Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Gangkhar Puensum, majestátní vrchol vysoký 7 570 metrů, se nachází v odlehlých částech Bhútánu. Tato nejvyšší nezdolaná hora na světě je zahalena tajemstvím a má hluboký náboženský význam. Její impozantní výška a dosud nezdolaný status lákají horolezce i badatele z celého světa. Přesto je výstup na ni zakázán kvůli náboženským přesvědčením místních obyvatel, kteří věří, že hora je posvátným sídlem duchů a bohů.
Michal Černý Autor
14. 6. 2024

Gangkhar Puensum, což znamená „Bílý vrchol Tří duchovních bratří“, se nachází v severním Bhútánu na hranici s Tibetem. Je součástí pohoří Himálaje, které je známé svými strmými vrcholy a drsným terénem. Himálaj je nejvyšší pohoří na světě a je domovem mnoha světově nejvyšších vrcholů, a to včetně Mount Everestu. Gangkhar Puensum je jedním z těch méně známých, ale o to větší mystikou oplývá. 

První mapování oblasti proběhlo ve 20. století, ale kvůli obtížnému terénu a politické situaci v regionu zůstává hora z velké části neprobádaná. V 80. letech 20. století se o tento dosud nezdolaný vrchol začaly zajímat mezinárodní horolezecké expedice. Mnoho horolezců, kteří se jej pokusili zdolat, čelilo nejen fyzickým výzvám, ale také kulturním bariérám a politickým nařízením, což jejich snahy často zmařilo.

Bhútán, známý svou izolací a ochranou kulturního dědictví, se světu otevřel teprve nedávno. Tato dlouhá izolace přispěla k tomu, že mnoho jeho přírodních krás, včetně Gangkharu, zůstalo nepoznaných a nedotčených. Tato hora tak dodnes přitahuje pozornost nejen horolezců, ale i milovníků přírody a dobrodruhů, kteří hledají něco výjimečného a do jisté míry i tajemného.

Hora duchů

Pro místní obyvatele má Gangkhar Puensum hluboký náboženský význam. Hora je považována za sídlo duchů a bohů, a výstup na ni je proto považován za neuctivý. Bhútánská vláda, která lpí na tradičních hodnotách a náboženských přesvědčeních svého lidu, dokonce výstupy na horu v roce 1994 zakázala, přičemž tento zákaz platí dodnes. 

Místní obyvatelé věří, že hora je domovem posvátných duchů a božstev, kteří chrání zemi a její obyvatele. Narazit na hněv těchto bytostí by podle jejich přesvědčení mohlo přinést neštěstí nejen jednotlivcům, ale i celé komunitě. Tento náboženský význam je hluboce zakořeněn v bhútánské kultuře, která klade velký důraz na harmonii s přírodou a duchovním světem.

<Path> 4 knižní tituly o penisu, které nesmí chybět ve vaší knihovně. Už jste četli nejlepší knihy o pánské chloubě, jaké jsou k mání? Zábava zaručena, ponaučení též!Zdroj:

V rámci bhútánského buddhismu je mnoho míst považováno za posvátných, a to jak hory, tak i řeky a lesy. Uctívání přírody a respekt k jejím silám jsou základními prvky jejich víry. Gangkhar Puensum je jedním z nejvýznamnějších posvátných míst v Bhútánu, což nakonec vysvětluje tyto přísné zákazy a ochranná opatření týkající se této hory.

Tipy redakce

Díky zákazu vstupu je oblast kolem této hory domovem bohaté flóry a fauny. Nachází se zde vzácné druhy rostlin a živočichů, které jsou adaptovány na drsné klimatické podmínky vysokohorského prostředí. Nejčastějšími porosty jsou různé druhy rododendronů, horské trávy a mechy, které pokrývají většinu skalnatého terénu. Fauna této oblasti zahrnuje řadu ohrožených druhů, jako je sněžný leopard, tibetský vlk a různé druhy himálajských ptáků. Ekosystém kolem Gangkhar Puensum je velmi citlivý a jakékoliv narušení by mohlo mít vážné důsledky pro jeho rovnováhu. Povolení ke vstupu tak v dohledné době rozhodně nečekejme. 

Klimatické podmínky v této oblasti jsou extrémní, s mrazivými zimami a krátkými léty. Sníh a led pokrývají většinu hory po celý rok, což přispívá nejen k její nedostupnosti, ale i zakonzervování unikátního přírodního prostředí. 

Pokusy o výstup

Navzdory zákazům se v minulosti uskutečnilo několik pokusů o výstup. První byly provedeny v 80. letech 20. století, kdy začal být o horu všeobecný zájem, ale žádný z nich nebyl úspěšný. Horolezci čelili nejen technickým výzvám, ale také odporu místních obyvatel a vládních úřadů.

Tipy redakce

V roce 1985 se o to pokusila japonská expedice, ale byla zastavena nepříznivým počasím a technickými problémy. Další její pokus o rok později byl opět neúspěšný, tentokrát kvůli nejasnostem v různých dokumentech a neshodám s místními autoritami i vládou. 

Obyvatelem této posvátné hory je i ohrožený tibetský vlk
Foto: Adobe Stock

Poslední vážný pokus o výstup byl zaznamenán v roce 1994, tedy přesně v době, kdy byl jakýkoliv další pokus zákazán kvůli náboženským a ekologickým důvodům. Od té doby zůstává Gangkhar Puensum zcela osamělým vrcholem.

Národní štěstí

Ochrana této hory je také součástí širšího úsilí Bhútánu o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Země se dlouhodobě zaměřuje na rovnováhu mezi modernizací a zachováním svého bohatého kulturního a přírodního dědictví.

Bhútánský přístup k ochraně přírody je unikátní v tom, že klade důraz na štěstí a blahobyt svých obyvatel, což je zakotveno v konceptu hrubého národního štěstí, tzv. Gross National Happiness. Tento přístup zahrnuje ochranu přírodních zdrojů, udržitelné zemědělství a podporu tradičních hodnot.

Gangkhar Puensum je tak nejen nejvyšší nezdolanou horou na světě, ale také symbolem respektu k přírodě a náboženským přesvědčením. Její mystický význam a nedostupnost z ní činí fascinující objekt zájmu, který ukazuje, jak může být přírodní dědictví chráněno a ctěno v moderním světě. 

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, ogso-mountain-essentials.com, gnhusa.org

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop