
Máte sebevědomí na nule? Toto jsou největší zabijáci sebevědomí, kterých se dopouštíme sami na sobě, aniž bychom si to uvědomovali
Sebevědomí. Je důležitou součástí naší osobnosti, kdy člověk dokáže ocenit sám sebe a ví, kde má své přednosti, ale i rezervy. Někteří z nás sebevědomím doslova hýří, někteří ho mají až moc a většina po něm touží. Ale víme, co to vlastně doopravdy znamená? K tomu, abyste byli sebevědomí, nepotřebujete nejstylovější účes, exkluzivní značkovou módu ani drahá a luxusní auta, i když z toho všeho můžete mít dobrý pocit. Rozhodně to není o penězích, protože sebevědomí mohou mít úplně všichni. Těžko říci, proč tomu tak doopravdy není, ale víme, čím naše sebevědomí zabíjíme, aniž bychom si to uvědomovali.
Předstírání, že jste něco, co nejste
Pokud si potřebujeme hrát na něco, co nejsme, může to naše sebevědomí pohřbít hluboko pod zem. Každý den čelíme baráži obrazů, které popisují stereotypy a představy o tom, co to znamená být skutečným mužem. Obvyklou a viditelnou rolí má být vtělení se do alfa samce. Jak moc jsem silný? Kolik mužů mohu porazit? Dnes zdolám celý svět! Ale co muži, kteří nechtějí být úplnými pitomci? Pak jediná možnost je být tím „hodným“, rohožkou, o kterou si všichni otřou boty? Ani jedno není úplně dobře. Pokud se snažíte být macho chlapem, který dominuje všemu a všem, nebo pokud předstíráte, že jste citlivý muž nové doby (SNAG), protože si myslíte, že nemáte jinou možnost, vaše sebevědomí je ztraceno.
Ale může se vrátit, pokud přijmete všechny aspekty, které utvářejí vaši osobu. Naučte se mít se rádi. Vždyť můžete být, čím chcete. To, že jste laskaví a pečující, ochotni postarat se o nemocnou babičku neznamená, že nejste schopni stát v boji v první linii po boku svého kamaráda. Nemáte zapotřebí si na něco hrát, stojí to spoustu energie, kterou můžete využít mnohem efektivněji. Představa někoho jiného o tom, kdo a kým byste měli být, zdaleka nedosahuje té velikosti, kým doopravdy jste. Prostě buďte sami sebou, je to tak jednoduché!
Vytváření si obrazu, představy
Existuje spousta lidí, kteří jsou ochotni vám poradit, kým byste měli být, abyste byli v tomto světě úspěšní a viditelní pro ostatní, abyste byli úspěšní a důležití. Pak si snažíte udělat jistý obraz či představu o sobě samém, a to je kámen úrazu a chyba, snažíte se přimět ostatní, aby vás tak viděli. Když vytvoříte něco, co je založeno na obraze či představě, ať už jde o rodinu, obchod, vztah, peníze, slávu nebo cokoliv jiného, je velice obtížné si takový obraz zachovat a udržet. V podstatě žijete ve lži, které časem už nebudete moci dostát a ani v ní pokračovat. Nakonec stejně přestanete předstírat a vystoupíte z úkrytu a začnete dělat to, co pro vás doopravdy funguje, než abyste se snažili dosáhnout správného a nesprávného obrazu a názoru ostatních lidí.

Sebekritika a vynášení soudů
Skutečně sebevědomí muži mají jednu věc společnou, nesoudí sami sebe. Jsou vděční za to, kdo jsou. Pokud se nedokážete probojovat ke svému sebevědomí, neustále se porovnáváte s ostatními a žijete delší dobu s pocitem o své nedokonalosti, přestat se soudit může být výzva. Je dobré začít uvažovat trochu jinak. Místo otázky „Co mi chybí, co je se mnou špatně?“ si položte otázku „Co je na mě dobrého, co dělám dobře?“. Tuto otázku si opakujte tak dlouho, dokud nebudete mít pocit přínosu vlastní osoby, zvýší se vaše sebevědomí a usnadníte si život. Podle doktora Heera, autora několika publikací zabývajících se sebevědomím (Being You, Changing The World), je důležité, aby lidé přijali svou velikost, bez ohledu na kulturu, věk a společenskou vrstvu. Musíme se naučit a rozpoznat své vlastní schopnosti a znalosti.
