z různých planet a možná i vesmírů se toho řeklo nekonečně mnoho, a tak muži už vědí, že ani tak nejde o to, co řekli, ale JAK to řekli, a ženy zase tuší, že hodinu po příchodu muže z práce se na něj nesmí mluvit, aby se nevyplašil, neboť měl těžší den než všichni ostatní na planetě, neboť ženy v práci nepracují, nýbrž hrají na píšťalky a lakují si nehty a vyzvedávat děti a vařit jim je pro ně spíše bonus, protože je to děsně baví. Aktivita našeho mozku obvykle jaksi odpovídá našemu pohlaví, ale jak je to u lidí, kteří jsou transsexuální?

Hráč, hnízdič nebo doháněč aneb typologie mužů na základě jejich intimních vztahů. Do které kategorie patříte vy?24. 11. 2022

Nová studie neoddiskutovatelně dokládá, že nelad mezi biologickým pohlavím a pociťovanou identitou, není, jak si někteří myslí, nějakým módním výstřelkem doby, kdy by se lidé z nudy rozhodli, že si na víkend buď změní účes, nebo pohlaví.  Výzkum belgické neuroložky z Univerzity v Lutychu Julie Bakker totiž ukázal, že mozek transsexuálních osob odpovídá jejich genderové identitě, tedy tomu, jakým pohlavím se cítí být, a nikoli jejich biologickému pohlaví, tedy tělu, do kterého se narodily.

Kvůli handicapu přišel o životní sen, kvůli orientaci o rodinu. Kolik ran osudu lze přežít, ukazuje příběh nevidomého gaye Martina Davida4. 10. 2022

Výsledky byly získány díky poměrně nové metodě vyšetření mozku pomocí magnetické rezonance, jde o tzv. zobrazení tenzorů difuze (diffusion tensor imaging, DTI), které je v současné době jako jediné schopno zobrazit bližší strukturální detaily bílé hmoty mozku. Sofistikované softwarové zpracování dat pak umožňuje vizualizovat jednotlivé dráhy a měřit číselné hodnoty parametrů DTI.

Studie zahrnula snímky z magnetické rezonance 160 teenagerů a dětí, které vykazují pohlavní dysforii, tedy cítí se být opačného pohlaví, než je jejich pohlaví biologické. Bylo zjištěno, že mozek chlapce, který se cítí chlapcem být, ale narodil se jako dívka, vykazuje aktivitu jako mozek „běžného“ chlapce a stejně tak u dívek.

„Nyní máme důkaz, že mozková aktivita mladých transsexuálních lidí vykazuje skutečně znaky typické pro to pohlaví, kterým se cítí být. Jsme tak nyní lépe vybaveni je podpořit a ne je jen poslat k psychiatrovi a modlit se, aby jejich nelad zázračně zmizel sám od sebe,“ uzavírá autorka studie.

Zdroj: Pinterest, Healthimaging