Máte rádi instantní kávu? A víte, z čeho se vlastně vyrábí?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a podle statistických dat se na celém světě vypije až 26 000 šálků za sekundu.  Jeden ze způsobů, jak si kávu…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Jan Witek; Foto: Live Strong, Coffee Today / 23. 5. 2018

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a podle statistických dat se na celém světě vypije až 26 000 šálků za sekundu.  Jeden ze způsobů, jak si kávu připravit je právě formou instantního prášku a mnohé z vás může překvapit, jak se právě taková instantní káva připravuje.

Možná se tomu budete divit, ale drtivá většina instantní kávy, která se prodává v Česku, se skládá pouze ze 100 % kávy a ve složení nic dalšího nenajdete. Abyste pochopili, proč tomu tak je, musíme se podívat na proces její výroby. Standardně se používají 2 způsoby a oba začínají stejně – kávová zrna se vypraží, namelou a vy si díky horké vody tento lahodný nápoj připravíte.

14. 3. 2019"Muž by měl mít svou tajnou zbraň", říká Roman. "Tou mojí je kolagen!“

První metodu nazýváme tzv. sprejování. Spočívá v tom, že tato připravená káva je sprejována v horkém vzduchu (okolo 250 stupňů a více). Než káva dopadne na zem, usuší se a vzniká kávový prášek, do kterého stačí přidat vodu a vznikne vám opět káva, tak jak ji máte rádi.

Druhému způsobu se říká vymražování, a liší se tím, že se zde voda nedostává z koncentrátu díky vysoké teplotě, ale naopak mrazem. Sublimace zajistí, aby se z kávového extraktu extrahovala veškerá voda. Tento způsob se používá u dražších instantních káv, protože díky vymražování si kávový prášek ponechává více kávového aromatu a má tak lepší chuť.

22. 2. 2019“Občas se ozvou i lidé, kteří mají sklony k sebevraždě,” říká mentor poradny Sbarvouven.cz

Výrobci instantní kávy si uvědomují, že oproti čerstvě připravenému šálku z pákového kávovaru nebo filtru mají co dohánět a v posledních letech začali k instantnímu prášku také přidávat najemno namletou praženou kávu, aby výsledný šálek měl co nejbohatší chuť a aroma. A jak jste na tom vy? Kolik šálků tohoto povzbudivého nápoje si denně dáte?