Místo všemi deseti píšete „oběma dvěma“? Pak se vám bude hodit trik nadšených hráčů, který používají nejrychlejší písaři

Možná, že když píšete na klávesnici, používáte pouze pravý a levý ukazováček. Možná byste ale vaše písařské dovednosti rádi zdokonalili. Kromě informace, že…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.co.uk / 26. 4. 2018

Možná, že když píšete na klávesnici, používáte pouze pravý a levý ukazováček. Možná byste ale vaše písařské dovednosti rádi zdokonalili. Kromě informace, že prstů, které se hodí k psaní, je na ruce více, by se vám pak mohl hodit zejména trik, který používají ti nejrychlejší z nejrychlejších. A inspirovali se mezi profesionálními hráči počítačových her!

Výzkumníci z finské Aalto University a University of Cambridge se prostřednictvím online testu rozhodli analyzovat návyky téměř 170 000 lidí a zjistili, že ti, kteří psali skutečně nejrychleji, používali tzv. „rollover typing“. To je metoda, při které je stisknuto tlačítko následující před tím, než stisknete tlačítko předchozí. Řečeno lidštěji – píšete-li slovo maminka, dříve než první „m“ stisknete „a“. Díky funkci klávesnice, která dokáže rozpoznat, kdy které písmeno bylo uvolněno, pak navzdory pořadí zadávaných písmen bude výsledkem skutečně „maminka“.

17. 3. 2019Máte raději psy, nebo kočky? Studie zkoumaly, co to o vás vypovídá. A udělá z vás kočka gaye?

Tato technika přitom pochází od profesionálních hráčů, kteří k pohybům postav a užití různých zbraní musí užívat rozličné klávesové kombinace – a klávesnice musí správně rozpoznat, kdy byla která klávesnice uvolněna (resp. v jakém pořadí). „Překrytí stisknutí klávesy zvyšuje výkonnost a umožňuje provádět více akcí za sekundu – nemusíte čekat, než bude předchozí klávesa uvolněna před stisknutím tlačítka dalšího,“ upřesňuje Anna Feit, jedna z vedoucích studie.

Pokud vám to připadá složité či nepochopitelné, vězte, že tuto metodu rollover psaní pravděpodobně už využíváte, aniž byste o tom věděli. „Rollover psaní je schopnost, kterou lidé automaticky získávají, spíše než aby se ji učili – existuje velká šance, že právě rollover techniku většina lidí využívá při psaní něčeho dobře známého, třeba vlastního jména nebo přihlašovacího hesla,“ dodává Antti Oulasvirta, docet elektrotechniky z finské univerzity.

Ačkoliv tedy 70 % participantů výzkumu dříve absolvovalo kurz dotykového psaní, Oulasvirta tvrdí, že každý, kdo píše hodně a často, si může vyvinout vlastní techniku – ostatně, právě tak vznikla také „převracecí“ rollover metoda.

27. 2. 2019Redaktor Honza a čtenáři magazínu LUI testovali přípravek pro růst nových vlasů. Jaké jsou výsledky?

A jak tedy na zdokonalení vašich „psacích“ schopností? Podle výzkumníků je základem užívat pro každou klávesu vždy jeden konkrétní prst – tak se vybuduje „návyk“. Ovšem podle Seana Wrona, jednoho z nejrychlejších písařů vzorku, by se prst, který bude pro stisk konkrétního tlačítka užit, měl užít dle kontextu slova – resp. tak, že pro dané tlačítko by měl být využit vždy prst, který je nejblíže.

„Zlepšení dovedností v oblasti psaní, včetně začlenění techniky rollover, může být skutečně užitečné, ale je jen malou částí pracovní produktivity. Pokud potřebujete denně reagovat na 100 e-mailů a píšete pomocí dvou prstů, strávit nějaký čas s dobrým trenérem psaní bude pro vás velkým přínosem,“ upřesňuje specialista na produktivitu Chris Beaumont. Podle něj jsou však důležité také další kognitivní aspekty, které při řízení produktivity hrají ještě důležitější roli než jen technika úhozů na klávesnici.