Muže se „zlatou paží“, jehož krev zachránila život už 2.4 milionům dětí

Jednoho dne v roce 1951 se tehdy čtrnáctiletý James Harrison z Austrálie probudil po operaci, během které lékaři odstranili jednu z jeho plic a následně byl…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Jan Witek, Bored Panda / 17. 5. 2018

Jednoho dne v roce 1951 se tehdy čtrnáctiletý James Harrison z Austrálie probudil po operaci, během které lékaři odstranili jednu z jeho plic a následně byl tři měsíce hospitalizován v nemocnici. Během tohoto času se James mimo jiné dozvěděl, že přežil jen díky velkému množství transfuzní krve, kterou dostal.

Tohle jeho život docela změnilo a slíbil, že až bude dospělý, také se stane dárcem krve. Vzhledem k tomu, že dárcovství krve je povoleno až od osmnácti let, musel James čtyři roky počkat. Nicméně svůj slib James dodržel a poté pravidelně daroval svou krev australskému Červenému kříži, a to po dobu 60 let. Organizace odhaduje, že tímto svým pravidelným dárcovstvím zachránil již miliony životů. Dnes už sice kvůli vysokému věku krev darovat nemůže, ale na kontě má ještě jedno velké vítězství.

31. 1. 2019Chcete přežít rozchod ve zdraví? Přečtěte si pět zásadních rad, co byste určitě neměli dělat

Brzy poté, co se James stal dárcem, doktoři mu sdělili, že jeho krev může vyřešit jeden smrtící problém. V Austrálii totiž kolem roku 1967 umíralo spoustu dětí a lékaři se nedokázali vysvětlit proč tomu tak je. Ženy prodělaly mnoho potratů a mnoho dětí se narodilo s poškozením mozku. Později se přišlo na to, že za to mohla tzv. Rhesova choroba, což je stav, kdy krev matky začne útočit na krevní buňky nenarozeného dítěte.

Tato choroba nastává, když má těhotná žena rhesus-negativní krev (RhD negativní) a dítě v jejím těle má rhesus-pozitivní krev (RhD pozitivní), zděděnou od otce. Pokud je matka citlivá na rhesus-pozitivní krev, během předchozího těhotenství s rhesus-pozitivním dítětem může obvykle produkovat protilátky, které ničí "cizí" krevní buňky dítěte. Lékaři zjistili, že James má ve své krvi vzácnou protilátku a v šedesátých letech 20. století s ním rozsáhle spolupracovali a používali ho k vývoji injekce s názvem Anti-D. Ta zabraňuje matkám s rhesus-negativní krví rozvíjet RhD protilátky během těhotenství.

3. 3. 2019„Kuře není vůbec v pořádku! “Je veganství spásou světa i duše, nebo je to módní debilita sluníčkářů?

Lékaři jsou přesvědčeni, že Harrison má tento vzácný druh krve díky transfuzi, kterou obdržel, když mu bylo čtrnáct let. Odborníci taktéž tvrdí, že v Austrálii není víc než 50 lidí, o kterých je známo, že mají v sobě tyto protilátky. Každý sáček krve je drahocenný, ale Jamesova krev je mimořádná. Každá dávka anti-D, která byla někdy vyrobena v Austrálii, pochází z Jamesovy krve. A vzhledem k tomu, že více než 17 % žen v Austrálii je touto chorobou ohroženo, James již pomohl zachránit spoustu životů. Asi 2,4 milionu, abychom byli přesní.

Během jeho posledního odběru se za ním dokonce některé maminky, kterým pomohl přišly podívat a uspořádali mu menší oslavu. Více můžete vidět v galerii níže.