Jeskyně na pobřeží, delikatesy z mořských plodů a modrobílá keramika – Algarve nabízí víc než jen dokonalou kulisu pro váš Instagram
Portugalský region Algarve se rozkládá na jižním pruhu země, kde ho ze dvou stran obklopuje Atlantik, na západě Španělsko a na severu další portugalský regionem Alentejo. Jeho historie je výrazně ovlivněná polohou regionu, která z něj udělala strategické místo pro zámořské objevy a obchod. Nejen kontakt s obchodníky z celého tehdy známého světa, ale také snahy o dobytí tohoto území, z Algarve vytvořily oblast s neuvěřitelně bohatým kulturním dědictvím. Samotné jméno regionu vychází z arabského slova „al-Gharb“ znamenajícího západ.
Maurové ovládali tento cíp Portugalska několik století a proto jsou zde prvky jejich kultury patrné dodnes. Ve třináctém století však území dobyli Portugalci a následně začal díky zámořským objevům zlatý věk celé země, na čemž mělo Algarve obrovský podíl. Právě odsud vyplouvaly stovky lodí vstříc neznámým dálkám a zde, konkrétně v městě Sagres, také vznikla první škola pro mořeplavce. Za rozvoj celého království by mělo Portugalsko děkovat právě Algarve.
Do Fara na mořské plody a na Pingado
Objevovat nové světy však asi nikdo z nás vyrážet nebude. Proto bychom se měli věnovat právě krásám regionu, kterých opravdu není málo. Svou cestu můžete začít třeba ve městě Faro, centru celého regionu. Právě sem totiž s největší pravděpodobností při své cestě do Algarve přiletíte. Historické centrum s katedrálou ze 13. století prožilo řadu bojů a také několik zemětřesení. Epicentrum toho nejsilnějšího v roce 1755, které zničilo i přes 250 kilometrů vzdálený Lisabon, bylo nedaleko odsud, takže většina budov pochází až z období po něm.
Mimochodem právě zmíněné zemětřesení vytvořilo z Fara centrum regionu, které bylo do té doby ve městě Lagos. Lagos ale podobně jako většinu měst na pobřeží Algarve zničila vlna tsunami následující po zemětřesení. Faro bylo chráněno lagunou řeky Formosa, k níž se ještě dostaneme, a tak se vyrovnávalo „jen“ s následky otřesů. Proto se stalo místním hlavním městem a tak už to zůstalo.
Návštěvu města byste si neměli nechat ujít už jen kvůli místní gastronomii. Je jen málo míst, kde byste ochutnali lepší a čerstvější mořské plody. Oblíbeným pokrmem je cataplana de marisco“, což si můžete představit jako velkou pánev plnou omáčky z vína, rajčat a bylinek, ve které se koupou mušle, krevety a kusy rybího masa. K tomu se obvykle podávají pečené brambory s česnekem a samozřejmě portugalská vína! Jako sladkou tečku si pak dejte dezert známý jako 3 Delicias do Algarve z čistě místních ingrediencí – fíků, karobu a mandlí. K němu se nejvíce hodí buď portské víno nebo káva. Na latté nebo capuccino však raději v Portugalsku zapomeňte. Objednáte-li si kávu, dostanete silné espresso. Chcete-li ho s kapkou mléčné pěny, řekněto si o café pingado.
Žlutá ponorka a mořské jeskyně
Krásy přímořských oblastí si nejlépe vychutnáte při výletech na lodích, vodních skútrech nebo kajacích a paddleboardech. Pobřeží Algarve je totiž tvořeno mušlovým vápencem, který několik tisíciletí omílá Atlantik. Vytváří tak nádherné útesy s různými zálivy, jeskyněmi a kamennými sloupy, v nichž lidská představivost hledá podoby staveb, postav nebo zvířat. Z přístavního městečka Albufeira můžete plout kolem rodiny slonů, nebo periskopu žluté ponorky – ta prý inspirovala Beatles k pojmenování jejich slavného alba.
Většina turistů však míří k útvaru známému jako Algar de Benagil. V této přímořské jeskyni, kam se dostanete jen po vodě, najdete nádhernou pláž a nad hlavou úchvatný okulus, který do prostoru pouští sluneční světlo. Návštěvu tohoto místa byste však neměli odkládat – působení mořských vln, které kdysi jeskyni vytvořilo má na svědomí i její přirozenou degradaci. Úřady tak chtějí vstup do jeskyně v budoucnu omezit a jednou dokonce zakázat.
Nabídek výletů lodí je celá řada. Já za sebe však mohu doporučit hlavně ten, kdy se kamennými útvary kocháte z horních palub trochu větších lodi s drinkem v ruce. Ty navíc nabízí i možnost koupání v oceánu. Voda je sice studená, ale křišťálově průzračná, takže prostě neodoláte. Z města Lagos pak můžete vyrazit na menších loďkách jen pro pár lidí. S těmi se dostanete nejen blíž k jednotlivým útvarům, ale hlavně do menších zátok a průplavů. Stojí to za to!
Sardinky a slané květy
Místní jsou samozřejmě velmi hrdí na produkty, které je proslavují ve světě. Kromě zmíněných mandlí a karobu je to také místní sůl. Ta se získává pomocí metody osvědčené stovkami let – odpařováním mořské vody v mělkých jezírcích. Stále slanější voda odtéká z hlubších jezírek do mělčích a její slanost je čím dál koncentrovanější, až díky slunci sůl začne na povrchu jezírek krystalizovat. Tyto takzvané solné květy se následně ručně sbírají pomocí speciálních sběračů na dlouhých bidlech.
Portugalská sůl vznikající odparem patří k těm nejkvalitnějším a v posledních letech se dostává do pozornosti michelinských kuchařů nejen v Portugalsku. Kromě čisté varianty zde můžete vyzkoušet sůl s citronovou kůrou, levandulovou sůl, chilli sůl nebo vanilkovou. Poslední zmíněná krásně doplňuje chuť například jahod. Na pánvi se silnou vrstvou soli zde připravují také ryby, mušle nebo krevety. Místní prý do hlavičky snědené krevety lijí pálenku a tu pak z hlavičky vysrknou. Osobně jsem tento zvyk vyzkoušel a nemohu říct, že bych z toho byl zrovna nadšený. Slabším povahám doporučuji ochutnat pálenku i krevety zvlášť.
Na závěr ještě praktické informace – do Fara v sezóně létají 1x týdně přímé lety z Prahy pod taktovkou CK Fischer. Dostanete se tam ale také s jedním přestupem v Lisabonu s TAP Air Portugal. Po regionu, pak můžete cestovat hromadnou dopravou, která je zde na vysoké úrovni. Další tipy na cestu do Algarve najdete v letošním podzimním tištěném vydání LUI už brzy!