Perlivou či neperlivou? Škodí perlivá voda našemu zdraví? Mýty a fakta o sodovce

Perlivou či neperlivou? Škodí perlivá voda našemu zdraví? Mýty a fakta o sodovce

Už jste někdy vzali do ruky lahev perlivé vody a zkoumali výživové hodnoty? Nula kalorií, nula cukru a nula přísad – jak je možné, že nám přijde perlivá voda…
Tomáš Boroš Tomáš Boroš Autor
22. 4. 2018

Už jste někdy vzali do ruky lahev perlivé vody a zkoumali výživové hodnoty? Nula kalorií, nula cukru a nula přísad – jak je možné, že nám přijde perlivá voda mnohem chutnější a osvěžující než obyčejná neperlivá voda? A proč vlastně vyvolává tolik „kontroverze“? Pokud bychom se chtěli bavit o výhodách a nebezpečích perlivé vody, na povrch vyplyne bezpočet mýtů. Ničí perlivá voda zuby? Má perlivá voda vliv na kosti? Dokáže hydratovat stejně jako běžná voda z vodovodu?

<Path> Po mase bez masa a cigaretách bez tabáku roste trend „nealko alkoholu“. Z požitků se postupně stávají společenské neduhyZdroj:

I když se tomuto tématu nevěnovalo obrovské množství výzkumů, několik studií prokázalo, že perlivá voda hydratuje stejně dobře jako kohoutková voda. Odborníci na výživu mají tendenci souhlasit. Je to celkem logické, protože perlivá voda je jen obyčejná voda naplněna bublinkovým uhličitým plynem. Ale je pravda, že tyto bublinky mohou způsobit, že se budete cítit plnější. U někoho způsobují i zažívací potíže, pokud ji konzumuje příliš rychle. To může být důvod, proč byste jí nemuseli vypít tolik, a hydratace nebude dostačující. Jiná studie však zjistila, že děti, které mají doma přístroj na výrobu sody, vypíjí celkově mnohem více vody než ostatní děti.

<Path> Fitness trend „fitspo“ motivuje miliony lidí, aby žili zdravěji. Má však i svou stinnou stránkuZdroj:

Dobrou zprávou je, že neexistují absolutně žádné důkazy o tom, že pití perlivé vody má jakýkoliv vliv na hladinu vápníků. Tedy, mýtus, že by perlivá voda měla ohrožovat hustotu kostních minerálů, je zcela mimo mísu. Ale na druhou stranu je pravda, že perlivá voda může erodovat zubní sklovinu. To je způsobenou kyselinou uhličitou, vedlejším produktem vody nasycené oxidem uhličitým. Tyto eroze jsou mnohem horší, pokud je soda ochucena citrusy.

Letní osvěžení jsme mysleli trochu jinak, ale toto také pomůže

Z toho všeho vyplývá, že perlivá voda, je stejně dobrá jako ta neperlivá. Hydratují obě stejně. Mnoho lidí se shoduje na tom, že chlazená perlivá voda v létě poskytuje mnohem větší pocit osvěžení než neperlivá voda. Jelikož nám počasí momentálně dopřává letní atmosféru, můžete si to vyzkoušet sami. Jediné mínus, které bychom na perlivé vodě našli je to, že neprospívá našim zubům. Pokud ji ale nebudeme pít denně v litrech, nemusí to být až takový problém. A pokud díky ní budeme dodržovat pitný režim, bude to jedině dobře.

Zdroj: livescience.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop