VIDEO: Potraviny, které milujete, ale o tom, jak se pěstují, nemáte ani zdání

16. 5. 2018 08:00 Co se děje
VIDEO: Potraviny, které milujete, ale o tom, jak se pěstují, nemáte ani zdání

To, že mnohdy jíme věci, o jejichž původu nemáme ani tušení, není nic neobvyklého. Zatímco postupem času se minimálně část lidí, kteří se zajímají o kvalitu kupovaného jídla, naučila v obchodech zkoumat, z jaké země produkt pochází, příp. z čeho byl vyroben, to, jak se některé součásti našich oblíbených jídel pěstují, může být docela překvapení (na fotky se můžete podívat v galerii).

Klasikou jsou např. burské oříšky, tedy podzemnice olejná. Nadzemní část rostliny – tedy krásné žluté květy – na první pohled rozhodně nenaznačuje, jaká oblíbená pochutina se skrývá pod zemí. Ačkoliv způsob pěstování arašídů je již relativně znám, o oříšcích kešu vědí spíše fajnšmekři. Pokud jste přemýšleli, co je na úvodní fotce k článku, je to právě detail na plody stromu ledvinovníku západního, tedy tzv. kešu jablka, z nichž vyrůstají kešu oříšky (tedy semena těchto jablek). Ty jsou skryty ve skořápce a v čerstvém stavu jsou (na rozdíl od jablek, která se běžně užívají např. k výrobě marmelády) jedovaté. Teprve tepelné opracování z nich činí oblíbenou pochoutku. A u oříšků ještě chvíli zůstaneme. Zelené pistácie jsou totiž pro změnu semena stromu/keře, který v mnoha lokalitách roste naprosto divoce a na první pohled by na něm chutné oříšky hledal jen málokdo.

29. 11. 2018Cestujte stylově a vkusně! IN budete s ledvinkou i batohem přes rameno

Možná máte rádi také sesamová semínka – jen stěží by vás ale napadlo, že rostou podobně jako třeba hrášek – jsou uspořádána v luscích (tobolkách), a to na rostlinách, které dosahují obvykle výšky jednoho metru.

To populární a aromatická skořice je vlastně kůra stromů, tzv. skořicovníků, které rostou v tropických oblastech. Svůj „zkroucený“ tvar, který má celá skořice běžně prodávaná i u nás, získává až během sušení. Ani oblíbená vanilka pak neroste úplně standardním způsobem – jedná se totiž o sušený plod orchideje. To vysoce ceněný šafrán je čnělkou květu stejnojmenné rostliny, a jelikož se navíc sklízí výhradně ručně, tzv. odštipováním, odpovídá tomu také cena.

30. 11. 2018Pánská konfekce může kvalitou konkurovat kouskům šitým na míru. Pokud víte, kde vybírat

Podobně překvapivý pak může být pro mnohé způsob pěstování kávy. Ta roste na stromech, které zdálky mohou připomínat třešně. Kávové bobule jsou totiž ve zralém stavu temně rudé, přičemž samotné zrno se nachází uvnitř a musí se po usušení od vnějších vrstev pečlivě oddělit a následně upražit.

A pokud rádi experimentuje na zahradě, můžete si zkusit vypěstovat vlastní kiwi, to totiž roste podobně jako hroznové víno na malých popínavých keříčcích, které mohou skutečně připomínat vinohrad. A podle pěstitelů se kiwi daří i v našich klimatických podmínkách.

 

Zdroj: independent.co.uk, thefreshtoast.com
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop