Cenotes: Záhadný svět ukrytý v hlubinách pod mayskými pyramidami
Co jsou to cenotes a jejich význam pro Maye
Cenotes jsou přírodní studny vzniklé zhroucením vápencového podloží, které odhalily podzemní vodní systémy. Slovo „cenote“ pochází z mayského termínu „dzonot“, což znamená posvátná studna. Pro Mayskou civilizaci nebyly cenotes pouze zdrojem čerstvé vody, ale také posvátnými místy pro duchovní rituály a oběti bohům. Mayové věřili, že cenotes jsou vstupními branami do podsvětí, kde přebývali jejich bohové a duchové předků.
Archeologové našli důkazy o lidských a zvířecích obětech, stejně jako různé artefakty, které byly vhozeny do vod cenotů jako obětiny. Mnohé cenotes jsou dnes prozkoumávány potápěči a vědci, kteří odhalují další a další tajemství těchto mystických míst. Ale nejsou to jen vědci, kteří zde s oblibou tráví svůj čas.
Cenotes jsou též oblíbeným turistickým cílem a nabízejí širokou škálu běžných aktivit. Můžete zde plavat v křišťálově čisté vodě, potápět se do temných hlubin, nebo jednoduše obdivovat přírodní krásu a klid, který tato místa nabízejí. Některé cenotes jsou otevřené, což znamená, že jsou zcela odhalené a viditelné z povrchu, zatímco jiné jsou polouzavřené nebo úplně uzavřené, což z nich činí vzrušující místa k budoucímu objevování.
Plavání v cenotes
Plavání je zde nezapomenutelným zážitkem. Jak už bylo řečeno, voda je zde neuvěřitelně čistá a průzračná, což umožňuje vidět až na dno do hloubky několika metrů. Některé cenotes mají dokonce nádherné stalaktity a stalagmity, které dodávají těmto podzemním jezírkům pohádkovou atmosféru. Nejznámější cenotes, jako je Cenote Ik Kil nebo Cenote Dos Ojos, jsou často vyhledávány turisty právě pro své úchvatné vizuální a přírodní charakteristiky.
Cenote Ik Kil se navhází nedaleko slavného mayského města Chichen Itza, jež bylo v roce 2007 zařazeno mezi novodobých sedm divů světa, a které je známé svou ikonickou Kukulkánovou pyramidou, také známou jako El Castillo, která během rovnodennosti poskytuje fascinující úkaz, tzv. „sestup hada“, kdy stín dopadající na severní stranu pyramidy tvarem připomíná 37 metrů dlouhého hada, jenž jakoby se plazil dolů po schodišti. Následně pak dojde ke spojení jeho těla s kamennou hadí hlavou. Město je také domovem Caracolu, starověké observatoře, která sloužila k astronomickým pozorováním, a obrovského hřiště pro mayskou míčovou hru Pok-ta-Pok. Tento otevřený cenote má průměr přes 60 metrů a hloubku kolem 40 metrů. Je obklopen hustou vegetací a jeho vody jsou osvěžující, ideální pro plavání.
Cenote Dos Ojos, což v překladu znamená „dvě oči“, je pro změnu známý svými dvěma sousedícími jeskyněmi, které připomínají právě oči. Jeho průzračné vody a podvodní jeskynní systém jsou rájem pro potápěče a šnorchlaře.
Potápění v cenotes
Podvodní jeskynní systémy v cenotes jsou jedny z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších na světě. Potápěči mohou prozkoumávat podvodní tunely a komory, které jsou plné stalaktitů, stalagmitů a dalších geologických útvarů. Mnoho cenotes je propojeno podzemními řekami, což umožňuje potápěčům cestovat mezi jednotlivými cenotes a objevovat skrytá místa, která nejsou dostupná z povrchu.
Jedním z nejpopulárnějších míst pro potápění je zmíněné Cenote Dos Ojos. Jeho podvodní jeskynní systém nabízí úžasné možnosti prozkoumávání, včetně slavných oblastí jako Bat Cave a Barbie Line.
Dalším zajímavým místem pro potápění je Cenote Angelita. Tento cenote je známý pro svůj unikátní podvodní jev - v hloubce asi 30 metrů se nachází vrstva sulfanu, která vytváří iluzi podvodní řeky. Potápěči se mohou ponořit skrz tuto vrstvu a zažít pocit, jako by proplouvali dvěma různými světy.
Historické a kulturní prohlídky
Kromě přírodních krás nabízí návštěva cenotes také historický a kulturní vhled do života starověkých Mayů. Mnohé z nich mají v okolí archeologické naleziště, kde můžete vidět zbytky mayských staveb a artefaktů. Prohlídky s průvodcem často zahrnují výklad o významu cenotů pro Maye, o jejich rituálech a každodenním životě. Návštěva cenotes tak není jen zážitkem pro oči, ale také pro duši a mysl.
Foto: Adobe Stock
Kromě Kukulkánovy pyramidy či Caracolu zde také naleznete například Chrám bojovníků, což je velká pyramida obklopená tisíci kamennými sloupy, které kdysi podpíraly střechu obrovské haly. Tyto sloupy jsou vytesány s motivy válečníků a dalších postav, což naznačuje vojenský význam této oblasti. Nebo Cenote Sagrado, což je velký přírodní závrt naplněný vodou, který sloužil jako rituální místo pro obětiny bohům. Archeologové zde našli množství artefaktů, zlata, jadeitu a lidských pozůstatků, což dokládá důležitost tohoto místa pro mayskou náboženskou praxi.
Ekoturistika a ochrana cenotů
S rostoucím zájmem o cenotes přichází i potřeba jejich ochrany. Ekoturistika hraje klíčovou roli v udržitelném využívání těchto přírodních zdrojů. Mnohé organizace se snaží chránit cenotes před znečištěním a nadměrným turistickým tlakem, aby tyto přírodní skvosty mohly být obdivovány i budoucími generacemi. Turisté jsou vybízeni k respektování místních pravidel a k šetrnému chování, aby nedošlo k poškození těchto křehkých ekosystémů.
Návštěvníci jsou často poučováni o důležitosti nepoužívat opalovací krémy před vstupem do vody, aby se zabránilo znečištění vodních zdrojů. Organizace jako Amigos de Sian Ka’an a jiné lokální neziskové organizace pracují na ochraně cenotů a jejich okolí, pořádají vzdělávací programy a podporují udržitelné turistické praktiky.
Kromě toho, mnoho cenotes je spravováno místními komunitami, které využívají příjmy z turismu k financování ochranných opatření a ke zlepšení infrastruktury v okolí. Tento model komunitního řízení pomáhá zajistit, že výhody z turismu zůstanou v regionu a přispívají k jeho udržitelnému rozvoji.