Již příští sobotu vypukne velmi netradiční LGBT festival Queer Eye 2018: Přijďte na kulturu i party, jaké jste ještě možná nezažili!

Pokud se také každé sobotní ráno (rozuměj v 11:35) probouzíte a den začínáte tím, že se snažíte nahmatat si tep, abyste se ujistili, že jste skutečně přežili i…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Queer Eye / 18. 5. 2018

Pokud se také každé sobotní ráno (rozuměj v 11:35) probouzíte a den začínáte tím, že se snažíte nahmatat si tep, abyste se ujistili, že jste skutečně přežili i další pracovní týden, a pak dvě hodiny ve vegetativním stavu bádáte, co s načatým víkendem, máme pro vás řešení. Alespoň na příští sobotu. 26. května totiž ve Studiu Alta v pražských Holešovicích (je to naproti tomu místu, kde bývá Matějská a kterému moje máma vytrvale říká Juldi Fulda) proběhne kulturní LGBT festival Queer Eye 2018 s  podtitulem Ve jménu zákona.

22. 2. 2019Češi hovoří o tom, jaké největší kulturní šoky zažili v zahraničí

Jde o 8. ročník mezinárodního queer festivalu, který se zaměřuje na alternativní hudbu, performanci, vizualitu a fotografii. Ačkoli mnozí se při slovech „alternativní“ a „performance“ otřesou, tak se nemusíte bát, nebudeme si navzájem tkát sandály z lýčí a třídit odpad podle barvy, ale formou diskuzí a workshopů se podíváme na to, jak se dnes LGBT lidem žije ve světle platné legislativy. Že registrované partnerství má bohužel do plnohodnotného manželství opravdu daleko, a to nejen díky svému děsně sexy a romantickému názvu. Mluvit se bude i o tom, jak náročná je cesta českých homosexuálních párů a lidí za rodinným štěstím a jaké cesty k němu volí. Řeč bude také o snahách o změnu tohoto stavu, o otázkách početí dětí v LGBT párech, o osvojení i kontroverzním institutu náhradního mateřství, jak již funguje v mnoha zemích po světě.

15. 3. 2019„Apokalypsa už přichází po malých krůčcích, způsobili jsme si ji sami,“ říká režisér seriálu Skvrna Peter Bebjak

Diskutovat a workshopovat přijdou lidé z oblasti práva, stejnopohlavní páry vychovávající děti nebo i lidé, kteří vyznávají velmi alternativní formy lidského soužití. Takže se zřejmě dozvíme i nějaké ty pikanterie, aniž bychom si museli v přestrojení u trafiky stydlivým polohlasem kupovat Blesk. Festival má i smysl pro humor, a tak si ve speciálním workshopu Jak (ne)přivést ženu k oltáři můžete s ostatními vyměňovat zážitky ze světa seznamování a vyprávět ostatním, čím vším jste se stihli polít na prvním rande a co trapného jste ze sebe vysoukali, když se vám někdo opravdu líbil. Pokud se rádi hýbete, k dispozici bude třeba workshop jógy a pro milovníky činohry se zde odehraje i divadelní představení. Vše bude také protkáno tematickými videoprojekcemi.

Nicméně, co by to bylo za festival bez hudby a pořádné party. K večeru tedy Alta ožije hudbou. Nejprve vystoupí RnB a funkoví Cherry Leaves. Po nich od devíti klub rozbouří koncert berlínského elektro dua s částečně bosenskými kořeny Islamiq Grrrs. Pak vystoupí mladá česká DJka, která si říká MGDLN a která je odborníky považována za jednu z velkých nadějí českého DJingu a na internetech se o ní můžete dočíst, že „tvrdost selekce by jí mohl závidět leckdo“. Nehysterčete, já taky nevím, co to znamená, ale je to rozhodně příležitost dát si na baru drink, dupnout si do rytmu packou a zjistit, co to ta tvrdá selekce je. Večer pak uzavře DJ Gaya, která hraje psytrance.

Prodej vstupenek se bude odehrávat na místě v den akce a první program začíná už ve 14:30, přijít ale samozřejmě můžete až večer. Takže pokud prostě máte rádi umění i party, zajímá vás LGBT tématika, rádi přemýšlíte a pokaždé, když jste v autě a v rádiu začnou hrát Pavla Calltu, se málem vybouráte, tak přijďte, na Queer Eye se vám bude líbit. Na místě bude během dne k dispozici i hlídání pro vaše jistě velmi klidné děti a s jezevčíkem vás tam v krajním případě asi také pustí.