Hitem tělocvičen je aktuálně velmi kontroverzní cvik, kterým spálíte asi nejvíce kalorií za krátký čas. Má ale i velká rizika

9. 5. 2018 15:30 Co se děje
Hitem tělocvičen je aktuálně velmi kontroverzní cvik, kterým spálíte asi nejvíce kalorií za krátký čas. Má ale i velká rizika

Existují věci, které jsou tak nějak všeobecně v nemilosti. Jde hlavně o tři věci: tchýně, daně a angličáky. Kvůli lásce, přežití ve společnosti, radosti z pohybu a touze po vysportovaném těle se přesto ke kontaktu s nimi mnozí uchylujeme. Všechny tři uvedené věci vedou díky zvýšenému tepu ke spalování kalorií, my se ale dnes podíváme hlavně na tu cvičební část.

Součástí snad každé crossfitové či HIIT hodiny jsou dnes právě angličáky (anglicky nazývané burpees). Mnoho koučů také na trénincích různých sportů ukládá tento cvik tak nějak za trest, a tak sto angličáků můžete „vyhrát“  třeba za to, že jste se zasnili v parku s pěknou paní a přišli pozdě na trénink. Angličáky zjednodušeně řečeno spočívají v tom, že ze stoje se jaksi kontrolovaně „vrhnete“ do kliku a po jeho provedení zase vyskočíte nahoru s odlepením nohou od země a se zvednutím paží. Jsou oblíbené hlavně pro svou celkovou náročnost, zapojení celého těla a vysoký kalorický výdej, kdy tak spálíte za stejný čas až dvakrát tolik energie co třeba běháním v běžném tempu. Tak mohou být burpees časově úsporné z hlediska efektivity tréninku.

10. 12. 2018Víte, o čem sníte? Největší mýty o tom, co říkají sny o našich přáních a osudu

Mnoho trenérů ale začíná v poslední době tento cvik velmi kritizovat s tím, že to, že je něco prostě náročné, neznamená, že by to nutně pro nás bylo to nejlepší. Poukazují na to, že pokud chcete cvičit kardio, máte prostě dělat kardio (třeba běh, kolo) a pokud chcete posilovat, máte dělat čistě silový trénink. Mluví o tom, že anličáky jsou sice náročné, ale pro pokrok v jednotlivých oblastech (nárůst svalů, zvýšení celkové vytrvalosti, zhubnutí) nejsou rozhodně nejefektivnější a daň za ně je příliš vysoká, neboť jsou poměrně rizikové na rychlé opotřebení kloubů.

K nejhlasitějším kritikům tohoto cviku patří renomovaný trenér Michael Boyle, který v obsáhlém článku pro magazín Women's Health doslova napsal, že angličáky „jsou nejen zbytečné, ale i přímo špatné pro zdraví a je vyloženě debilní dělat je pravidelně.“ Boyle použil všechny výše uvedené argumenty proti angličákům a zdůraznil, že kromě toho, že mu přijde nesmyslné vrhat se opakovaně na zem a vláčet se zase nahoru (pro dynamiku „vstávání“ a startu existují jiné a lepší cviky), angličák velice zatěžuje zápěstí, citlivou přední část ramen i kolena. Přičemž jediné, čeho vlastně docílíte, je, že vám dojde dech a je to náročné, což podle Boyla je pouze samo o sobě hloupý cíl.

23. 11. 2018Patří tričko pod košili?

Odpůrci burpees tak radí nahradit je čistými kliky, dřepy a prknem (cvik anglicky nazývaný plank) a pro kardio cvičení nějakou klasickou kardio aktivitou. Pokud už angličáky dělat budete, zařaďte je třeba do supersérie s jiným cvikem a dělejte je jen tak dlouho, dokud udržíte správnou techniku.

 

Zdroj: FOTO: Instagram, Youtube
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop