Pěšky, na kole, po pobřeží, přes kopce i po stezce sýrařů. Na Menorce na vás čeká aktivní dovolená plná zážitků!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Pěšky, na kole, po pobřeží, přes kopce i po stezce sýrařů. Na Menorce na vás čeká aktivní dovolená plná zážitků!

S přibývajícími slunečními paprsky je čím dál těžší myslet na cokoliv jiného než na plánování letní dovolené. A protože jsme trochu škodolibí, trochu vás v té prokrastinaci podpoříme a podělíme se s vámi o tip na naprosto úžasnou destinaci nabízející stovky kilometrů pobřeží, gastronomické zážitky, sportovní aktivity i romantické západy slunce. Tentokrát vás zveme na jeden z Baleárských ostrovů – na Menorcu.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
5. 6. 2024

Díky jakési nepochopitelné náhodě se Menorce, jednomu z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři, dlouho vyhýbali turisté. Dávali totiž přednost Mallorce nebo Ibize, které se ve světě staly skutečnými pojmy mezi letními destinacemi. Menorca tak stála v pozadí a protože se její ekonomika opírá již tradičně o zemědělství a zpracovávání kůží, bez turistů se obešla. I proto je celý ostrov masovým turismem let minulých nezkažený a jeho autentické krásy a kulturní hodnoty se tak v současnosti mohou lépe představit turistům, kteří raději objevují a obdivují, než aby pouze leželi v resortech.

Muzeum pod širým nebem

Z předchozích řádků byste možná vyčetli, že Menorca tak nějak po staletí stojí v pozadí a málokdo si jí všiml. To by však byl omyl! Historie ostrova by vydala na desítky románů plných dramatických zvratů, lstivých úskoků, romantických hrdinů, králů a pirátů. O Baleárské ostrovy se zajímali už starověcí Řekové i Římané – právě ti také souostroví dali jeho dnešní jméno. Menorca a její sousední ostrovy byly po staletí pro řadu zemí strategickým místem a tak se pro sebe snažily získat národy z Evropy i Blízkého východu. Každý z nich se alespoň částečně vetkal do složité tapisérie místního kulturního dědictví.

Féničané a Řekové s ostrovem obchodovali, Kartaginci ho využívali k vojenským účelům a Římané se zde usadili natolik, že měli čas vybudovat i řadu staveb a sídel z nichž jsou dnes významná archeologická naleziště. Následně přišli Vandalové a Byzantinci a po nich Arabové, jejichž nadvláda zde trvala přes při století. Menorcu si podmanili i Turci, jimž mimo jiné pomáhali s pleněním i piráti, například nechvalně proslulý Barbarossa. V 18. století se zde vystřídali Francouzi a Britové. Ti první zde založili město Sant Lluís pojmenované po Ludvíku XV. a ti druzí zde nechali ještě výraznější stopu.

Do místního jazyka se dostala celá řada anglických pojmů. Děti dodnes hrají britské dětské hry a britské prvky bychom našli i v místních tancích nebo pokrmech. Díky dramatické historii a jejím dodnes viditelným stopám se ostrovu přezdívá „muzeum pod širým nebem“ a místní dokázali jeho zapsání na seznam kulturního dědictví sestavovaného mezinárodní organizací UNESCO.

<Path> Návrat do ráje: Waldorf Astoria představuje svůj privátní ostrov na SeycheláchZdroj: Waldorf Astoria

Stalo se tak hlavně díky prehistorickým památkám na Talayotickou kulturu, takzvaným talajotům, které daly této kultuře jméno. Jde o unikátní stavební struktury z doby osmého až druhého století před naším letopočtem, které najdete po celém ostrově. Za návštěvu stojí archeologický park Puig de sa Morisca u města Santa Ponca, kde kromě samotných Talayotů najdete i talayotské vesnice.

Přírodní rezervace

Nebylo by to však první uznání ze strany této organizace. Menorca je totiž jako celek chráněn coby přírodní rezervace! Zasloužily se o to místní přírodní krásy, kterých rozhodně není málo! Za zmínku stojí celé 216 kilometrů dlouhé pobřeží – střídají se zde nádherné písčité pláže, kamenité svahy i zálivy a zátoky lemované borovými lesy. Střed ostrova pak tvoří skalnatá údolí, mírné kopečky a travnaté roviny. Náročné výstupy zde tedy nečekejte. Nejvyšší vrcholem ostrova je hora Monte Toro se svými 358 metry.

Díky této krajinné skladbě je Menorca populární zejména mezi turisty, kteří si chtějí vychutnat nenáročné výšlapy, dlouhé procházky a příjemné cyklovýlety. Pro aktivní dovolenou, při níž se příliš nezadýcháte, je ostrov jako stvořený! Místní i turisté se zde ve večerních hodinách rádi věnují jedné velmi romantické aktivitě, která se vám navždy otiskne do paměti. Jde o objevování míst s magickými výhledy na západ slunce. A těch jsou tu stovky – pohled na krásné západy si vychutnáte z loděk na moři, z jednoho ze čtyř majáků nebo ze skalnatých vyhlídek.

<Path> Sopečné Lanzarote překvapí lávovými tunely, restaurací ve skále, skvělým vínem, ale i letními teplotami po celý rokZdroj:

Ostrov je také populární mezi milovníky plavání, potápění a dalších vodních sportů. Ať už si vyberete u pláže nebo skalnaté břehy, čeká na vás průzračné vody Středozemního moře, které sem lákají potápěče z celého světa už desítky let.

Avant-garde cuisine a sýrová cesta

Co by to však bylo za dovolenou, kdybyste kromě místních dějin i přírodních krás nepoznali také lokální gastronomii… Místní obyvatelé si už po staletí dávají záležet nejen na kvalitních surovinách, ale hlavně na podpoře lokálních produktů. Díky tomu se ostrov stal jednou z předních gastronomických destinací světa. Měnící kultury zde zanechaly výrazné otisky i v místních recepturách, což ve spojení s lokálními potravinami vedlo k vytříbení gastronomického dědictví. Šéfkuchaři z Menorky se navíc nebojí experimentovat a proto jsou často lídry v oblasti označované jako avant-garde cuisine!

<Path> Feel Good – užijte si udržitelné cestování v NěmeckuZdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e. V.

Tradičně byste zde neměli opomenout místní pokrmy z ryb a mořských plodů, které mají na Menorce nezpochybnitelné místo ve vedení mezi surovinami. Lokální hvězdou je ale sýr Mahón pojmenovaný po hlavním městě ostrova, který se zde vyráběl už dva tisíce let před naším letopočtem. Jeho textura i chuť jsou neopakovatelné a sýr je proto považován za místní poklad, o němž se zmiňují dokonce i arabské prameny z 11. století. Nesmí proto chybět na menu žádné z místních restaurací a jeho popularita je tak obrovská, že mu byla zasvěcena i sýrová stezka Menorkou, na níž najdete nejen místa, kde Mahón vzniká, různé prodejny, ale také se na ní můžete seznámit s využitím sýra v tradičních receptech.

Na Menorcu se navíc dostanete poměrně snadno s jedním mezipřistáním z Prahy. Ať už vás tedy lákají krásné pláže, divoká příroda nebo gastronomické zážitky, je pro vás Menorca tou pravou letní destinací!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.menorca.es

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop