Tichá voda břehy mele! Pro andaluské město Jerez de la Frontera, které si podmanilo svět svým flamencem a sherry, to platí dvojnásob!
Už samotné jméno regionu Andalusie v sobě skrývá cosi tajemného a magicky přitažlivého. Schválně si sami zkuste to slovo říct třikrát po sobě! Andalusie, Andalusie, Andalusie… vidíte před očima oranžovo-rudé tóny zapadajícího slunce, hřívu s dusotem cválajících koní a rozvířené lemy sukní tanečnic flamenca? Nejste sami. A co je na tom všem opravdu kouzelné je fakt, že to vše se vám v Andalusii splní. Nemusíte ji ani objíždět celou – stačí když se vydáte do města Jerez de la Frontera a jeho okolí.
Zatímco Sevilla a Cádiz jsou městy, o kterých jste jistě již mnohokrát slyšeli, s největším městem Cádizské provincie je to jinak. Jerez de la Frontera se řadí mezi neprávem přehlížené perly Španělska. Nabízí totiž bohatou kulturní historii, přírodní krásy v celém okolí a zcela unikátní gastronomii které vládne místní specialita známá ve světě jako sherry. Zda se vám zde bude líbit, můžeme jen doufat, ale že vám tu nebude nic chybět, to můžeme zaručit.
Charakter města po staletí utvářela nejen jeho poloha, ale také dlouhotrvající konflikt mezi dvěma náboženstvími. Jerez se totiž nacházel na hranici arabského a španělského území, což se mimochodem propsalo i do jeho přídomku „de la Frontera.“ Neustálé rozmíšky sice městu mnohdy připravily řadu dramatických okamžiků ohrožujících jeho existenci, ale zároveň se díky nim pozvolna utvářelo jeho unikátní kulturní dědictví postavené na konfrontaci maurské a křesťanské kultury.
Víno, které se jmenuje trochu jinak
Jedním z nejslavnějších produktů z kraje kolem města Jerez de la Frontera je sherry. Tento slavný alkoholický vinný nápoj je s městem spojený tisíce let a vzniká ze speciálních odrůd bílých hroznů. Ve chvíli, kdy se z většiny cukrů díky kvašení stal alkohol, přidá se do něj vinný destilát, čímž se proces kvašení zarazí a výsledkem je sherry, které se skvěle hodí k místnímu tapas. Mimochodem za zásoby sherry na plavbu kolem světa utratil v roce 1519 portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães víc peněz než za zbraně.
Jak je to ale s tím jménem? Ve skutečnosti se nápoj jmenuje po místě svého vzniku, tedy jerez. Jak tedy přišel ke svému rozšířenějšímu označení? Slavný anglický korzár ve službách královny Alžběty I. Francis Drake ukořistil v Cádizu skoro tři tisíce barelů jerezu a dovezl je do Anglie, kde nápoji propadla místní aristokracie, která mu začala říkat sherry. Řad příznivců v produkci a distribuci sherry viděla příležitost ke zbohatnutí a proto do místních vinařství investovala. I proto některá z nich nesou jména anglických rodin. Jedním takovým je Osborne.
Vinařství Osborne v El Puerto de Santa María se sherry věnuje už téměř 250 let. Jeho zakladatel Thomas Osborne Mann přijel do Cádizu s plánem vydělat na vývozu jerezu do Británie. Postupně skupoval různá vinařství, která nakonec pod značkou Osborne spojil do jednoho. Dnes se sherry Osborne těší popularitě po celém světě. Navíc zde nabízí různé ochutnávky, prohlídky celého procesu výroby, exkluzivní zážitkové balíčky. Kromě vinných sklepů tu najdete i skvělou restauraci nabízející to nejlepší z andaluské kuchyně.
Foto: AdobeStock
Elegance a majestát
Jerez de la Frontera však není jen městem vína, ale také tance. Právě zde se totiž zrodilo flamenco v jeho nejčistší podobě a díky skvělým tanečníkům a tanečnicím, mezi které se řadí například Lola Flores nebo José Mercé se proslavilo ve světě a dostalo se i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jen zde ale opravdu pochopíte, čím je tento specifický taneční styl tak podmanivý. Pouto mezi flamencem a Jerezem zůstává silné dodnes i díky škole Cátedra de Flamencología y Estudios Folclóricos Andaluces sídlící v paláci Pemartín.
V Jerezu však netančí jen lidé, ale také koně! Kromě školy tance je město domovem slavné španělské královské jezdecké školy Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Umění místních jezdců a jejich temperamentních andaluských koní bývá přirovnáváno k baletu. Dokonalé předvedení náročných drezurních figur vyžaduje vysokou míru soustředění a nekonečné hodiny tréninků. Každé vystoupení v královské jezdecké škole je dechberoucím zážitkem, který je dnes stejně nezapomenutelným, jako byl před stovkami let. Královské dvory celé Evropy zvaly místní jezdce, aby před zraky králů a královen předvedly své umění.
Vy máte stejnou možnost! Pravidelně zde probíhají vystoupení při nichž uvidíte jezdce v tradičních úborech, drezurní figury koní vedených ze sedla i ze země a oblíbené karusely při nichž vystupuje větší množství perfektně synchronizovaných koní i jezdců. Navštívit tu můžete ale i muzeum jezdectví nebo jen tréninky. Vstupenky však kupujte dopředu – bývají často vyprodané.
Jerez ve světle festivalů
Kulturnímu i gastronomickému dědictví je v Jerezu de la Frontera věnována celá řada festivalů. Jedním z nejznámějších je Jerez Festival věnovaný hlavně hudbě a tanci. Kromě tradičních vystoupení tanečnic flamenca se zde seznámíte i se současnými tanečními projevy, které propojují klasické flamenco s moderními prvky. Festival probíhá od 21. února do 8. března.
A jak se sem dostat? Není to vůbec složité! Tak zkuste to magické zaklínadlo ze začátku článku. Zavřete oči a třikrát řekněte Andalusie. A pokud se tam rázem neobjevíte, kupte si letenku do Sevilly a odtud se za necelou hodinu vlakem skrze nádhernou krajinu dostanete na místo… Stojí to za to!