Největší teroristické útoky od začátku roku 2018. Stále si myslíte, že největšímu nebezpečí čelí Evropa?

Ačkoliv se mnohdy zdá, že terorismus je jakási nová hrozba, která se rozmohla během několika posledních let, není tomu úplně tak. Již od roku 1800 je…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Jan Witek, List of terrorist incidents / 17. 5. 2018

Ačkoliv se mnohdy zdá, že terorismus je jakási nová hrozba, která se rozmohla během několika posledních let, není tomu úplně tak. Již od roku 1800 je zaznamenáno spousta útoků, které si vyžádaly mnoho lidských životů.

Původně jsme měli na mysli sestavit žebříček vůbec největších teroristických útoků současnosti, které zasáhly Evropu, nicméně po studování nejrůznějších statistik jsme zjistili, že ty vůbec největší útoky se odehrávají právě v zemích jako Afganistán, Sýrie, Nigérie a další. O těch nás však místní média příliš neinformují, jelikož to není taková „senzace“, kterou chce český občan slyšet.

22. 2. 2019Cvičí a zároveň čistí prostředí od pohozených odpadků. Seznamte se s novým fitness trendem

Jsme si vědomi toho, že není možné informovat o každém teroristickém útoku, jelikož by zprávy nebyly o ničem jiném, nicméně následující výčet je více než zajímavý. Možná také proto utečenci ze zemí jako Afganistán, Sýrie a nejrůznějších afrických států putují za lepším a bezpečnějším životem do Evropy. Do našeho žebříčku jsme vybrali vždy tři největší teroristické útoky každého měsíce od začátku roku 2018 a sami uvidíte, kde se většinou odehrávají a kolik lidí během nich přichází o životy.

Každý život je svatý a nepolehčujeme žádnou okolnost, ale je pak opravdu více než zajímavé, když sledujeme zprávy a objeví se v nich hlavní zpráva večera, která informuje o jednom pobodaném člověku v Paříží, zatímco o kousek dál umírají desítky civilistů. Nebo už jsme takové hromadné vraždy v těchto vzdálenějších zemích vzali jako samozřejmost?

LEDEN 2018 (146 zaznamenaných útoků)

20. – 21. ledna – Kábul, Afganistán (48 mrtvých)

Teroristé zaútočili na kábulský hotel Inter-Continental. Celkem šest střelců zabilo zastřelilo 48 lidí a více než 14 lidí bylo zraněno. K útokům se přihlásil Tálibán a Síť Hakkání.

23. ledna – Benghází, Libye (41 mrtvých)

Dvojitý bombový útok u mešity v Benghází způsobil smrt 41 lidem a až 80 jich bylo zraněno. Ačkoliv se k útokům nepřihlásila žádná strana, jsou přisuzovány zbytku Islámského státu, který byl postupně z Libye vyhnán.

27. ledna – Kábul, Afganistán (103 mrtvých)

Více než 235 lidí bylo zraněno a 103 zahynulo během útoků sebevražedného atentátníka, který se vyhodil do povětří s výbušninami naloženou sanitkou blízko náměstí Sidarat v centru Kábulu.

22. 2. 2019Češi hovoří o tom, jaké největší kulturní šoky zažili v zahraničí

ÚNOR 2018 (170 zaznamenaných útoků)

18. února – Havídža, Irák (27 mrtvých)

Bojovníci Islámského státu zaútočili na konvoj provládních milic v okrese Havídža v provincii Kirkuk  a zabili nejméně 27 z nich.

23. února – Mogadišo, Somálsko (50 mrtvých)

Během střelby a bombových útoků sebevražedných útočníků v autech zahynulo až 50 osob a 36 bylo zraněno. Mezi zastřelenými bylo také pět útočníků z hnutí Aš-Šabáb, což je teroristická skupina mladých islámských vzbouřenců, kteří povstali během války v Somálsku.

23. – 24. února – Bala Buluk, Afganistán (27 mrtvých)

Členové afgánské vlády zahynuli během útoků bojovníků Tálibánu v provincii Fáráh.

BŘEZEN 2018 (144 zaznamenaných útoků)

2. března – Ouagadougou, Burkina Faso (30 mrtvých)

Celkem 30 lidí bylo zabito a 85 zraněno během útoků na francouzské velvyslanectví a kulturní centrum v Burkině Faso. Za útok byla zodpovědná Al-Káida.

20. března – Damašek, Sýrie (44 mrtvých)

Raketový útok, během kterého zahynulo 44 lidí, z toho nejvíce ženy a děti a zhruba 35 jich bylo zraněno. Útok byl směřován na frekventované náměstí a byl proveden koalicí islamistických jednotek Džaiš al-Islam.

21. března – Kábul, Afganistán (34 mrtvých)

Sebevražedný bombový útočník se odpálil u šíitské svatyně v Kábulu, což si vyžádalo celkem 34 obětí a 65 zraněných lidí. Afgánci zrovna oslavovali perský Nový rok.

30. 1. 2019Záhadná, nově vystavěná turecká vesnice za 200 milionu dolarů, která dnes zeje prázdnotou. Proč se do ní nikdo nestěhuje?

DUBEN 2018 (118 zaznamenaných útoků)

1. dubna – Bulo Marer, Somálsko (59 mrtvých)

Bojovníci z Aš-Šabáb zaútočili na vojenský tábor Africké unie v oblasti Bulo Marer, kde se nacházejí také ugandské mírové síly. Během útoků zahynulo také 14 bojovníků Aš-Šabáb.

22. dubna – Kábul, Afganistán (69 mrtvých)

Kábul se v našem žebříčku bohužel umisťuje nejčastěji. Tento útok u registračního centra voličů, kteří se zde sešli k příležitosti nadcházejících voleb. Útočil sebevražedný bombový atentátník, který zabil 69 lidí a dalších 120 zranil.

26. – 27. dubna – Ménaka, Mali (47 mrtvých)

Islámský stát zaútočil na osady Aklaz a Awakassa v oblasti Ménaka v Mali a zabil až 47 osob, další dvě byly zraněny.

KVĚTEN 2018 (prozatím zaznamenáno 75 útoků)

1. května – Mubi, Nigérie (86 mrtvých)

Až 86 lidí zahynulo během útoků dvou sebevražedných atentátníků v mešitě a přilehlém náměstí ve městě Mubi. Dalších 58 bylo zraněno. Útočila skupina Boko Haram.

10. května – provincie Fáráh, Afganistán (43 mrtvých)

Celkem 43 vojáků afgánských vojáků zahynulo během útoků Tálibánu na dvou místech v provincii Fáráh.

12. května – Idlib, Sýrie (28 mrtvých)

Během bombových útoků Islámského státu zahynulo až 28 lidí a dalších 25 bylo zraněno.