Pláž plná „medvědů“, svatby naoko i nakládané prasečí uši. Okinawa vás přenese do gay budoucnosti – a pak rovnou do pravěku
Vítejte v „modré zóně“!
Než (dočasně) opustíme téma gastro zážitků: tradiční jídlo na Okinawě je obecně velmi zdravé. Ne nadarmo ostrov patří mezi jednu z mála „modrých zón“ na světě, tedy oblastí, kde jsou mezi obyvateli hojně zastoupeni lidé starší 100 let. Pomáhá tomu i počasí a poloha: najdete tu nespočet sněhobílých pláží a plážových resortů, kde si můžete odpočinout u azurového moře. Z hlavního města Naha se můžete nechat dopravit na ostrovy Kerama a užít si tam den plný šnorchlování nebo potápění mezi tropickými rybami v křišťálově čisté vodě (pokud tedy máte potřebnou potápěčskou licenci).
Duhová čtvrť, nejen pro milovníky karaoke
A když už jsme u Nahy: sice se jedná o hlavní město Okinawy, ale nepředstavujte si nic extra velkého, má přibližně 315 000 obyvatel. Proslulo svojí vstřícností vůči LGBT lidem, což se hodí, protože i Naha sama o sobě má docela velkou duhovou komunitu. Přímo v centru najdete čtvrť Sakurazaka, ideální místo pro každého, kdo chce zapomenout na všednodenní shon. Někdejší čtvrť červených luceren se rozrostla v učiněné „happy place“ pro gaye s přibližně čtyřiceti gay bary, kluby a restauracemi. Představte si příjemné, menší podniky, kam si můžete zajít na karaoke nebo si jen vychutnat sklenku místního likéru Awamori. Oblíbený klub Legend každoročně pořádá červnovou akci, která se též jmenuje Legend a vždy přiláká stovky hostů: své umění zde předvedou drag queens, DJs i gogo boys.
Medvědi, a všichni v plavkách?
Jednou do roka se ve městě Naha koná i lokální pride nazvaná Pink Dot a v létě gay bary pořádají různé plážové party. Konkrétně na medvědí párty na pláži, již organizuje Bar 036 koncem června, se sjíždějí gayové z celé Asie. Jihovýchodně od Nahy se nachází také oblíbená gay pláž: Mibaru. Celkově lze Nahu označit za největší gay letovisko ve východní Asii. Samospráva Nahy dokonce aktivně podporuje manželství pro všechny bez rozdílu pohlaví, které v Japonsku dosud nebylo oficiálně zavedeno.
Praxi v tomto svatebním odvětví už má město solidní: od roku 2013 se v rámci zmiňované Pink Dot Pride každoročně koná setkání, během něhož si páry stejného pohlaví řeknou svá „ano“. (Třebaže takový sňatek nemá legální platnost.) Pokud však nechcete trávit celé dny sluněním na pláži ani zpíváním celé diskografie Britney Spears v karaoke barech, jistě oceníte i další tipy, co dělat v okolí Nahy. Nejspíš byste necestovali přes půl zeměkoule jen tak, že?
Čaj na krk, a hurá do pravěku
Jednou ze špičkových „atrakcí“, které byste neměli vynechat, je údolí Gangala. Představte si, že jste se vrátili do pravěku, kdy zde v tomto jeskynním komplexu obklopeném zelení ještě žili lidé. Oči upoutají obrovské banyány, starobylé fíkovníky, které zde stojí až 150 let. Krásný je také krápník ve tvaru statného falu, který prý lidé uctívali v naději na plodný život. Na cestu se vydáte jen s papírem, na němž se v angličtině dočtete vše o historii údolí. Prohlídka začíná v salónní jeskyni, která byla přejmenována na Cave Café. Tam dostanete na krk zavěšenou přenosnou láhev studeného jasmínového čaje a zhruba po 80 minutách budete zpátky venku. Ideální cíl pro každého, kdo ocení méně turistické lokality.
Lednové květy i prasečí uši
Má cenu vyhledávat zříceninu hradu Nakijin, z něhož zde od 14. století zbyly jen základy? Ano, má. Když sem přijedete na přelomu ledna a února, uvítají vás nádherně rozkvetlé třešně – v severnějších částech Japonska by se vám taková podívaná naskytla až mnohem později. O víkendech se tu také konají food festivaly: pokud vás nenalákaly prasečí uši, můžete si dát pochutiny z mořských řas nebo si koupit kelímek s čerstvě vymačkanou třtinovou šťávou. Majitelka stánku rozmělní obrovské stonky cukrové třtiny přímo před vašima očima, pomocí stroje z roku „raz dva“. Prehistorická doba zjevně nebude ta jediná, kterou vám Okinawa bude připomínat.