Dům šikmější než věž v Pise, lahodný marcipán nebo relax v plovoucí říční sauně. Zažijte pestrý podzim v Německu
Lázeňský relax v údolí Lahntal
Ponořit se do teplé vody, prohřát si tělo v sauně a při tom sledovat, jak plyne řeka Lahn anebo si dokonce blahodárné účinky saunování užívat přímo na řece. To je zaručený recept, jak potěšit tělo i mysl. Recept na dokonalý relax má lázeňské město Bad Ems v údolí řeky Lahn, které je jedním z nejúchvatnějších říčních údolí v Německu. Hýčkat se tu můžete nechat v lázních Emser Therme Bad Ems, které jsou jedněmi z nejmodernějších v zemi a které kromě jiného nabízejí i již zmíněný unikát v podobě plovoucí říční sauny.
Za návštěvu nestojí jen lázně, ale i samotné město. O jeho výjimečnosti svědčí zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Při procházce po Bad Ems si budete připadat jako byste se opět ocitli v císařských dobách. Barokní lázeňský dům Kurhaus nebo lázeňský park Kurpark dýchají okouzlující atmosférou, kterou si zamiloval třeba i císař Vilém I. Pruský nebo ruský car Alexandr II. a která inspirovala slavné umělce k tvorbě výjimečných děl. Dostojevskij tu napsal část románu Bratři Karamazovi, Richard Wagner dokončil operu Parsifal a hrával tu i Jacques Offenbach. Bad Ems, které leží na půli cesty mezi Frankfurtem nad Mohanem a Kolínem nad Rýnem, zkrátka dýchají historií, zatímco samotné lázně splňují nároky moderní doby.
A když vás omrzí být švihákem lázeňským, sedněte na kolo a vydejte se do přírody, nebo po řece Lahn pádlujte na kánoi. Při své plavbě si nenechte ujít Dausenau, kde se ocitnete ještě o pár století zpátky. Romantické městečko zve k procházkám podél téměř kompletně zachovalých středověkých městských hradeb se dvěma obrannými věžemi.
Šikmý dům, Nejmenší dům a k tomu pohádkový hrad i hory: objevte poklady Saska-Anhaltska
Když se z romantického údolí Lahntal vydáte na sever směrem k Baltskému moři, do cesty se vám (s trochou štěstí nebo pomocí GPS navigace) postaví městečko Wernigerode. Možná jste o něm ještě neslyšeli - na rozdíl od italské Pisy, která láká davy turistů na svou slavnou Šikmou věž. Nedaleko centra Wernigerode přitom najdete Šikmý dům, který je se sklonem 7 stupňů téměř dvakrát tak nakloněný. A proč? To zjistíte v muzeu, které se nachází uvnitř domu. Jen o pár kroků dál se nachází Harzské muzeum. To návštěvníkům nabízí cestu do historie pohoří Harz i městečka Wernigerode.
A pak rychle do dalšího muzea a ani tady nebudete litovat. Kleinstes Haus je jednou z nejnavštěvovanějších památek města a je to místo, kde se i malí lidé musí ohnout, aby mohli vstoupit. Kleinstes Haus, v překladu nejmenší dům, je skutečně nejmenším domem Wernigerode, do kterého vedou dveře vysoké pouhých 170 centimetrů. Takže pozor na hlavu! Domek vtěsnaný do úzké mezery byl postaven v roce 1792, na výšku měří 4,2 metru, na šířku 2,95 metru a stropy jsou vysoké maximálně 1,9 metru. Až budete domkem procházet, zaručujeme vám, že budete dumat nad tím, jak tady mohlo žít společně jedenáct lidí…
Abyste si narovnali záda, vydejte se do klikatých uliček kolem hrázděných domů až k pohádkovému hradu. Anebo si rovnou vyšlápněte (nebo vyjeďte úzkokolejnou železnicí) na horu Brocken, na jejímž úpatí Wernigerode leží. Brocken je s 1 142 metry nad mořem nejvyšší horou pohoří Harz a na vrcholu se můžete odměnit návštěvou botanické zahrady. Třeba tu uvidíte i slavné Brockenské strašidlo, které se zjevuje za mlžného počasí (nebojte, žádný děsivý přízrak to není, budete to vy sami, když vám do zad bude svítit slunce a vy se budete dívat z hřebenu nebo vrcholu hory do mlhy).
Ochutnejte slavný lübecký marcipán
Pokud byste se přeci jen lekli, rychle skočte do auta a vydejte se k Baltskému moři do hanzovního města Lübeck. Opět je to město, které se pyšní zápisem na seznam světového dědictví UNESCO. Lübeck okouzluje šarmem přístavního města s majestátními gotickými chrámy a domy postavenými z červených cihel. Čechy poněkud opomíjená perla Baltu ale nežije jen svou slavnou minulostí. Naopak. Myslí tu na budoucnost, a tak je Lübeck vyhlášený svými iniciativami v oblasti ekologické šetrnosti. Projet se tak můžete třeba na e-bootu, neboli elektrické loďce.
Kromě působivé architektury, bohatého kulturního života a pohodové atmosféry Lübeck láká na svou unikátní delikatesu. A tou je lübecký marcipán. Pokud nemáte rádi sladké nebo držíte dietu, při návštěvě Lübecku udělejte výjimku a tuhle slaďoučkou dobrotu určitě ochutnejte. Lübecký marcipán je totiž považovaný za nejlepší na světě. Je chráněnou značkou a vyváží se do více než šedesáti zemí světa. Výrobci si dávají záležet na ingrediencích prvotřídní kvality a dodržují přísně stanovený poměr: 30 % cukru a 70 % surového marcipánu. Dřív měla tato pochoutka dokonce nálepku dnešní viagry...
Dramatické přírodní scenerie i kultura "za humny"
A náš tip na závěr? Až se budete vracet domů, zastavte se v Saském Švýcarsku! Anebo se tam vydejte z domova, stačí přejet hranice za Hřenskem a ocitnete se v jedné z nejpozoruhodnějších krajin Evropy. Stejně jako i na české straně, ani tady nebudete vědět, co dřív. Skalní vrcholy, skalní jehly, stolové hory, vyvýšené pláně, soutěsky, lesy, údolí řeky Labe anebo největší vojenská pevnost Evropy Festung Königsstein (kam se rozhodně vyplatí vyrazit i v době adventu): Saské Švýcarsko je fascinující místem, které si zamilují fandové túr do přírody, ale i ti, jejichž srdce touží po kulturních festivalech, výstavách nebo workshopech. A když k tomu připočteme, že do Drážďan je to odsud kousek, je Saské Švýcarsko skvělou volbou třeba i jen na víkend.