
Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky
Rezervace „temné oblohy“
Za pozorováním hvězd je samozřejmě možné vyjet do mnoha míst, ostatně, i v Česku jsou lokality, kam se podnikají organizované „hvězdné tour“. Ačkoliv jsou ale v horách, přece jen nelze zdaleka hovořit o „ideálních podmínkách“. Co se týká pozorování noční oblohy, na světě je dokonce dvanáct mezinárodních rezervací tzv. temné oblohy, kde je extrémně nízké světelné znečištění. Nacházejí se mj. v Africe, Americe i v Evropě (např. v Německu či Francii). Ovšem co se týká astroturismu, jedny z nejdokonalejších podmínek k tomu, jak na vlastní oči a bez jakéhokoliv dalšího vybavení vidět třeba i celou Mléčnou dráhu, jsou na La Palmě. Jednom z Kanárských ostrovů, který se i díky své poloze stává jednou z nejoblíbenějších astroturistických destinací na světě.
„Nebeské zákony“
Scenérie, které připomínají sopečný původ ostrova a fakt, že je tu stále aktivní vulkán. Pozorování uklidňujících vod temně modrého Atlantiku. Návštěvy tajuplných vavřínových lesů. To vše jsou lákadla, za nimiž dnes míří na La Palmu stále více turistů. Ovšem jedná se také doslova o TOP destinaci pro ty, kdo jsou fascinováni nekonečností vesmíru. Atmosféra je tu totiž čistá a stabilní díky Atlantskému oceánu, který celý ostrov obklopuje. La Palma je navíc relativně málo obydlená, takže působení rozptýleného světla je minimální. A tak tu vládne hluboká a temná noc. V ní pak hvězdné nebe vynikne tak, jak si lze jen stěží představit. Vlivem těchto faktorů je právě La Palma považována za jedno z nejdokonalejších míst k pozorování noční oblohy.
La Palma je zároveň místem, kde doslova platí „nebeské zákony“. Zapomeňte ale na jakékoliv nadpřirozeno, jedná se o skutečnou legislativu. V roce 1988 tu byl přijat zvláštní zákon na ochranu kvality noční oblohy za účelem astrofyzikálního pozorování. Díky tomuto zákonu je La Palma chráněna před světlem, atmosférickým a také radioelektrickým znečištěním, a dokonce zabraňuje rušení skrze letecké trasy. V roce 2007 byla na ostrově také podepsána Deklarace na ochranu noční oblohy a práva na hvězdný svit (La Palma Starlight Declaration). A kromě toho, že je La Palma první „Hvězdnou rezervací“ na světě, byla také v roce 2012 uznána jako speciální „Hvězdná turistická destinace“. Nejenže je možné na ostrově pozorovat hvězdnou oblohu prakticky odkudkoliv, ale zároveň se tu lze o pozorování hvězd také mnohé dozvědět. O tom všem jsme se mohli také sami přesvědčit.
Jak jsme potkali hvězdy
Ačkoliv na La Palmě si každý může užít celou řadu fantastických aktivit, právě pozorování hvězd je jednou z těch nejlákavějších. K prožití nezapomenutelné noci mezi hvězdami vám tu navíc bude stačit jediné: auto. Právě autem je totiž nejsnazší dopravit se až na nejvyšší bod ostrova, Roque de Los Muchachos. A tak se s vypůjčeným autem (opravdu nikomu do zdejšího terénu nedoporučujeme kombík, navíc se slabým motorem) v podvečer vydáváme až do výšky 2 426 metrů, kde se nachází také specializované observatoře a návštěvnické centrum. Jelikož zavírá v půl páté odpoledne, s pozorováním západu slunce a Mléčné dráhy se jeho návštěva úplně časově neslučuje. Odkládáme ji tedy s tím, že se mezi mraky vyšplháme ještě jednou během dne.
Sledujeme na mobilu, v kolik hodin přesně má slunce zapadnout, a cestou vzhůru si užíváme fantastické scenérie. Na Roque de Los Muchachos pracují vědci z celého světa v různých specializovaných observatořích, nachází se tu také druhý největší dalekohled světa Gran Tecan, William Herschel Telescope a také zrcadla speciálního MAGIC teleskopu pro výzkum kosmického záření. Všechny tyto stavby doslova ční na nejvyšších hřebenech ostrova a lze se k nim i relativně snadno (pomineme-li tedy specifika terénu, kdy cesta je vlastně jednou velkou serpentinou) dopravit autem. Ale i pohled ze vzdálenější silnice, která se klikatí horským terénem, je naprosto magický. Při hledání místa, kde zaparkujeme (vězte, že většina odpočívadel je již obsazena, a to doslova, nespočtem nadšených hvězdných pozorovatelů), si chvílemi připadáme jako v některém ze sci-fi filmů.
I když hi-tech observatoře jsou přístupné jen astronomickým profesionálům, ani běžní turisté nepřijdou zkrátka. Pro pozorování noční nádhery je možné využít běžné dalekohledy, příp. bohatě postačí vše sledovat „na vlastní oči“ z vybraných astronomických vyhlídek. Na ostrově je jich celá propracovaná síť. Na každém vyhlídkovém místě jsou umístěny informační panely týkající se souhvězdí či planet, které jsou z daného místa nejlépe vidět. My po západu slunce vlastně ani přesně nevíme, kam jedeme. Jednoduše hledáme místo, kde bezpečně zaparkujeme a budeme si moci vychutnat pohled na hvězdy. A to ani netušíme, že se nakonec dočkáme zážitku naprosto bonusového.
Blízké setkání třetího druhu
Ačkoliv řada odpočívadel a vyhlídek je samozřejmě obsazena i po setmění, nakonec se nám povede najít místo, kde parkuje jediné auto – a tak se k němu přidáváme. Na místě je starší dáma, která se snaží fotit na mobil, ale má vybitou baterii. Dáváme se tedy do řeči a zjišťujeme, že se jmenuje Larissa a je to ryzí světoběžnice. Pochází z Polska, žila však v řadě evropských zemí – a když se v Německu vdala, rozhodla se s manželem přestěhovat právě na La Palmu, kterou si při jedné ze společných dovolených zamilovali. Jak se záhy také dozvídáme, Larissin manžel před několika lety zemřel. Ona se ale na ostrově rozhodla zůstat a právě dnes slaví své narozeniny. Stejně jako každý rok: sama na vrcholcích La Palmy pozorováním hvězd.
Nakonec tedy slavíme spolu. Larissa má s sebou drobný přípitek, my jsme zase vybaveni balíkem sladkostí. Zpíváme Larisse „Happy birthday“, sledujeme Mléčnou dráhu a ujídáme čokoládu (také mléčnou...). Larissa nám následně na hvězdné obloze ukazuje planety a hvězdy, které jsou součástí jednotlivých souhvězdí, vypráví, jak se pohybují během jednotlivých ročních období. A je to naprosto impozantní a slovy v podstatě nepopsatelné. Celý zážitek nakonec umocní ještě výprava profesionálních pozorovatelů hvězd, kteří se – vybaveni čelovkami a poměrně objemnými dalekohledy – vynoří zpoza jedné ze skal. Připadáme si skutečně jako v „mimorealitě“.
Když se nakonec s Larissou loučíme, dává nám na sebe kontakt a dodává, že bydlí v jeskyni – takže pokud pojedeme na výlet lodí (což máme v plánu), prý na ni máme zamávat. Moc nechápeme, co tím myslí. Neumíme si představit, že „bydlí v jeskyni“. Ovšem jak se o pár dní později k našemu překvapení ukáže, je tomu skutečně tak (o tom zase příště…). A nakonec na sebe z lodi skutečně máváme. Což je pro nás podobně neuvěřitelné jako společné noční zážitky z vrcholků La Palmy.
Roque de Los Muchachos ještě jednou
A protože návštěvnické centrum na Roque de Los Muchachos jsme v podvečer nezvládli, vydáváme se tímto směrem ještě jednou. A rozhodně tohoto opětovného stoupání nelitujeme. Z nejvyššího bodu ostrova díky příznivým povětrnostním podmínkám dohlédneme i na sousední ostrovy El Hierro, Tenerife a La Gomera, takže už při cestě vzhůru se kocháme.
Sama observatoř Roque de Los Muchachos, jejíž historie se začala psát již v roce 1985 a je jednou z nejvýznamnějších observatoří na celém světě, se tyčí doslova nad mořem mraků. A i když sem se turisté nedostanou, právě skutečně velkoryse pojaté návštěvnické centrum je dostatečnou kompenzací. Zhlédneme tedy film, který přibližuje okolnosti výběru La Palmy k umístnění největších vesmírných teleskopů světa, a pak se vydáváme na vlastní oči zkoumat hlubiny vesmíru. Celá expozice je interaktivní a jen na jednotlivých stanovištích, kde se lze mj. seznámit s tím, jak jednotlivé planety vidíme běžným okem a jak právě prostřednictvím teleskopů apod., bychom klidně strávili celé dopoledne. Rozsah a vybavení centra je v konečném důsledku vzhledem ke svému umístění podobně fascinující jako po okolí „rozeseté“ observatoře.
„Trendy“ dovolená?
Astroturistika je dnes v jistém slova smyslu hit. Zdaleka však ještě ne tak rozšířený – a to platí i pro popularitu La Palmy. Člověk nakonec vůbec nemusí být žádný odborník na hvězdné nebe, aby si na La Palmě vychutnal okamžiky, které jen stěží zažije někde jinde. Navíc – zatímco řada klasických dovolenkových destinací trpí overturismem, pro La Palmu nic takového neplatí. Život tu stále plyne v klidu, pohodě a bez extrémní záplavy turistů. Na cestě za Mléčnou dráhou vás tak čeká maximálně podobně překvapivé setkání jako nás.
Ve spolupráci s www.spain.info a www.visitlapalma.es