V Praze se opět vyběhne proti fobiím aneb 8. ročník běhu Fun&Run je tady!

Již za měsíc se v pražské Stromovce uskuteční další charitativní běh s názvem FUN&RUN. Je očekávána účast až 500 běžců a běžkyň. Tento rok to bude již 8.…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Prague Pride / 12. 4. 2018

Již za měsíc se v pražské Stromovce uskuteční další charitativní běh s názvem FUN&RUN. Je očekávána účast až 500 běžců a běžkyň.

Tento rok se jedná již o osmý ročník známého běhu, který se bude konat v sobotu 19. května. Běžci a běžkyně budou moci vyrazit na 5 a 10 kilometrové trasy a ani děti nepřijdou zkrátka, ty si budou moci zaběhat na trase 100 a 300 metrů.

"Popularita běhu FUN&RUN každým rokem roste. Vše začalo jako akce pro pár nadšenců, ale vloni už na trať vyběhly tři stovky účastníků. Náš běh je specifický velmi přátelskou atmosférou a lidem vyhovuje, že se účastí veřejně přihlásí k hodnotám, jako je respekt a podpora rozmanitosti," uvedl předseda Prague Pride Czeslaw Walek.

11. 3. 2019KIA Stinger: Testovali jsme vůz, kterým jihokorejská automobilka překvapila úplně všechny

Celý běh se koná k příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, transfobii a bifobii, který každoročně připadá na 17. května. V tento den totiž došlo k vyškrtnutí homosexuality ze seznamu duševních poruch. Akce FUN&RUN se tak připojuje ke stovkám akcím, které se k 17. květnu pořádají po celém světě. Mimo boje proti fobiím chce český FUN&RUN také upozornit na stigmatizaci HIV pozitivních lidí, ke které dochází jak mezi veřejností, tak v některých zdravotnických zařízeních. Příčinou je obvykle nedostatek informací, které lidé o HIV mají.

"Během FUN&RUN chceme všem jasně vzkázat, že homofobní postoje a diskriminace HIV pozitivních lidí nemají v české společnosti místo," dále uvedl Czeslaw Walek. Registrace budou probíhat před Maroldovým panoramatem ve Stromovce od 9:00 hodin a start hlavního běhu bude v 11:00 hodin. Vyhlášení vítězů pak proběhne ve 13:00 hodin na podiu v sousedící Tiskárně na vzduchu, kde bude probíhat akce Fair Fair (festival drobných jídel do ruky).

22. 1. 2019Nebaví vás letní pride festivaly? Již několik let se můžete vydat na sněhový pride v Tignes

Přihlásit se můžete online a pokud to stihnete ještě během dubna, účastnický poplatek bude 250 Kč, v květnu pak 300 Kč. Na místě bude pouze omezený počet registrací za cenu 400 Kč (více zde). FUN&RUN pořádá spolek Prague Pride, Česká společnost AIDS pomoc a seznamky iBoys a iGirls. Celý výtěžek ze startovného půjde na podporu internetové LGBT poradny Sbarvouven.cz a Domu světla, který pomáhá HIV pozitivním lidem.