Umíráte touhou po zmrzlině? Závislosti se netýkají jen drog a alkoholu. Žebříček 10 jídel, na kterých můžete být regulérně závislí

Určitě jste někdy zažili stav, že za tabulku čokolády/kýbl zmrzliny/hromadu hranolek byste téměř vraždili. Pravděpodobně vás ale nenapadlo, že by tato touha po…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com / 17. 5. 2018

Určitě jste někdy zažili stav, že za tabulku čokolády/kýbl zmrzliny/hromadu hranolek byste téměř vraždili. Pravděpodobně vás ale nenapadlo, že by tato touha po určitém typu jídla mohla být projevem závislosti. Vědci se přitom otázkou závislostí na jídle zabývali prakticky celé století, ostatně – zprávy o tom, že lidé mohou ztrácet kontrolu nad tím, kolik potravin konkrétního typu zkonzumují a v momentě, kdy je jim jejich přísun zastaven, vykazují klasické abstinenční příznaky, byly zachyceny již v hluboké minulosti. Až nyní se však vědecká obec shodla na tom, že závislost na určitých potravinách je relevantním problémem.

Domněnky o závislosti na vybraných druzích potravin výzkumníci založili na výzkumu realizovaném mezi více jak pěti sty figuranty, kterým dali seznam 35 jídel s instrukcí, že mají zvolit ta, u nichž mají problémy s kontrolou množství při jejich konzumaci. Osmnáct potravin na seznamu pak obsahovalo přidané cukry a tuky. Právě pochoutky z této skupiny zpracovaných potravin se pak ve výčtech dotazovaných objevily nejčastěji – pizza, čokoláda, sušenky, zmrzlina, hranolky….

30. 1. 2019Záhadná, nově vystavěná turecká vesnice za 200 milionu dolarů, která dnes zeje prázdnotou. Proč se do ní nikdo nestěhuje?

Na základě toho vědci zjistili, že nejproblematičtějšími potravinami jsou ty, které mají vysokou glykemickou zátěž – tedy obsahují spoustu cukru a také způsobují prudké navýšení krevního cukru. Právě to je jedním z hlavních faktorů, který způsobuje onu závislost – princip je pak obdobný jako u drog. I ty jsou vysoce koncentrované a rychle vstřebatelné.

„I když ne všechny potraviny mají potenciál být návykové, je důležité pochopit, které aspekty tuto návykovost způsobují,“ tvrdí Mike Robinson, jeden z recenzentů studie. „Ačkoliv hrst mandlí a milkshake mohou mít stejný počet kalorií, účinek na mozek a tzv. systém odměn je jiný – je tak mnohem pravděpodobnější, že se vrátíte, abyste si dali víc milkshaku než přídavek mandlí,“ dodal.

A srovnání závislosti na potravinách se závislostí na drogách rozhodně není nijak nadnesené – „mnoho příznaků závislosti na potravinách se projevuje stejně jako drogová závislost, včetně toho, že lidé potřebují stále více a více potravin daného druhu, aby docílili stejného účinku. Stejně tak jejich nedostatek vede k negativním důsledkům a lidé, jimž se jich nedostane, pociťují úzkost,“ doplňuje Robinson. Relativně uklidňující pak může být, že zbavit se závislosti na jídle není tak obtížné jako odbourat ze života třeba heroin.

22. 2. 2019Mužský ideál 21. století našli v Japonsku. Je jím „ikumen“, muž-otec. V čem spočívá jeho kouzlo?

A která jídla jsou tedy podle studie nejnávykovější?

1. Čokoláda – mnoho cukru, rychlé zvýšení cukru v krvi – a na závislost je nakročeno

2. Zmrzlina – právě zpracované jídlo žebříčku kvůli přidavných látkám dominuje

3. Hranolky

4. Pizza

5. Cookies (sušenky s kousky čokolády)

6. Chipsy

7. Dorty

8. Popcorn

9. Cheesburgery

10. Muffiny

A co figurovalo na konci žebříčku? Ovoce a zelenina….