Danakilská deprese: oblast, v níž domorodci vítali cizince odřezáním varlat a kde najdete doslova „bránu do pekel“
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Danakilská deprese: oblast, v níž domorodci vítali cizince odřezáním varlat a kde najdete doslova „bránu do pekel“

Danakilská poušť, známá též jako Danakilská deprese, leží na pomezí severovýchodní Etiopie, jižní Eritreje a severozápadního Džibutska. Tento fascinující kus země klesá až 125 metrů pod hladinu moře a zdejší průměrné roční teploty dosahují 35 °C, často ale překračují i hranici 50 °C. Danakilská oblast je tak právem považována za jedno z nejteplejších a nejníže položených míst na Zemi. Tím ovšem její zajímavost zdaleka nekončí. 
Michal Černý Autor
20. 9. 2024

Afarové: Mistři přežití v extrémech

Navzdory podmínkám, které by mnozí označili za neobyvatelné, je Danakilská poušť domovem etnika Afarů, známých také jako Danakilové. Tito domorodci již po staletí obývají tuto nehostinnou krajinu a jejich život je symbolem symbiózy s pouští. Chovají velbloudy, kozy a obzvláště ovce, které jim poskytují nejen potravu, ale i materiály pro oděvy a obydlí.

Afarové jsou proslulí svým sběrem soli, kterou těží z rozsáhlých solných plání, zejména z jezera Asale. V extrémních teplotách ručně opracovávají sůl do bloků nazývaných „bílé zlato“. Ty pak naloží na karavany velbloudů a putují s nimi desítky kilometrů do vzdálených trhů. Tento starobylý způsob obživy není jen stabilní ekonomickou činností, ale i hluboce zakořeněnou součástí jejich kulturní identity a tradic.

A když je řeč o tradicích, Afarové ve 30. letech 20. století prý vítali cizince mužského pohlaví odřezáváním varlat, aby je zastrašili. Tato informace se objevuje v některých zdrojích, včetně cestopisů a koloniálních záznamů. Je sice pravda, že Afarové byli v minulosti známí jako bojovní a nekompromisní obránci svého území, ale je důležité poznamenat, že tyto zprávy mohou být zveličené nebo zkreslené vlivem dobových předsudků a nedorozumění mezi kulturami. Koloniální autoři záznamů často interpretovali místní zvyky a praktiky způsobem, který až moc expresivně zvýrazňoval exotiku či „divošství“ domorodých obyvatel. Na druhou stranu, na každém šprochu...

Objev tajemného světa

Evropští průzkumníci začali pronikat do tajů Danakilské pouště až v 19. století. Příběhy o krajině, kde země dýchá ohněm a voda zbarvuje půdu do surrealistických odstínů, podnítily zvědavost mnoha dobrodruhů. V roce 1928 se italský průzkumník Ludovico Nesbitt vydal na expedici do tohoto neznámého světa, avšak musel čelit nesmírným obtížím. Extrémní horko a nedostatek vody byly nepřekonatelnými překážkami.

V roce 1974 pak v nedalekém regionu Afar přišel zcela zásadní objev. Paleontologové zde nalezli 3,2 milionu let starou kostru hominida známého jako „Lucy“. Tento nález poskytl klíčové informace o lidské evoluci a umístil Danakilskou poušť do středu zájmu vědecké komunity.

Kde se země otevírá a barví do neskutečných odstínů

Danakilská poušť leží v srdci Afarského trojúhelníku, místa, kde se setkávají africká, arabská a somálská tektonická deska. Tyto desky se od sebe vzdalují rychlostí několika milimetrů ročně, což způsobuje rozestupování zemské kůry. Tento geologický posuv vytváří jedinečnou krajinu plnou aktivních sopek a geotermálních jevů.

<Path> LUI BEAUTYZdroj:

Oblasti dominuje sopka Erta Ale, proslulá svým trvale aktivním lávovým jezerem – jedním z posledních svého druhu na světě. Pohled na bublající lávu v noci, kdy rudá záře osvětluje temnotu pouště, je zážitkem, který se vryje hluboko do paměti. Jen málokde lze pozorovat takovou surovou sílu přírody v přímém přenosu. 

Mezi Afary navíc existují legendy, které označují kráter sopky za „bránu do pekla“, nebo cestu do podzemního světa. To vzniklo podle odborníků nejspíše jako výraz ohromného respektu domorodých obyvatel vůči sopce i přírodě samotné. 

Tipy redakce

Dalším skvostem je hydrotermální pole Dallol, které proměňuje krajinu v barevné panorama, jenž jako by pocházelo z jiného světa. Dechberoucí barevné odstíny vznikají díky minerálům jako síra, vápník, draslík a železo, které vyvěrají na povrch spolu s horkými prameny. Dallol působí jako kulisa z nějakého fantasy filmu, avšak je naprosto reálné a připomíná, jak neuvěřitelně rozmanitá může příroda být.

Navíc se zde jako bonus nachází unikátní mikroorganismy, které díky přežívání v extrémních podmínkách mohou přinést důležité poznatky využitelné v medicíně či při hledání života ve vesmíru.

Kolonizace a stíny minulosti

Přestože Danakilská poušť nebyla nikdy masivně kolonizována, evropské mocnosti o ni projevovaly zájem kvůli strategické poloze blízko Rudého moře. Konflikty a soupeření mezi koloniálními silami zanechaly v regionu stopy, které ovlivnily i životy místních obyvatel. Po získání nezávislosti okolních států oblast čelila politické nestabilitě, což komplikovalo situaci jak pro Afary, tak i pro ty, kteří se snažili region poznat či mu pomoci.

V současnosti Danakilská poušť láká stále více turistů, kteří touží po nevšedních zážitcích. Vidět na vlastní oči „ohnivé jezero“ Erta Ale či surrealistické barvy Dallolu je pro mnohé splněným snem. Návštěva však není pro slabé povahy. Vyžaduje pečlivou přípravu, respekt k místním zvyklostem a často i doprovod zkušených průvodců.

Pro Afary může být turismus potenciálním zdrojem příjmů, ale zároveň představuje výzvu v zachování jejich kultury a ochrany životního prostředí. Neustále se potýkají s problémy, jako jsou klimatické změny, politická nestabilita a rizika spojená s těžbou surovin. Naopak investice do vzdělání, zdravotní péče a infrastruktury mohou výrazně zlepšit jejich životní podmínky, aniž by museli obětovat svou kulturní identitu.

<Path> Mnozí muži touží po tom, být pořádnými chlapy a tzv. „mít koule“. Platí ale i u varlat „čím větší, tím lepší“?Zdroj: livescience.com, onlinelibrary.wiley.com, pnas.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, menshealth.com, healthline.com, seer.cancer.gov

Příběh pro budoucí generace

Danakilská poušť je místem, kde se historie, kultura a příroda prolínají v jedinečný celek. Je to krajina, která překvapuje na každém kroku, a lidé, kteří v ní žijí, jsou důkazem neuvěřitelné odolnosti a přizpůsobivosti lidského ducha. Příběh Danakilské pouště není jen o extrémech, ale také o harmonii mezi člověkem a přírodou, která trvá navzdory všem překážkám.

Pro ty, kteří hledají více než jen turistickou atrakci, nabízí Danakilská poušť možnost nahlédnout do světa, kde se čas měří jinak a kde země sama vypráví své prastaré příběhy. Je to místo, které vyzývá k zamyšlení nad tím, jakou roli hrajeme na této planetě a jak můžeme přispět k zachování takových unikátních koutů světa pro budoucí generace.

Zdroj: nationalgeographic.com, sidetracked.com, researchgate.net, diis.dk, cntraveler.com

Populární
články

Už jste někdy odešli z kina předčasně jen kvůli tomu, že byl snímek příliš nechutný? S nejnovějším hororem to budete moct napravit
KULTURA

Nový horor šokuje svou extrémní brutalitou. Diváci opouští kina už po několika minutách promítání

Autor: Michal Černý
„Maminka mi řekla, že je to moje vina,“ vypráví Jakub o své zkušenosti s domácím násilím. „Ženy bych prý neměl důvod se bát.“
LIDÉ

„Maminka mi řekla, že je to moje vina,“ vypráví Jakub o své zkušenosti s domácím násilím. „Ženy bych prý neměl důvod se bát“

Autor: Irena Piloušková
Chcete se pobavit? Požádejte hlasového asistenta o ruku. Otestuje si vás kvízem, a pak vám stejně dá košem
TRENDY

Na přání vás urazí, svatbu ale odmítne. „Sotva začnu o sexu, vypne se,“ líčí žena, která na zkoušku vyměnila partnera za robota

Autor: Veronika Košťálková
Pro lepší zdraví vaší nervové soustavy stačí několik běžných potravin a chvilka pohybu, kterou zvládnete i o polední pauze
TĚLO & MYSL

Máte „pocuchané“ nervy nebo časté výpadky pozornosti? Krmte a trénujte „hospodyni“ ve svém mozku, navrhují vědci

Autor: Veronika Košťálková
Festival Queer Eye i letos přiveze zajímavé ženské hlasy: třeba berlínskou zpěvačku MADANII.
KULTURA

Blíží se Queer Eye. Pestrý festival, kde můžete tančit, besedovat, skládat hudbu, trénovat sebeobranu… Nebo klidně jen ležet!

Autor: Veronika Košťálková
Předstírání práce je nový trend...
TRENDY

Dělám, že něco dělám: Stále více lidí v zaměstnání práci předstírá. Ti, kdo při práci nejsou vidět, se totiž (údajně) flákají

Autor: Mirka Dobešová
„Byl jsem přesvědčený, že musím být ten dokonalý, schopný a příjemný chlap, který všechno zvládá,“ vypráví Václav o svém zhroucení
LIDÉ

„Byl jsem přesvědčený, že musím být ten dokonalý, schopný a příjemný chlap, který všechno zvládá,“ vypráví Václav o svém zhroucení

Autor: Irena Piloušková
Z nového průzkumu vyplývá, že některé páry preferují oddělené hotelové spaní už v rané dospělosti
CESTOVÁNÍ

„Spánkový rozvod“ na dovolené? Půlka mladých párů nechce na hotelu společný pokoj, každý třetí odmítá spát v jedné posteli

Autor: Veronika Košťálková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Na první pohled Rosa září pozitivní energií...
LIDÉ

„To, že mě vychovaly dvě mámy, na mě mělo pozitivní i negativní dopad,“ tvrdí Rosa, která Čechům vzkazuje: „Buďte tolerantní a učte to hlavně své děti“

Autor: Jakub Starý

E-Shop