Vědecky potvrzeno: Kouření, přejídání a nedostatek pohybu vám zkrátí život až o čtrnáct let!

Vědecky potvrzeno: Kouření, přejídání a nedostatek pohybu vám zkrátí život až o čtrnáct let!

Kouření, přejídání se a nezřízené pití alkoholu není zdravé. Tím vás asi nepřekvapíme. Výzkumníci z Harvardu ale nedávno zveřejnili studii, která ukazuje, o…
Petr Opršal Petr Opršal Autor
3. 5. 2018

Kouření, přejídání se a nezřízené pití alkoholu není zdravé. Tím vás asi nepřekvapíme. Výzkumníci z Harvardu ale nedávno zveřejnili studii, která ukazuje, o kolik si můžete prodloužit život, když se zbavíte těchto nezvyků.

Muž, který přestane kouřit, začne se hýbat, omezí alkohol a začne si dopřávat víc ovoce a zeleniny žije v průměru o dvanáct let déle než ten, který si stále dopřává nezdravých věcí. Ženy, které žijí zdravě se pak v průměru dožívají až o čtrnáct let více. Alespoň podle výsledků studie výzkumníků z Harvardu.

<Path> Velká Británie chystá absolutní zákaz prodeje tabákových výrobků. Projde-li nový zákon, nová generace už si tam nikdy legálně cigarety nekoupíZdroj: reuters.com, ct24.ceskatelevize.cz

„Samotného mne překvapilo, jak velký účinek na očekávané dožití mají tyto činnosti. Čísla mluví jasně, zdravý životní styl se odrazí i na vaší délce života,“ uvádí dr. Meir Stampfer, jeden z autorů studie, uveřejněné v impaktovaném lékařském časopise Circulation.

Přestaňte kouřit a žijte až o sedm let dée

První bod se týkal výzkumu dožití kuřáků, včetně těch odnaučených. Významné prodloužení očekávané délky dožití výzkumníci našli i u těch, kteří přestali kouřit v pětašedesáti letech. Pokud ale kuřák přestane se svým zlozvykem už v pětatřiceti, jeho očekávaná délka života se prodlouží o celých sedm let.

Držte svoji váhu v rozumných mírách a žijte déle

Vyplatí se také udržovat rozumnou váhu. Průzkumníci zjistili, že nejdéle žijí lidé, kteří mají BMI mezi 18,5 a 24,9. Právě na hranici 25 bodů začíná nadváha, nad třiceti už se pak nacházejí nebezpečně obézní lidé. Pravda, BMI nebývá ten úplně nejspolehlivější ukazatel zdraví. Například kulturistům s většinou hmotnosti ve svalech často vycházejí nesmyslné výsledky, které z nich dělají morbidně obtloustlé cvalíky. Udržovat si váhu v rozumných hranicích ale pomáhá nejen vašemu krevnímu oběhu, ale i průměrně očekávanému dožití.

Nemusíte vysloveně dřít v posilovně, stačí si zajít na porocházku

Třetím bodem je pravidelné cvičení. Nebojte, nikdo po vás nechce, abyste denně dvě hodiny zvedali nejtěžší závaží na benchi. Stačí prý pravidelná půlhodinová procházka. Autoři studie také upozorňují na to, že pravidelný pohyb nepomáhá jen pálit přebytečné kalorie. Pomáhá také zlepšovat náladu a paměť.

Alkohol klidně pijte, ale jen s mírou

Ani v případě alkoholu nechtějí autoři studie po ostatních, aby zcela abstinovali. Podotýkají jen, že nejdéle žijí muži, kteří pravidelně nepijí více než doporučenou denní dávku, tedy třeba dvě piva. Pokud si ale pravidelně dopřáváte pohled na dno páté pivní sklenice, je čas to změnit.

<Path> Jak vzniknul mýtus o škodlivosti asijského koření glutamátu sodného?Zdroj: facebook.com/todayiwatched, wikipedia, aji-no-moto, pexels.com
Strava bohatá na zeleninu vám pomůže udržet si nejen postavu, ale i celkové zdraví

Poslední bod se pak týkal stravování. Nejdéle žili muži, kteří se stravovali kvalitními potravinami – zeleninou, ovocem, oříšky nebo rybami. Podle výzkumníků je také důležité dát přednost celozrnnému pečivu před klasickým a čerstvému ovoci a zelenině před džusy a smoothies.

LUI říká: „Všeho s mírou? Proč ne, to je rozumný plán.“

Zdroj: Men's Health

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop