
Voňavé jablečné nápoje, architektonické perly a španělská královna – to vše na vás čeká v Asturském knížectví!
Asturii si tisíce let před asturskými králi a knížaty podmanili prehistoričtí obyvatelé, kterým se zamlouvalo místní klima utvářené Golfským proudem a Kantaberským horským masivem, po jehož délce se rozkládá několik národních parků. Teplý vzduch z Biskajského zálivu v kombinaci s pohořím zaručuje dostatečnou vláhu a mírné teploty, což z Asturie už od pravěku činní úrodné místo vhodné pro život. To se odráží nejen na bohaté historii oblasti, ale také na rozmanitosti místní flóry a fauny.
Přes svou výhodnou polohu šlo dlouhou dobu o region spíše chudý, což mu ale paradoxně prospívalo. Zatímco ve zbytku Iberského poloostrova se odehrávaly mocenské boje mezi Maury a křesťany, oblast, kde se dnes rozkládá hlavní město regionu Oviedo, byla neobydlená a tak muslimské dobyvatele příliš nezajímala. Situace se změnila až po roce 761, kdy na zelené louce dva mniši Máximo a Fromestano založili první osadu, která začala prosperovat. Společně s oblastí se rozvíjelo i Asturské království, jehož vládci se postarali o stavební rozmach. Oviedo si zvolili za sídelní město a v roce 781 zde byla založena katedrála svatého Salvátora. Její nástupkyně z konce čtrnáctého století, mistrovské dílo gotické architektury, láká návštěvníky dodnes.
Oscarová města kontrastů
Oviedo má však velký vliv na španělskou kulturu i v současnosti. Díky jeho krásám si ho za kulisu do svého filmu Viki Cristina Barcelona vybral režisér Woody Allen. A vyplatilo se mu to! Španělská hvězda Penélope Cruz získala za vedlejší roli Oscara. Zcela nepochybně za to mohlo právě hlavní město Asturie. Další zajímavostí města je také fakt, že se zde narodila manželka současného španělského panovníka, královna Letizia. A následnice trůnu, infantka Leonor, nese titul Kněžny Asturské, který tradičně patří právě následníkům španělského trůnu. Je to mimochodem proto, aby bylo dáno jasně najevo, jak velký význam Asturie pro království má!
Přesto, že hlavním městem Asturie je Oviedo proslavené svými magickými uličkami a památkami na každém rohu, většího významu dosáhlo město Gijón. Toto město na pobřeží Biskajského zálivu spojuje kouzlo starého přístavu s moderními kulturními a uměleckými centry. Najdete zde například úchvatné kulturní centrum La Laboral nebo starou rybářskou čtvrť Cimadevilla se starými domky na křivolaké uliční síti, kterou na jedné straně obklopují římské ruiny a středověké opevnění na druhé straně jí dominuje Elogio del Horizonte. Jde o fascinující betonovou skulpturu od Eduarda Chillidy stojící v parku na skalnatém ostrohu. Z každého úhlu působí úplně jinak, ale vždy jako fascinující a nečekané zjevení.
I Gijón si vysloužil svého Oscara – přinesl mu ho Asturský rodák José Luis Garci, který do města zasadil děj svého snímku Volver a empezar. Až vás objevování filmových zákoutí Gojónu unaví, měli byste vyrazit na pláž San Lorenzo. Je dlouhá téměř dva kilometry, písečná, a lemuje ji nádherná promenáda. Další pláží je Poniente, která je jako stvořená pro opalování a vodní sporty. Kromě toho na ní najdete také mořské akvárium a centrum talasoterapie. Pokud nevíte, o co jde, pak vězte, že je to terapie pracující s mořskou vodou, která má blahodárné zdravotní účinky díky vysokému obsahu soli a minerálů.
Trochu jiný Oscar a rychlovlaky
I poslední město, do kterého vás pozveme, má něco společného s Oscarem. Jde o Avilés, jehož historické ulice a uličky jsou doslova protkány kostely, paláci, fontánami a zahradami. Říká se, že na severu Španělska nenajdete historickou čtvrť, která by byla zachovalejší než ta v Avilés. Proto zde jako zjevení působí kulturní centrum navržené géniem mezi architekty Brazilcem Oscarem Neimeyerem, kterého inspiroval přístup města k inovaci a průmyslové revoluci.
Všechna zmíněná města mají jednu společnou vlastnost, kterou oceníte, pokud rádi cestujete bez závazků. Snadno se do nich dostanete vlakem. Do Gijónu a Ovieda navíc rychlovlakem přímo z Madridu. Španělskou vlakovou síť však můžete využít i k cestování po asturském venkově, který se v posledních letech stává populární destinací pro místní i zahraniční turisty. A pokud si při cestách rádi dopřáváte místní nápoje, budete v Asturii vlaky potřebovat zcela jistě. Sidra totiž dokáže stoupnout do hlavy.
Nápoj s vůní jablek a vanilky
Kvašený jablečný nápoj, který je u nás známý spíš jako cider, jistě není třeba dlouze představovat. Ve Španělsku se mu ale říká sidra a jde o nápoj, který je v mnohem vyšší lize než ten, který znáte z večerky na rohu. Na rozdíl od běžně těch běžně dostupných je místní sidra téměř bez oxidu uhličitého – bublinky v ní tedy nečekejte. Proto se nalévá zcela unikátním způsobem. Nalévá se z výšky tak, aby se při dopadu do sklenky okysličila a napěnila. Následně se okamžitě pije, aby pěna nevyprchala. Díky provzdušnění se v nápoji rozvine jeho aroma, které obsahuje vůni zelených jablek, vanilky, švestky a medu.
Nápoj se vyrábí v místech, kterým místní říkají sidrerías. Ty nejlepší sdružuje prestižní označení Sidrerías de Asturias, jež je zárukou kvality. Jen zde vyrábí a podávají nápoj tak, jak si zaslouží. Sidrerías jsou také místem, kde se udržují asturské tradice a hodnoty, zpívají speciální písně určené právě k popíjení sidry a podávají pravé asturské delikatesy od sýrů, ryb a mořských plodů až po cachopo – smaženou kapsu z telecího masa plněnou sýrem a šunkou, ale také papričkami nebo žampiony.
Jak už bylo řečeno, do Asturie se snadno dostanete rychlovlaky přímo z Madridu. Otálet byste ale neměli, aby vám někdo nesnědl cachopo a nevypil sidru!
