Plánujete se v létě ukrýt před vedrem mimo Česko? Tyto finančně i časově dostupné destinace nabízí mnohem víc než jen chladné podnebí
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Plánujete se v létě ukrýt před vedrem mimo Česko? Tyto finančně i časově dostupné destinace nabízí mnohem víc než jen chladné podnebí

Léto v Česku je bezpochyby krásné, ale zdá se, že teploty se u nás v tomto ročním období budou postupně zvedat. Na taková vedra ale většina z nás není zvyklá, a proto se stále více lidí poohlíží po chladnějších končinách, kde by si během dovolené mohli odpočinout a uniknout horku. Zapomeňte ale na cestu na Sibiř nebo na Antarktidu, mnoho skvělých a cenově dostupných chladných destinací se nachází jen kousek od nás.
Michal Černý Autor
28. 6. 2024

Vysoké teploty v Česku nás mohou v létě unavit a vyčerpat, takže se nabízí otázka: kam se vydat na dovolenou, abychom si užili trochu chladnějšího klimatu, aniž bychom museli cestovat na druhý konec světa?

Na následujícíh řádcích vám nabízíme pět míst, která jsou nejen blízko, ale také poskytují nádherné přírodní scenérie, bohatou historii a spoustu aktivit pro celou rodinu. Tyto destinace jsou snadno dostupné, cenově přijatelné a ideální pro letní únik před horkem. 

Zakopane, Polsko

Zakopane, malebné město ležící na úpatí Tater, známé jako „zimní hlavní město“, nabízí i v létě příjemné teploty a krásnou přírodu. Toto město je perfektní kombinací tradice a moderního světa, kde můžete zažít autentickou horskou kulturu a zároveň si užít pohodlí díky moderním technologiím.

Zakopane je rájem pro milovníky pěší turistiky a outdoorových aktivit. Tatry nabízejí nespočet tras pro různé úrovně zdatnosti, od lehkých procházek po náročné horské túry. Můžete vyrazit na oblíbený vrchol Kasprowy Wierch nebo se projít kolem Morského Oka, největšího ledovcového jezera v Tatrách. Pro ty, kteří mají rádi adrenalin, je tu možnost vyzkoušet si horolezectví nebo paragliding.

Zakopane je také známé svou unikátní architekturou. Tradiční dřevěné stavby, které zde můžete vidět, jsou typické pro region Podhalí a dodávají městu jedinečný charakter. Krupówki, hlavní ulice města, je plná obchodů, restaurací a kaváren, kde můžete ochutnat místní speciality, jako je třeba oscypek, tradiční uzený sýr z ovčího mléka.

Pokud hledáte spíše relaxaci, můžete navštívit jedno z mnoha wellness center, které Zakopane nabízí. Lázně a termální koupele jsou skvělým místem pro odpočinek po dni stráveném v horách. Z Česka je Zakopane snadno dostupné vlakem nebo autem, cesta trvá přibližně 3-7 hodin, záleží samozřejmě na tom, odkud vyjíždíte.

Transylvánie, Rumunsko

Tato oblast je známá svou bohatou historií a legendami o hraběti Drákulovi, ale nabízí mnohem více než jen tajemné příběhy. Transylvánie je rájem pro milovníky přírody a její chladnější klima je ideální právě pro letní dovolenou.

<Path> Kraj vznešených tančících koní, dramatických příběhů a vína proslulého po celém světě. Takový je Jerez de la FronteraZdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.andalucia.org, www.sherry.wine, www.realescuela.org

Hlavním lákadlem Transylvánie nejsou jen Karpaty jako takové, ale konkrétně to může být hrad Bran, často označovaný jako Drákulův. Tento impozantní středověký hrad, který se tyčí na skalním výběžku, nabízí návštěvníkům fascinující pohled do historie. Můžete prozkoumat hradní komnaty, věže a tajemné chodby a představit si, jaké to bylo žít zde v dobách minulých.

Tipy redakce

Dalšími zajímavými místy jsou středověká města Brašov a Sighisoara. Brašov se pyšní nádherným historickým centrem s gotickým Černým kostelem a malebnými uličkami plnými kaváren a obchodů. Sighisoara, rodiště hraběte Drákuly, je jedním z nejlépe zachovalých středověkých měst ve východní Evropě a je zapsáno na seznamu UNESCO. Jeho barevné domky a úzké uličky vás přenesou zpět v čase.

Pro milovníky přírody jsou Karpaty ideálním místem pro turistiku. Hory nabízejí nespočet turistických tras, kde můžete objevovat divokou přírodu, horská jezera a dechberoucí výhledy. Pokud máte rádi výzvy, můžete se vydat na výstup na vrchol Moldoveanu, nejvyšší horu Rumunska.

Do Transylvánie se dostanete letem z Prahy do Bukurešti a následně vlakem nebo autem. Celková doba cesty se pohybuje okolo 5-8 hodin, což je relativně krátká cesta za tak bohatým zážitkem.

Hallstatt, Rakousko

Hallstatt, jedno z nejkrásnějších rakouských měst, je další skvělou destinací pro letní únik. Toto malebné město obklopené horami a jezerem nabízí v létě příjemně chladné počasí a klid. Historické centrum Hallstattu je zapsáno na seznamu UNESCO a nabízí mnoho zajímavostí k prozkoumání.

V Transylvánii sice už dneska Drákulu nenajdete, ale zato v létě tu potkáte nejen úžasné památky, zde konkrétně hrad Bran, ale i chladnější počasí
Foto: Adobe Stock

Jedním z hlavních lákadel Hallstattu je jeho malebné jezero, které láká k relaxaci i vodním aktivitám. Můžete si pronajmout loďku a projet se po klidných vodách jezera, nebo se vydat na procházku kolem jeho břehů a užívat si nádherné výhledy na okolní hory. Hallstatt je také ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku. Můžete se vydat na výlet k ledovým jeskyním Dachstein, nebo vystoupat na vrchol Krippenstein, odkud se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled.

Město samotné je plné historie a kultury. Projíždět se můžete úzkými uličkami, obdivovat tradiční dřevěné domy a navštívit místní muzeum, které vás seznámí s bohatou historií celé oblasti. Solné doly v Hallstattu jsou další zajímavostí, kterou byste neměli vynechat. Jedná se o jedny z nejstarších solných dolů na světě, které vám nabídnou opravdu hluboký vhled do minulosti těžby soli.

Do Hallstattu se dostanete z Prahy autem nebo vlakem s přestupem v Salzburgu, cesta trvá přibližně 5-6 hodin. 

Piatra Craiului, Rumunsko

Národní park Piatra Craiului v Rumunsku je méně známý, ale o to kouzelnější. Tento národní park nabízí chladnější klima a nádhernou horskou krajinu a je ideálním místem pro milovníky pěší turistiky a přírody.

<Path> České domácnosti zasáhl nebezpečný „palivový stres“. Týká se i vás? Jak vyjít s penězi a kde se dá ušetřit nejen na energiích?Zdroj: bettermoneyhabits.bankofamerica.com, simplypsychology.org, apa.org, verywellmind.com, economist.com, cnb.cz, kurzy.cz, zpravy.aktualne.cz, theguardian.com, herbertsmithfreehills.com, csfd.cz, foreignpolicy.com, forbes.com, Instagram/Women for Women

Hlavní atrakcí parku je skalnatý hřeben Piatra Craiului, který poskytuje úchvatné výhledy. Trasy v parku vedou přes husté lesy, kolem horských luk a přes strmé skály. Jen pozor, turistika v této oblasti není pro začátečníky, ale pro opravdu zkušené turisty. Kromě pěší turistiky zde můžete také jezdit na horském kole nebo si užít horolezectví.

V parku můžete navštívit i tradiční horské vesnice, kde se zastavil čas. Vesnice jako Magura a Pestera nabízejí autentický pohled na život v rumunských horách. Místní lidé jsou velmi přátelští a rádi vás seznámí s jejich způsobem života a tradičními řemesly.

Do Piatra Craiului se dostanete letem z Prahy do Bukurešti a následně vlakem nebo autem. Cesta trvá okolo 6-8 hodin, ale odměnou vám bude nádherná příroda a klid, který zde najdete.

Bohinj, Slovinsko

Bohinj je krásné jezero obklopené Julskými Alpami. Můžete zde relaxovat na pláži, koupat se, nebo se vydat na plavbu lodí po jeho křišťálově čistých vodách.

Pokud máte rádi hory, lanovka vás vyveze na horu Vogel, odkud jsou úchvatné výhledy. Pro milovníky pěší turistiky je v okolí jezera mnoho tras, které vedou kolem vodopádů, přes horské louky a skrze husté lesy. Vodopády Savica jsou jednou z hlavních přírodních krás, kterou byste neměli vynechat. Tento impozantní vodopád padá z výšky 78 metrů a je přístupný po krátké turistické trase.

Bohinj je také skvělým místem pro outdoorové aktivity jako je kajakářství, rybaření nebo jízda na kole. Pokud hledáte relaxaci, můžete navštívit místní lázně a wellness centra, která nabízejí širokou škálu procedur a masáží.

Do Bohinju se dostanete z Česka autem nebo kombinací vlaků a autobusů přes Lublaň. Cesta trvá okolo 7-8 hodin, což je relativně krátká cesta za tak nádherným a klidným místem.

Zdroj: worldwildschooling.com, news.uchicago.edu

Populární
články

Užívání testosteronu ovlivňuje i psychiku
TĚLO & MYSL

„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop