Nobelova cena za literaturu nebude letos udělena. Může za to sexuální skandál ve Švédské akademii!

5. 5. 2018 10:00 Co se děje
Nobelova cena za literaturu nebude letos udělena. Může za to sexuální skandál ve Švédské akademii!

Zástupci Švédské akademie, která každoročně uděluje prestižní Nobelovy ceny, vydali prohlášení, ve kterém oznámili, že letos nebude udělena žádná Nobelova cena za literaturu. Udělování ocenění bude odloženo až na příští rok. Může za to sexuální skandál francouzského fotografa Jean-Claude Arnaulta, který je manželem Katariny Frostenson, básnířky a zároveň členky komise, která cenu udílí.

17. 11. 2018Dopřejte si styling jako od profesionálů v teple domova s produkty řady Keratin Protect

Arnaultův skandál vyplul na světlo už minulý podzim, když ho ze sexuálního obtěžování obvinily mnohé členky Švédské akademie, modelky, ale také švédská korunní princezna Viktorie. V reakci na obvinění na své místo v Akademii rezignovala jeho manželka Katarina Frostenson, která nyní navíc sama čelí obviněním z korupce a konfliktu zájmů, když z peněz Švédské akademie financovala manželovu výstavní síň.

Básnířčin odchod navíc spustil další vlnu rezignací a sporů mezi jednotlivými členy. Komise se tak nyní nachází v hluboké krizi. „Naše rozhodnutí odložit udělení Nobelovy ceny za literaturu je ovlivněno zejména současnou vážnou situací, a naši snahou uchránit dobré jméno ocenění v dlouhodobém časovém horizontu. Udělení Nobelovy ceny v ostatních oborech proběhne v obvyklém termínu,“ znělo prohlášení zbývajících členů Akademie.

Naposledy k došlo k odložení ocenění v roce 1949. Na vině tehdy ale nebyl žádný skandál v Akademii, nýbrž rozhodnutí komise, že nikdo z nominovaných si ocenění nezaslouží. Příští rok pak ocenění převzal americký spisovatel William Faulkner.

1. 12. 2018Podívejte se na aktuální fotky sexy umělce ze Sýrie, který je manželem Rickyho Martina

Výběr laureátů této ceny také v minulosti čelil kritice. Z pohledu jedněch je cena udělována téměř výhradně evropským a americkým literátům, dalším naopak vadilo udělování cen básníkům a spisovatelům z rozvojových zemí jako příklad pozitivní diskriminace. Kritice ale čelilo i rozhodnutí z roku 2016 ocenit písničkáře Boba Dylana. Jedni v něm viděli splněný sen stárnoucích hippies, jiní zase srovnatelný čin se situací, kdy by provozovna rychlého občerstvení dostala tři michelinské hvězdy.

Zdroj: BuzzFeed, Twitter
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop