Módní guru českého showbyznysu Filip Vaněk
Rozhovor
<Path>

Módní guru českého showbyznysu Filip Vaněk

Filip Vaněk je jedním z nejlépe placených českých stylistů, jehož služeb využívají ty nejznámější české celebrity. Nebylo tedy dlouho nad čím váhat, a když…
Petra Járková Petra Járková Autor
29. 3. 2018

Filip Vaněk je jedním z nejlépe placených českých stylistů, jehož služeb využívají ty nejznámější české celebrity. Nebylo tedy dlouho nad čím váhat - když jsme chtěli shrnout letošní Fashion Week, zeptat se právě jeho, byla jasná volba. Kromě toho jsme se i dozvěděli, proč ho pojí letité přátelství s modelkou Simonou Krainovou, kterou celebritu musel kvůli nedostatku času odmítnout stylovat a mrzí ho to nebo na jaké velkolepé projekty se můžeme v tomto roce těšit.

<Path> Cesta Leoše Mareše: Od sportovního komentátora přes "nezpěváka" až po hvězdu, která hravě vyprodá O2 arénuZdroj: Leoš Mareš, RadioTV, Instagram

Filipe, jak jste si užil letošní Mercedes-Benz Prague Fashion Week?

Upřímně moc ne kvůli velkému pracovnímu nasazení. Neměl jsem čas navštívit tolik přehlídek, kolik jsem chtěl. Zvládl jsem jej zahájit, navštívit přehlídku a pak pečlivě sledovat z fotodokumentace.

Které hvězdy jste na něj styloval?

Chystal jsem outfity pro Moniku a Leoše Marešovi a pro Simonu Krainovou. Právě kvůli velkému pracovnímu vytížení jsem nezvládl pomoci více lidem. Musel jsem třeba odmítnout Zorku Hejdovou, což mě moc mrzí.

Z jaké módní přehlídky jste byl nejvíce nadšen a proč?

Líbila se mi kolekce La Formela. Pro mě je důležité, zda může návrhář s kolekcí nebo značkou uspět komerčně, a to La Formela určitě může. Pak se mi líbilo pár kousků od Odivi a Chatty.

Která vás zase naopak zklamala?

Byl to Lukáš Krnáč, ale i mnoho dalších.

Mohl byste porovnat český Fashion Week s těmi světovými?

Zásadní rozdíl je v tom, že na těch světových se prezentuje móda komerční a tím pádem i prodejná. Na tom českém jde o exhibici, kdy předváděná móda nenajde cestu do obchodů a k zákazníkům. 

Čím myslíte, že to je?

Je to hodně ovlivněné výukou na uměleckých školách a také osobitým stylem návrhářů. Návrháři z Fashion Weeku se chtějí tvůrcům zavděčit. Dalším zásadním rozdílem je zpracování a použité materiály. Zatímco ve světových metropolích se pozornost soustředí na zpracování a luxusní materiály, v Praze je to jen o potřebě zaujmout nebo šokovat. Tvůrcům u nás chybí koncept, schopný marketing, nespolupracují se stylisty, kteří kolekci dodají jiný - nositelný - směr a trochu odlišný pohled od původní vize návrháře.

Oblékáte spoustu český celebrit. Které z nich mají opravdu dobrý vkus?

Třeba Simona Krainová má dobrý vkus a je třeba ji jen popostrkovat z určitého stereotypu. Stejně tak i Monika Marešová má velmi pěkný styl svého civilního oblečení a na experimenty jsem tu já. (smích) Celebrit se vkusem je u nás ale opravdu málo, souvisí to i s jejich bydlením nebo třeba životním stylem.

Kdo se tedy podle vás oblékat opravdu neumí, ale myslí si o sobě, že je módní ikona?

Takových lidí je mnoho, a to nejen mezi slavnými. Například právě v rámci MBPFW můžete vidět mnoho paniček ověšených drahými značkami od hlavy až k patě, které rády utrácí peníze svých bohatých manželů a jsou přesvědčeny, že patří mezi ikony dnešní doby. Přitom ale působí až úsměvně! Většina lidí z branže se jim pak za zády posmívá a baví se nad jejich kreacemi, až se za břicho popadá. Jenže u nás se prostě moc nenosí říkat lidem pravdu, snaživci kolem raději poskakují, protože právě od takových lidí by přece jen mohla kápnout nějaká ta zlatka. (smích)

S moha tvářemi českého showbyznysu vás pojí i přátelství. Kdo je takovým vaším přítelem/přítelkyní na život a na smrt a čím si získal/a vaše srdce?

Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu Simonu Krainovou, se kterou se přátelím už více než dvacet let. Jako u každého přátelství se i to naše postupem let utvrzovalo a prověřovalo různými zkouškami. Dokázali jsme překonat rozepře, hádky, pomluvy. Šťastná období střídala ta těžká, ale díky tomu jsme časem zjistili, že na sebe spoléháme, vzájemně si pomáháme, jeden za druhého bojujeme a nezatěžujeme naše vztahy nesmysly. Víme, že když je třeba, ten druhý nastoupí a pomůže. Také na sebe nežárlíme, nevyčítáme si, když jeden zrovna nemá na druhého čas nebo zrovna chce být s někým jiným. Prostě se z nás stala rodina! 

Co myslíte, že vás se Simonou spojuje nejvíce?

Máme stejný pohled na život, prořízlou pusu a schopnost nazývat věci pravým jménem. Prostě vždy vyslovíme nahlas to, co si jiný jen myslí, ale neřekne to, aby byl se všemi za dobře. No a to je pro nás zásadní vlastnost.

S partnerem Antonínem jste spolu už pěkně dlouho. Jak jste se vůbec dali dohromady?

Potkali jsme se na jedné pracovní akci, kde mezi námi přeskočila jiskra a od té doby jsme vlastně spolu.

V létě oslavíte tři roky od svatby. Změnilo se tímto závazkem na vašem vztahu něco?

Tímto závazkem konkrétně ne, ale stejně jako u přátelství se Simonou těžké situace za ty roky prověřily náš vztah. To, že jsme schopni je spolu zvládat, že se na sebe můžeme spolehnout a že je nám spolu dobře, jsme si uvědomili a neměnili bychom.

Neuvažujete třeba o dětech?

Vlastně ani ne. 

S partnerem Antonínem jsou pro sebe stvořeni

Hodně cestujete. Kde se vám líbí nejvíce a kam se rádi vracíte?

Lanzarote, kde je klid a lidé jsou tam naprosto jiní než v Praze a na nic si nehrajou. Jen si užívají každým douškem život. To většině lidí v Praze prostě chybí.

Máte rádi módu oba dva? Kdo má více oblečení? Praská vaše šatna ve švech?

Toník má rád úplně jiné věci než módu, ta je mu úplně jedno. (smích) Spíš ji vnímá jako nutné zlo, které je součástí mě. Naše šatny praskaly ve švech, než jsem se naštval a změnil přístup. Mnoho věcí po jednom nošení prostě dávám pryč, protože jinak bychom byli oblečením opravdu zavaleni.

Jaký je váš nejoblíbenější módní styl? V čem se cítíte nejlépe?

To se u mě mění. Nemám vyhraněný styl. Spíš to u mě chodí v takových vlnách, pro co se zrovna nadchnu. Nejraději jsem ale nahý na pláži. (smích)

Máte s partnerem společné koníčky? Cvičíte třeba spolu?

Necvičíme. (smích) Toník to miluje, ale já nenávidím. On bez sportu neumí žít, já si raději pomůžu nějakou tou úpravou na estetické klinice.

Co vy a životospráva? Dodržujete zdravý jídelníček?

Určitě! Nepiju vůbec alkohol, nejím sladké, žádnou mouku, vepřové maso a nesolím. Do všeho přidávám pepř, ten miluju. (smích) Jím velmi malé porce několikrát denně. Občas ale samozřejmě taky "zaprasím", to pak sním velký pytel medvídků Haribo.

Jaro je tu. Poradíte našim čtenářům nějaký osvědčený trik na shození zimních kil nebo oblíbený detox?

Jediná účinná dieta je NEŽRAT! Lidé vnímají jídlo jako zábavu, rozkoš nebo zážitek, ale není to tak. Je to prostě jen jako benzín do auta a toho je třeba daleko méně, než si lidé myslí.

<Path> Devět největších prohřešků při nošení hodinek, kterých byste se měli vyvarovatZdroj:

Co plánujete v blízké době po pracovní stránce?

Je toho moc, za pár hodin odlétám do Paříže uvést nový telefon Huawei, jelikož jsem ambasadorem této značky. Musím dotáhnout kostýmy pro show Leoše Mareše. Také začínáme live přenosy ze Superstar nebo třeba dodělávám nový pořad pro TV Nova, který poběží na podzim a kde mě uvidíte. Samozřejmě dokončuji i svou novou kolekci, do toho se starám o klienty, fotím kampaně pro Esquire a chystám projekt, který přitáhne do Prahy další luxusní značky a oživí Pařížskou ulici.

Zdroj: Instagram.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop