Můžete být obézní a stále stoprocentně zdraví? Nová studie říká, že v žádném případě!

2. 5. 2018 16:00 Co se děje
Můžete být obézní a stále stoprocentně zdraví? Nová studie říká, že v žádném případě!

Obezita sebou přináší mnoho zdravotních problémů, o tom netřeba diskutovat. I když se totiž obézní lidé mohou cítit dobře a zdravě, jsou stále vystaveni většímu riziku vzniku vážných zdravotních problémů.

Vědci z amerického výzkumného střediska Wake Forest Baptist Medical Centre publikovali studii, která zjistila, že lidé, kteří mají 15 a více kilogramů nadváhy, by jednotlivá kila měli pomalu a jistě shazovat. Jaký je důvod? Jsou totiž vystaveni daleko většímu riziku vzniku chorob jako cukrovka, onemocnění srdce a náhlé srdeční příhody či mrtvice. K tomu všemu může dojít i když jsou momentálně absolutně bez příznaků a cítí se zdraví.

27. 11. 2018Důvody, proč by James Bond byl ve skutečnosti příšerný agent

Studie byla prováděna na 6 809 lidech s takzvanou metabolicky zdravou obezitou, což jsou lidé, kteří navzdory nadměrnému tělesnému tuku vykazují příznivý kardiometabolický profil. Vědci tuto obezitu definovali u lidí, jejichž BMI bylo vyšší než 30. Vyloučeni byli účastníci s kardiovaskulárními chorobami.

Všichni tito lidé byli sledováni po dobu 12 let a každé dva roky museli podstoupit klinické vyšetření a vyhodnocení. Tímto procesem bylo zjištěno, že zhruba polovina účastníků v průběhu studie vyvinula nějaký metabolický syndrom (rizikové faktory či nemoci, které se často vyskytují společně). Ty pak vedou k jednotlivým výše zmíněným nemocem a příhodám.

23. 11. 2018Věci, které si personalista o vašem životopise pomyslí, ale nahlas je neřekne

To je doslova jednoznačný alarm pro všechny lidi, kteří obezitou trpí. V posledních letech dokonce stoupl počet úmrtí v souvislosti s obezitou, který je již větší než počet lidí, kteří umřeli v důsledku kouření. Dočkáme se tak brzy nejrůznějších obrázků s obézními lidmi na jídle, stejně jako je tomu u krabiček s cigaretami?

Zdroj: Jan Witek, MensHealth, Pinterest.com
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop