Skryté klenoty přírody, historie a gastronomie pod hřejivým sluncem a barevným listím – i to nabízí podzimní Madrid!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock

Skryté klenoty přírody, historie a gastronomie pod hřejivým sluncem a barevným listím – i to nabízí podzimní Madrid!

Sluneční paprsky procházející zbarveným listím, nekonečné promenády v parcích a na každém rohu restaurace, tapas bary a kavárny – to vše nabízí Madrid na podzim, který zde patří k těm nejkrásnějším obdobím. Nadcházející měsíce jsou naprosto ideální k návštěvě této španělské metropole, která v podzimním slunci nabízí dechberoucí podívanou. Město navíc nabízí mnohem víc, než obvyklé turistické cíle, a proto byste jeho návštěvu měli zvážit i přesto, že už jste ho navštívili.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
2. 10. 2024

Poslední měsíc nám dal jasně najevo, že podzim si pomalu ale jistě přebírá vládu na počasím. Po horkém létě přichází čas huňatých svetrů, zbarveného listí a na dlouhou dobu poslední příležitosti vychutnat si oblíbený drink na čerstvém vzduchu se slunečními paprsky ve tváři. Když však počasí nevyjde a místo podzimní idyly přijdou jen studená rána a podmračené deštivé dny, je rázem po romantických představách. My však víme o místě, kde se slunce na podzim jen tak nevzdává, a kterému hřejivě zbarvené listí na stromech a zlaté podzimní paprsky obzvlášť sluší. Dokonalý podzim si nejlépe vychutnáte v Madridu!

Věříme, že španělskou metropoli není vám, zkušeným cestovatelům, třeba nějak zdlouhavě představovat. Přesto bychom vám ji chtěli ukázat v trochu jiném, podzimním, světle.  Jedním z hlavních důvodů, proč toto roční období Madridu tolik sluší, je fakt, že město je plné zeleně. Celosvětově drží druhé místo mezi městy s nejvyšším počtem stromů v ulicích a již pět let po sobě se pyšní titulem Tree City of the World, který je udělován městům příkladně pečujícím nejen o stromy. Ty se městu odvděčují ochlazováním ulic v horkých dnech a také dechberoucí barevnou podívanou v nadcházejícím období.

Je samozřejmostí, že při návštěvě Madridu si nenecháte ujít procházku kolem paláce Palacio Real de Madrid. Tato královská rezidence patří s téměř třemi a půl tisíci pokoji k největším palácům světa a v mnohém předčí i slavnější francouzské Versailles. Královská rodina v něm sice už nebydlí, i když je její oficiální rezidencí, ale stále ho využívá k různým příležitostem. Přesto si ho však můžete prohlédnout i zevnitř, což rozhodně stojí za to! Za návštěvu stojí i královská zahrada, která je sice nádherná celoročně, ale na podzim má největší kouzlo.

Skleněný pavilon v podzimním parku El Retiro
Foto: AdobeStock

Zelené plíce města

Pokud máte návštěvu královského paláce a katedrály La Almudena za sebou, je na čase vyrazit někam, kde na mnoho turistů nenarazíte. Jihovýchodně od centra najdete španělský největší městský park známý jako Casa de Campo, kde se příroda mísí s kulturou a také gastronomií. V parku najdete vše od restaurací na břehu jezera, přes nekonečné promenády kolem potůčků v zeleni až po romantická zákoutí a vyhlídky. Při procházce tak snadno zapomenete na ruch města a budete si myslet, že jste někde v divoké španělské přírodě.

<Path> Lékem na podzimní nudu a šeď je Madrid – Ráj pro gurmány, milovníky umění i hudbyZdroj: #TurismoMadrid, Oficina Española de Turismo, iStock

Zastánci tradičnějších výletních cílů mohou vyrazit do známějšího, ale také plnějšího parku El Retiro. Park, kterému se také říká zelené plíce Madridu, se rozkládá na 125 hektarech a je domovem patnácti tisíců stromů. Jejich barevné podzimní listí se pomalu sype na místní promenády vedoucí od jednoho památníků k druhému. Tím největším je monumentální socha krále Alfonsa XII. s kolonádou a přilehlým jezírkem, po kterém se můžete svézt i na loďce.

Novinkou je nedávno zrestaurovaná kočičí hora Montaña de los Gatos – uměle vybudovaný kopec s jeskyněmi a vodopádem z 19. století se stal oblíbeným místem nejen královské rodiny, která si ho nechala vystavět, ale také madridských toulavých koček, které mu později daly jméno. V blízkosti parku El Retiro najdete také nevýznamnější madridská muzea, jako je El Prado, Thyssen-Bornemisza nebo Museo Reina Sofía, v jejichž sbírkách je tolik úžasných exponátů, že ani po deseti návštěvách nemůžete říci, že jste už vše viděli!

Tipy redakce

Skryté klenoty

Kromě těchto známějších míst, která byste si neměli nechat ujít, zejména v případě, že jste v Madridu poprvé, však město nabízí i celou řadu skrytých klenotů. Mezi nimi jsou například nepříliš nápadné, ale o to krásnější zahrady. Jednou takovou je Huerto de las Monjas – bývalá klášterní zahrada připomínající zlatý věk Madridu. Najdete ji za malým průchodem v ulici Calle del Sacramento 7. Ve čtvrti La Latina najdete zahradu paláce Palacio de Anglona. Kromě toho, že jde o jednu z nejzachovalejších zahrad z 18. století ve městě, najdete zde také stejnojmennou restauraci nabízející zcela unikátní a kreativní kulinářské zážitky.

<Path> Horká čokoláda, vánoční světla i silvestrovský běh. Takový je Madrid mezi svátky!Zdroj: TURISMO DE LA CIUDAD DE MADRID, OFICINA ESPAÑOLA DE TURISMO

Západy slunce byste měli sledovat z místa, které najdete hned vedle baziliky San Francisco El Grande. V samotné bazilice najdete nejen největší kupoli ve španělsku, ale také díla slavných španělských malířů, jako je Goya nebo Zurbarán. Za slibovanými výhledy na úchvatný západ slunce však musíte do přilehlé klášterní zahrady. Právě zde totiž najdete nádhernou vyhlídku, která je považována za nejideálnější místo ke sledování zapadajícího slunce nad Madridem.

Jedním z architektonických klenotů moderního Madridu je unikátní fotbalový stadion Bernabeu. Otevřen byl již v roce 1947, kdy se stal domácím stadionem legendárního Realu Madrid. Fascinující stavba pojmenovaná po bývalém hráči a také prezidentovi tohoto fotbalového klubu byla s různými úpravami v plném rozsahu dokončena až v roce 2003 a dnes může hostit až 81 tisíc diváků. Jeho návštěvu si nenechávají ujít zejména milovníci fotbalu, ale také architektury.

Jestli jsou ale nějaké klenoty, které vám odhalovat nebudeme, jsou to další místní podniky, v nichž ochutnáte nejlepší drinky nebo tapas. Věřte, že jsou jich tu desítky, možná i stovky, ale nejraději stejně budete mít ten, který objevíte sami! A o takový zážitek vás rozhodně připravit nechceme! Jen nám pak dejte vědět, která to je.

Foto: Oficina Española de Turismo ve Vídni
Zdroj: Oficina Española de Turismo ve Vídni, www.spain.info, Turismo Madrid, www.esmadrid.com

Populární
články

Tarotové karty, politické ambice a veřejná image: satirický výklad nahlíží na postavu Petra Macinky prizmatem symbolů, ironie i ostré společenské kritiky
FUN

Výklad karet na Petra Macinku: Viděli jsme jeho budoucnost, manželství i vztah s Filipem Turkem

Autor: Redakce LUI
Single život může znamenat svobodu i nové otázky – pro každého vypadá úplně jinak.
TRENDY

Kolik lidí v Česku si skutečně užívá single život? Čísla o samotě vás možná překvapí

Autor: Šimon Hauser
Coming out nemusí být jednorázový moment, ale proces plný emocí, rozhodnutí a často i složitých reakcí okolí.
LIDÉ

„Žil jsem dvojí život. Přes den manžel, v noci tajný milenec.“ Šokující zpověď muže, který už dál nechtěl lhát

Autor: Šimon Hauser
Zkušený plastický chirurg MUDr. Svatopluk Svoboda působí v oboru více než čtyři desetiletí a vedle rekonstrukčních výkonů se věnuje také estetické medicíně.
LIDÉ

„Pacientku s nereálnou představou prostě neodoperuju,“ říká plastický chirurg Svatopluk Svoboda, jenž otevřeně mluví o hranicích byznysu s krásou

Autor: Šimon Hauser
Jedna nevinná otázka může znamenat vteřinu ticha, ve které se rozhoduje, kolik ze sebe dnes ukázat.
TRENDY

Myslíte si, že gayové žijí jiný svět? Máte pravdu. Tady je 10 věcí, které vám o gay komunitě nikdo neřekl

Autor: Šimon Hauser
Hudson Williams a Connor Storrie, hvězdy seriálu Heated Rivalry, se stanou nosiči olympijské pochodně na zimních hrách v Miláně a Cortině. Queer příběh z hokejového světa tak symbolicky vstupuje do globální sportovní reality.
TRENDY

Hvězdy gay seriálu o hokeji ponesou olympijský oheň. Heated Rivalry míří na zimní hry v Miláně

Autor: Šimon Hauser
Seriály jako Heated Rivalry otevírají otázku, proč je queer sex pod drobnohledem víc než jakákoli jiná forma blízkosti.
TRENDY

„Už je toho moc.“ Proč gay sex v seriálech vyvolává víc pohoršení než vraždy a drogy

Autor: Šimon Hauser
Statistiky o sexu dokážou vyvolat pochybnosti, které bychom bez srovnávání možná vůbec neměli.
HOT!

Kolik minut je málo a kolikrát týdně už je normál? Čísla o sexu, která vás nenechají klidné

Autor: Šimon Hauser
Sociální sítě, ideologie i náboženství dnes formují názory mladých lidí víc než kdy dřív. Výsledkem je generace plná rozporů.
TRENDY

Proč se mladí muži obracejí zády k LGBT+ lidem? Generace Z překvapuje návratem ke konzervativním postojům

Autor: Šimon Hauser
Režisér Roman Němec se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje vztahovým příběhům a queer tématům, nově přichází s komediálně laděným filmem Jen tak mimochodem.
LIDÉ

„Česká kinematografie má obrovský dluh vůči LGBT tématům,“ tvrdí režisér Roman Němec. Jeho novinka Jen tak mimochodem spojuje Grindr, rodičovství a střet dvou nekompatibilních světů

Autor: Šimon Hauser

E-Shop