Filipínský ostrov Bohol: Domov Čokoládových kopců i nártouna, jednoho z nejmenších primátů na světě
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Filipínský ostrov Bohol: Domov Čokoládových kopců i nártouna, jednoho z nejmenších primátů na světě

Ostrov Bohol, nacházející se v centrální části Filipín, je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v této ostrovní zemi. Bohatý na přírodní krásy, historické památky a kulturní dědictví, Bohol nabízí návštěvníkům nepřeberné množství zážitků, které zanechají trvalý dojem. Na následujících řádcích si probereme zajímavosti a důvody, proč by měl být Bohol na vašem seznamu míst, která musíte navštívit.
Michal Černý Autor
4. 7. 2024

Historie Boholu sahá hluboko do minulosti. Přesné datum prvního osídlení není známo, ale prozaicky se dá říct, že ostrov byl obýván domorodými kmeny již od „pradávna“. Prvními evropskými návštěvníky byli španělští dobyvatelé, kteří dorazili na ostrov v 16. století. V roce 1565 zde Miguel López de Legazpi, španělský conquistador, uzavřel krvavou dohodu o přátelství s místním náčelníkem Datu Sikatunou, známou jako Smlouva krve (Blood Compact). Tato událost je dodnes považována za jeden z nejvýznamnějších momentů v historii Boholu a je připomínána památníkem v Tagbilaranu, hlavním městě ostrova.

Během španělské koloniální éry byl ostrov centrem křesťanské misie. Mnoho historických kostelů, postavených těmito španělskými misionáři, stojí dodnes a představují významnou část kulturního dědictví ostrova. 

Bohol je ostrovem přírodních divů, které jistě okouzlí každého milovníka přírody. Jedním z nejikoničtějších symbolů jsou Čokoládové kopce (Chocolate Hills). Na ploše více než 50 kilometrů čtverečních se nachází více než 1 200 kuželovitých kopců, které během suché sezóny získávají hnědou barvu, což jim dává vzhled „čokoládových bonbónů“. Tyto kopce jsou chráněnou krajinnou oblastí a byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Jejich původ je předmětem několika teorií. Ta nejvíce uznávaná teorie tvrdí, že kopce vznikly erozí mořského vápence, který byl původně pokrytý vrstvou jílu. Tento proces eroze začal během třetihor, kdy se mořské dno zvedlo nad hladinu oceánu. Během tisíciletí byly vrstvy vápence a jílu erodovány větrem a vodou, což vedlo ke vzniku dnešních kuželovitých tvarů.

Další teorie zahrnuje tektonickou činnost, kdy pohyby zemských desek způsobily zvednutí mořského dna a následnou erozi. Ať už je původ jakýkoli, výsledkem jsou stovky pravidelně tvarovaných kopců, které se tyčí do výšky 30 až 50 metrů. 

Kolem vzniku Čokoládových kopců se také váže několik místních legend. Jedna z nejpopulárnějších vypráví příběh o obrovi Arogu, který se zamiloval do krásné dívky. Když dívka zemřela, Arogo prý plakal a jeho slzy se změnily v kamenné kopce. Další legenda hovoří o dvou obrech, kteří se spolu hádali a házeli po sobě kameny a balvany. Po skončení jejich boje se rozhodli udobřit a opustili ostrov, přičemž tyto zapomenuté kameny obrostly trávou a staly se z nich Čokoládové kopce. 

Dalším přírodním skvostem je nártoun filipínský (Philippine Tarsier), jeden z nejmenších primátů na světě. Tito malí tvorové, měřící pouhých 8-15 centimetrů a vážící 80-160 gramů, jsou opatrováni v zařízení Tarsier Sanctuary v obci Corella, kde je návštěvníci mohou pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Z volné přírody však rychle mizí, a to nejen kvůli lidské činnosti, která ničí okolní přírodu, ale i čistě kvůli byznysu, kdy jsou prodáváni jako domáci mazlíčci. 

<Path> Robinson: Falešná hra a ještě falešnější zpěvZdroj: Nova TV, Facebook

Na vedlejším ostrově Panglao, který je spojen s Boholem mostem, se nachází slavná pláž Alona. Tato bílá písečná pláž je ideálním místem pro relaxaci, koupání, potápění a šnorchlování. Okolní křišťálově čisté vody jsou domovem bohatého podmořského života, včetně korálových útesů a různých druhů ryb. Další nezapomenutelný zážitek nabízí plavba po řece Loboc, která poskytuje krásné výhledy na okolní džungli. Dalším oblíbenou destinací je vodopád Mag-Aso, nacházející se v obci Antequera. Ten padá z výšky přibližně 8 metrů do přírodního bazénu, který je velmi oblíbeným relaxačním místem. 

Tipy redakce

Kromě přírodních krás nabízí Bohol také bohatou historii a kulturu. Kostel svatého Petra, postavený v roce 1596, je jedním z nejstarších na Filipínách. Jeho kamenné zdi a historické artefakty poskytují fascinující pohled do minulosti ostrova. V roce 2013 byl kostel poškozen zemětřesením, ale naštěstí byl zrekonstruován. Dalším zajímavým místem je Muzeum Boholu, které se nachází v bývalém domě prezidenta Carlose P. Garcii. Muzeum nabízí bohatou sbírku historických a kulturních artefaktů, včetně vzácných starožitností, fotografií a dokumentů.

Nártouni z filipínské přírody nezadržitelně mizí. Může za to celá řada přirozených nepřátel, jako jsou třeba varani, sovy a menší šelmy. Hlavní hrozbu pro ně však představuje člověk, který ničí jejich přirozené prostředí
Foto: Adobe Stock

Přátelští místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností a návštěvníci se mohou těšit na jejich vřelé přivítání a ochotu, neboť velmi rádi sdílejí své kulturní tradice a příběhy. Bohol je snadno dostupný letecky i po moři. Letiště v Tagbilaranu nabízí pravidelné lety do Manily a dalších filipínských měst. K dispozici jsou také trajekty, které spojují Bohol s okolními ostrovy.

Bohol se zaměřuje na udržitelný cestovní ruch, který respektuje a chrání místní přírodu a kulturu. Mnoho turistických aktivit je navrženo tak, aby minimalizovaly dopad na životní prostředí a podporovaly místní komunity. Tento ostrov je považován za jednu z nejbezpečnějších destinací na Filipínách. Nízká míra kriminality a přátelské prostředí přispívají k pocitu bezpečí a pohodlí pro všechny návštěvníky. Co se týče LGBTQ+ práv, na Filipínách nejsou sňatky osob stejného pohlaví ani registrovaná partnerství legální, avšak diskriminace na základě sexuální orientace a genderové identity je odsuzována a některá města a provincie mají vlastní nařízení proti diskriminaci LGBTQ+ osob. 

Ostrov Bohol je skutečným klenotem Filipín, který nabízí bohatou kombinaci přírodních krás, historických památek a kulturního dědictví. Ať už hledáte dobrodružství, odpočinek nebo poznání, Bohol má co nabídnout. Přátelští místní obyvatelé, rozmanité atrakce a snadná dostupnost dělají z Boholu ideální destinaci pro každého cestovatele. 

Zdroj: ppdo.bohol.gov.ph, stoplusjednicka.cz, travelandleisure.com

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop