
Zpověď muže, který pořizuje stovky selfie denně: Co všechno musí udělat, aby jeho fotky měly tisíce lajků?
Představte, že by packy vašeho foxteriéra měly chápavou schopnost, zvýšilo se mu IQ a začal by pořizovat selfie u všech svých denních činností: selfie nad ranním Pedigree, selfie s kostičkou (#JaAkostickaForever), selfie, jak si líže ohanbí, selfie, jak vám trhá polštáře a pantofle, selfie poté, co přijdete z práce, s výrazem „nevím, kdo to udělal, ale jsem ochoten to s tebou vyšetřovat a spolu toho hajzla dostaneme“, selfie, jak ladně běhá v parku (#LetoJeBlizNezSiMyslis) a selfie, jak si čuchá s jiným psem k zadku... Asi byste zapochybovali, jestli se mu IQ fakt zvýšilo, nebo spíš snížilo. A přesto obdobné věci vlastně dělají denně miliony lidí po celém světě. Už existuje dokonce název pro závislost na pořizování selfie, které se říká selfitida. Tu prý podle vědců z univerzity Nottingham Trent máte, když dáváte na sociální sítě více než 6 selfie denně. Třeba Junaid Ahmed, hvězda Instagramu, pořizuje na 200 selfie denně.
Dvaadvacetiletý mladík, jehož kanál na Instagramu má desetitisíce sledujících, pořizuje opravdu několik set sebefotek denně. Na fotku se prý různě upravuje i tři hodiny (make up a tak vůbec) a pak snímky dává na sociální sítě. Pokud ale dostanou méně než 600 lajků, tak je zase nekompromisně smaže.
Junaid, který pochází z Essexu, popsal pro ABC dokonce svůj „selfie rauš“: „Když poustnu obrázek, tak v první minutě dostane tak na sto lajků. Miluju to, můj telefon brní jak blázen, je to prostě skvělý pocit,“ uvádí.
Nicméně Ahmedovo reálné okolí z toho celého není úplně v nadšení, protože se s ním nedá prakticky nikam jít, aniž by se u toho nefotil. „Říkají, jestli jako nemůžu jít ani na jídlo, aniž bych se u toho fotil, a já jim povídám: ´Ne, nepřipravoval jsem se tři hodiny pro nic za nic´,“ stojí si za svým Ahmed se zcela vážnou tváří.
Junaid přiznává, že jeho posedlost pořizováním selfie ho dohnala k četným plastickým úpravám jeho zevnějšku: „Ještě před pár lety jsem takhle nevypadal. Byl jsem docela přirozený. Jenže díky své posedlosti sociálními sítěmi, mám stále chuť se vylepšovat,“ popisuje svoje pocity.
„Nechal jsem si vylepšit zuby, mám výplň brady, čelistí, rtů, botox pod očima a na čele, vytetované obočí a taky jsem si nechal odstraňovat tuk zmražením,“ popisuje Junaid, jak se na jeho kráse podílela i mrazící technika.
Odborníci samozřejmě před závislostí na selfie varují, protože nakonec neprospěje vaší psychice ani charakteru. Ti, kterých se tato závislost týkala, uvádějí, že to narušilo i jejich vztahy, protože jejich okolí bylo po pár měsících jejich počínáním tak otráveno, že s nimi raději mnozí přestali kamkoli chodit. Selfitida pak stojí i za definitivním rozpadem mnoha partnerských vztahů. Jednoho muže z Indie pak dokonce při opravdu neopatrném pořizování selfie srazil v pozadí snímku přijíždějící vlak…