Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Gangkhar Puensum, majestátní vrchol vysoký 7 570 metrů, se nachází v odlehlých částech Bhútánu. Tato nejvyšší nezdolaná hora na světě je zahalena tajemstvím a má hluboký náboženský význam. Její impozantní výška a dosud nezdolaný status lákají horolezce i badatele z celého světa. Přesto je výstup na ni zakázán kvůli náboženským přesvědčením místních obyvatel, kteří věří, že hora je posvátným sídlem duchů a bohů.
Michal Černý Autor
14. 6. 2024

Gangkhar Puensum, což znamená „Bílý vrchol Tří duchovních bratří“, se nachází v severním Bhútánu na hranici s Tibetem. Je součástí pohoří Himálaje, které je známé svými strmými vrcholy a drsným terénem. Himálaj je nejvyšší pohoří na světě a je domovem mnoha světově nejvyšších vrcholů, a to včetně Mount Everestu. Gangkhar Puensum je jedním z těch méně známých, ale o to větší mystikou oplývá. 

První mapování oblasti proběhlo ve 20. století, ale kvůli obtížnému terénu a politické situaci v regionu zůstává hora z velké části neprobádaná. V 80. letech 20. století se o tento dosud nezdolaný vrchol začaly zajímat mezinárodní horolezecké expedice. Mnoho horolezců, kteří se jej pokusili zdolat, čelilo nejen fyzickým výzvám, ale také kulturním bariérám a politickým nařízením, což jejich snahy často zmařilo.

Bhútán, známý svou izolací a ochranou kulturního dědictví, se světu otevřel teprve nedávno. Tato dlouhá izolace přispěla k tomu, že mnoho jeho přírodních krás, včetně Gangkharu, zůstalo nepoznaných a nedotčených. Tato hora tak dodnes přitahuje pozornost nejen horolezců, ale i milovníků přírody a dobrodruhů, kteří hledají něco výjimečného a do jisté míry i tajemného.

Hora duchů

Pro místní obyvatele má Gangkhar Puensum hluboký náboženský význam. Hora je považována za sídlo duchů a bohů, a výstup na ni je proto považován za neuctivý. Bhútánská vláda, která lpí na tradičních hodnotách a náboženských přesvědčeních svého lidu, dokonce výstupy na horu v roce 1994 zakázala, přičemž tento zákaz platí dodnes. 

Místní obyvatelé věří, že hora je domovem posvátných duchů a božstev, kteří chrání zemi a její obyvatele. Narazit na hněv těchto bytostí by podle jejich přesvědčení mohlo přinést neštěstí nejen jednotlivcům, ale i celé komunitě. Tento náboženský význam je hluboce zakořeněn v bhútánské kultuře, která klade velký důraz na harmonii s přírodou a duchovním světem.

<Path> Půstem za podporu tradičního manželství. Náboženská skupina Family Foundation of Virginia se 40denním půstem snaží přimět stát, aby zakázal gay manželstvíZdroj:

V rámci bhútánského buddhismu je mnoho míst považováno za posvátných, a to jak hory, tak i řeky a lesy. Uctívání přírody a respekt k jejím silám jsou základními prvky jejich víry. Gangkhar Puensum je jedním z nejvýznamnějších posvátných míst v Bhútánu, což nakonec vysvětluje tyto přísné zákazy a ochranná opatření týkající se této hory.

Tipy redakce

Díky zákazu vstupu je oblast kolem této hory domovem bohaté flóry a fauny. Nachází se zde vzácné druhy rostlin a živočichů, které jsou adaptovány na drsné klimatické podmínky vysokohorského prostředí. Nejčastějšími porosty jsou různé druhy rododendronů, horské trávy a mechy, které pokrývají většinu skalnatého terénu. Fauna této oblasti zahrnuje řadu ohrožených druhů, jako je sněžný leopard, tibetský vlk a různé druhy himálajských ptáků. Ekosystém kolem Gangkhar Puensum je velmi citlivý a jakékoliv narušení by mohlo mít vážné důsledky pro jeho rovnováhu. Povolení ke vstupu tak v dohledné době rozhodně nečekejme. 

Klimatické podmínky v této oblasti jsou extrémní, s mrazivými zimami a krátkými léty. Sníh a led pokrývají většinu hory po celý rok, což přispívá nejen k její nedostupnosti, ale i zakonzervování unikátního přírodního prostředí. 

Pokusy o výstup

Navzdory zákazům se v minulosti uskutečnilo několik pokusů o výstup. První byly provedeny v 80. letech 20. století, kdy začal být o horu všeobecný zájem, ale žádný z nich nebyl úspěšný. Horolezci čelili nejen technickým výzvám, ale také odporu místních obyvatel a vládních úřadů.

Tipy redakce

V roce 1985 se o to pokusila japonská expedice, ale byla zastavena nepříznivým počasím a technickými problémy. Další její pokus o rok později byl opět neúspěšný, tentokrát kvůli nejasnostem v různých dokumentech a neshodám s místními autoritami i vládou. 

Obyvatelem této posvátné hory je i ohrožený tibetský vlk
Foto: Adobe Stock

Poslední vážný pokus o výstup byl zaznamenán v roce 1994, tedy přesně v době, kdy byl jakýkoliv další pokus zákazán kvůli náboženským a ekologickým důvodům. Od té doby zůstává Gangkhar Puensum zcela osamělým vrcholem.

Národní štěstí

Ochrana této hory je také součástí širšího úsilí Bhútánu o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Země se dlouhodobě zaměřuje na rovnováhu mezi modernizací a zachováním svého bohatého kulturního a přírodního dědictví.

Bhútánský přístup k ochraně přírody je unikátní v tom, že klade důraz na štěstí a blahobyt svých obyvatel, což je zakotveno v konceptu hrubého národního štěstí, tzv. Gross National Happiness. Tento přístup zahrnuje ochranu přírodních zdrojů, udržitelné zemědělství a podporu tradičních hodnot.

Gangkhar Puensum je tak nejen nejvyšší nezdolanou horou na světě, ale také symbolem respektu k přírodě a náboženským přesvědčením. Její mystický význam a nedostupnost z ní činí fascinující objekt zájmu, který ukazuje, jak může být přírodní dědictví chráněno a ctěno v moderním světě. 

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, ogso-mountain-essentials.com, gnhusa.org

Populární
články

Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Užívání testosteronu ovlivňuje i psychiku
TĚLO & MYSL

„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop