
Golfský proud vytvořil z Kantábrie malý ráj na zemi – čekají tu na vás dechberoucí výhledy, kouzelná městečka i dokonalé podmínky pro surfování
Provincii Kantábrie, která je zároveň jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, najdete na severu země na pobřeží Biskajského zálivu. Ten je omýván Golfským proudem a proto zde vládne velmi příznivé klima. Díky němu zde najdeme mnoho přírodních krás s bujnou vegetací, ale zároveň řadu památek na pradávné obyvatelstvo. Nejstarší z nich jsou staré až čtyřicet tisíc let! Jednu takovou jistě všichni znáte.
Země pod zemí
Touto slavnou památkou není nic jiného, než jeskyně Altamira, kterou známe z učebnic dějepisu. Objevena byla v roce 1875 a od té doby fascinuje vědce i turisty z celého světa. Bohužel turistický provoz příliš nesvědčil jeskynním malbám starým až 36 tisíc let a tak musela být uzavřena. I tak zde ale můžete navštívit muzeum s replikou jeskyně ve skutečné velikosti. Dáváte-li však přednost návštěvě opravdových jeskyní, nezoufejte.
Kantábrie je proslulá soustavou až devíti tisíc jeskyní, z nichž se v šedesáti nachází prehistorické jeskynní malby a v dalších najdete dechberoucí geologické útvary. Několik z těchto jeskyní je navíc prohlášených za Světové dědictví UNESCO. Za návštěvu rozhodně stojí jeskynní komplex El Soplao, který kromě geologického bohatství ukrývá také dědictví průmyslové. V minulosti se zde totiž těžilo olovo a také zinek. Do jeskyně se dostanete důlním vláčkem a následně po chodníčcích projdete skrze několik jeskynních sálů. Ti dobrodružnější si mohou dopřát náročnější 2,5 kilometrů dlouhý okruh vedoucí skrze méně přístupné jeskyně. Prohlídka probíhá v helmách a ochranných oblecích a tak si budete připadat jako skuteční speleologové.
Majestátní příroda
Přírodní krásy však nemusíte obdivovat pouze pod zemí! Kantábrie totiž patří k území, které se označuje jako Zelené Španělsko. Jde o pás země nacházející se mezi atlantským oceánem a Kantaberským pohořím, kde vládne díky Golfskému proudu klima lahodící nejen místní flóře, ale také fauně. Proto zde můžete navštívit řadu přírodních parků a rezervací rozkládajících se v údolích podél říčních meandrů, na horských svazích i na pobřeží.
Přírodní park Collados del Asón patří k těm nejkrásnějším. Rozkládá se na vápencovém masivu, který po staletí utvářely ledovce a následně divoké horské říčky a potoky. Stezky pro pěší zde vedou kolem vodopádů, přes horské vrcholky a vyhlídky do údolí. Dramatické výhledy na přírodní krásy vás zde rozhodně neomrzí.
Zcela odlišnou scenérii pak nabízí mokřady Santoña, Victoria a Joyel. V této přírodní rezervaci rozkládající se na 6,5 tisíci hektarů má domov přes 130 druhů ptactva. Návštěvnické centrum tohoto parku organizuje různé aktivity včetně prohlídek s průvodcem. Nejznámější rezervací je však zoologický park Cabárceno vytvořený uměle na místě bývalého lomu. Domov v něm našlo mnoho ohrožených druhů zvířat. Proto zde můžete spatřit slona afrického nebo bílého nosorožce. Skrz park vede dvacet kilometrů cest, díky kterým můžete autem i pěšky objevovat jeho zákoutí a pozorovat přes sto druhů zvířat z celého světa. Kromě toho tu najdete i piknikové zóny, vyhlídky a restaurace.
Městečka jako z pohádky
Po obdivování všech přírodních krás – ať už na zemi, nebo pod ní – se vám jistě zasteskne po městech, jejich architektonických skvostech, ale také kavárnách a restauracích. I v tomto směru má Kantábrie co nabídnout. Hned sedm kantaberských vesnic a městeček bylo zapsáno na seznam Los Pueblos más Bonitos de España, který představuje soubor nejkrásnějších vesniček v zemi. Posledním přírůstkem je Comillas, které si tuto poctu rozhodně zaslouží!
Comillas začalo svou historii už ve středověku jako malá osada, kterou živilo farmaření a rybolov. O rozvoj v 19. století se zasloužil Don Antonio López y López, který v Americe zbohatl mimo jiné obchodováním s tabákem a podnikáním v lodní dopravě. Část svého jmění investoval právě do Comillas a vytvořil z něj oblíbenou letní destinaci, kam se rád uchyloval i král Alfonso XII. Díky tomuto rozvoji zde vznikla například Papežská univerzita, pro níž architekt Joan Martorell vytvořil monumentální historizující kampus. Najdete zde ale také novogotický palác Sobrellano nebo vilu El Capricho od Antonia Gaudího s pohádkově působící věži pokrytou kachlemi s motivem slunečnic.
Překvapivě teplý oceán
Již několikrát zmíněný Golfský proud neohřívá pouze místní klima, ale samozřejmě také vody samotného oceánu. Díky tomu poskytují kantaberské pláže ideální zázemí pro všechny vodní sporty. Populární je Kantábrie zejména mezi surfaři, kteří se sem sjíždí z celého světa. Profesionálové ocení vlny oceánu a začátečníci množství surfařských škol. Patříte-li však mezi méně aktivní cestovatele, nezoufejte. Pobřeží je vhodné i ke koupání. Celá řada pláží v Kantábrii je navíc plážemi městskými, takže v jejich blízkosti najdete i bary a restaurace. S drinkem v ruce poté můžete sledovat odvážné surfaře krotící divoké hřebeny vln ve svitu slunce. Některé z pláží jsou také označeny jako gay friendly.
Pokud vás Kantábrie zaujala, tak byste měli vědět, že není těžké se sem dostat ani z našich končin. Letecky z Prahy se přímo do Santander, hlavního města této provincie, dostanete s jedním přestupem buď v Miláně, nebo ještě lépe v Barceloně. To pak můžete svou dovolenou v Kantábrii spojit i s objevováním hlavního města Katalánska. Ale o něm třeba zas někdy příště. Letět můžete také přímo do Bilbaa a do Kantábrie vyrazit autobusem, vlakem nebo pronajatým autem. Provincie je tedy dostupná do pár hodin a není důvod svou návštěvu Kantábrie jakkoliv odkládat!
