"Kousal jsem si nehty a málem jsem na to umřel." Kousání nehtů není jen nevinný zlozvyk, ale tichý vrah!

Stačí trocha nudy nebo stresu a automaticky máme ke svačině prsty v ústech. Kousání nehtů je obyčejnou nervovou fixací. Jde o zlozvyk, kterého se chceme zbavit…

Autor: Tomáš Boroš / Zdroj: menshealth.com / 8. 5. 2018

Stačí trocha nudy nebo stresu a automaticky máme ke svačině prsty v ústech. Kousání nehtů je obyčejnou nervovou fixací. Jde o zlozvyk, kterého se chceme zbavit, ale pořád se nám to nedaří. Luke Hanoman by mohl vyprávět své. Dokonce by mohl být považován za odstrašující případ. Nejen že to vypadá opravdu ne pěkně, ale v případě Hanomana šlo dokonce o život. Kvůli malé rance, kterou si způsobil kousáním nehtů, si přivodil sepsi (reakce organizmu na infekci, která se vymkla kontrole, hrozí selhávání orgánů), která ho málem zabila.

29. 1. 2019Když je zle, není chuť, zadrhává i komunikace. Jak deprese ovlivňují váš milostný život?

„Kousal jsem si nehty odjakživa. U mě to byla otázka nervozity. Jednoho dne jsem si okusoval kůžičku kolem nehtu. Trochu to zabolelo, ale nepřikládal jsem tomu žádnou velkou důležitost,“ popisuje Luke, jak ke všemu došlo. Později v tom týdnu začal pociťovat prvotní příznaky – ztráta soustředěnosti, studený pot a třesot. Nejprve si Luke myslel, že jde o nějakou virovou infekci, a že se z toho vyspí. Což je klasická reakce muže, který nehodlá chodit k doktorovi s kde jakou blbostí nebo se doktorů jednoduše bojí.

23. 2. 2019Gay kluby zavírají, nebo čelí stagnaci a úpadku. Proč? A budou mít gayové a lesby vůbec kam chodit?

Ale Luke spal až do druhého dne do odpoledne. A to ho musela probudit vlastní matka, která měla již o svého syna starosti. Ihned volala na zdravotní službu, kdy jí doporučili, aby syna okamžitě přivezla do nemocnice. Luke si v nemocnici poležel čtyři dny a léčil se ze sepse. „Když jsem se cítil lépe, řekli mi, že mám opravdu štěstí, že jsem na živu,“ vzpomíná Luke. Bez léčby se člověk může dostat do septického šoku, což je život ohrožující stav. Symptomy zahrnují zvýšené srdeční či respirační frekvence, potíže s dýcháním, jemná kůže, zmatenost a bolest břicha. Imunitní systém je tak rozhozen, že dochází k selhávání orgánů. Bez léčby je smrt jistá.

Luke měl štěstí, že do nemocnice dorazil včas a přežil

Možná vás příběh Hanomana přesvědčil, abyste se svého zlozvyku zbavili. Není to nic jednoduchého, to přiznáváme. Ale není smrt tím nejhorším strašákem, kterého bychom se měli bát? Pokud si nejste jisti, že smrt je to pravé, co vás odnaučí kousat si nehty, pak zkuste nosit zkrácené a zastřižené nehty. Nebo můžete vyzkoušet jiný kompulzivní zvyk – hrát si s antistresovou koulí. Pokud nepomůže ani to, pak alespoň udržujte vaše ruce extrémně čisté.

Důsledek kousání nehtů - žabí prsty (extrém)