Víte, jaké jsou rozdíly mezi svatbou a registrovaným partnerstvím? Stejnopohlavní páry nemají nárok na volno v práci, ale ani na společný nájem

6. 4. 2018 12:30 Co se děje
Víte, jaké jsou rozdíly mezi svatbou a registrovaným partnerstvím? Stejnopohlavní páry nemají nárok na volno v práci, ale ani na společný nájem

Už dvanáct let u nás mohou páry stejného pohlaví vstoupit do registrovaného partnerství. Na první pohled se zdá, že je to pro ně vlastně něco jako svatba. Jenomže mezi těmito dvěma svazky existují významné právní rozdíly. Pokud vás zajímá jaké, čtěte dál.

20. 7. 2018Nechcete mít rakovinu? Vyhněte se nočnímu přejídání!

Registrované partnerství, to je vlastně taková svatba pro chudé. Na jednu stranu máte od úřadu papír, že jste svoji, na druhou vám chybí významná část práv, které má stejnopohlavní sezdaný pár zaručené. „Vstupem do registrovaného partnerství například nevzniká společné jmění manželů nebo společné nájemní právo. To ve společném partnerském životě přináší mnoho komplikaci. V případě smrti jednoho z registrovaných partnerů taky neexistuje nárok na vdovský a vdovecký důchod,“ uvádí Žaneta Sladká z Amnesty Interantional.

Pak jsou tu ještě další milé drobnosti. Registrovaní partneři např. nemají nárok na dva dny volna po dobu svatby či na bezplatnou změnu příjmení, stejně tak je problematičtější i proces samotné registrace. To, zda partneři budou nuceni uzavřít partnerství pouze na úřadě, nebo budou mít i jiné možnost, je jen a pouze v rukou jednotlivých pověřených krajských úřadů, resp. jejich matrikářů/ek. Registrované partnerství prostě není svatba, ať vám lidé říkají, co chtějí.

Neexistuje důvod, proč by měla být stejnopohlavní láska méněcenná oproti té mezi páry rozdílného pohlaví. Nejedná se o žádné zvýhodnění LGBT lidí vůči komukoliv jinému, naopak, jedině o požadavek stejných práv. Mimochodem, komu se zdá kontroverzní požadavek na adopce, tak jakkoliv ho podporujeme, ve „svatebním balíčku“ obsažen není.

Leckdo asi namítne, že svatba je jen pro ženu a muže, protože to tak bylo vždycky. Jenomže argumentovat tím, co bylo vždycky, se nedá. Svět se mění a ne všechno tradiční je správné. Vždyť i ta svatba se výrazně změnila. Význam církevního sňatku přejal ten státní, takže i když třeba toužíte po svatbě v kostele s ministranty, co mávají kadidelnicemi, stejně si ještě musíte zajít na úřad pro potvrzení. Nehledě na to, že je docela vtipné, jak nejateističtější národ světa lpí na církevních tradicích, když se mu to hodí do krámu jeho předsudků.

8. 8. 2018Prague Pride se blíží! Světové značky představily k této akci limitované módní kolekce, jsou plné barev a duhy

Pokud tedy souhlasíte se stejnými právy pro sňatky párů stejného pohlaví, zajděte na jedno z Férových míst Amnesty International a podepište zde petici, která dá českým stejnopohlavním párům práva, jaká mají například i v katolickém Španělsku a Irsku.  Čas na to máte až do 1. května. 

Zdroj: Amnesty International
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop