Panenská příroda i města, která nabízí jedinečné a zároveň udržitelné zážitky. Objevte zelené Německo!
Udržitelné cestování je šetrné k přírodě a nám otevírá nové možnosti poznávání
Německo není v oblasti „zelené politiky“ žádným nováčkem a ekologie se u našich západních sousedů projevuje všude, výjimkou proto není ani turismus. Udržitelné cestování je totiž nejen šetrné k životnímu prostředí. Otevírá nové možnosti, jak si užít cizí zemi, a dává prostor neotřelým projektům nabízejícím unikátní zážitky.
Začít ale můžeme úplně jednoduše. Stačí v duchu udržitelnosti zpomalit a nespěchat. Pěšky nebo třeba na kole nejen prospějeme planetě, ale i svému zdraví a navíc objevíme malebná zákoutí, zapadlá bistra s nabídkou toho nejlepšího z lokálních surovin nebo obchůdky s originální módou, které bychom jinak minuli. Udržitelná dovolená podporuje regionální podniky, ale nezapomíná ani na multikulturní porozumění a otevřenost – a to samozřejmě i vůči LGBTQ+ komunitě. Důkazem je ostatně Berlín se svou pestrou LGBTQ+ friendly nabídkou klubů a akcí - a nejen tou.
Pestrost, svoboda a udržitelnost. Berlín udává trend modernímu turismu
Historické památky, nákupy, skvělé jídlo, kluby i bydlení, které myslí na naši planetu. Berlín má všechno a navíc tady není udržitelnost jen trend, Berlín udržitelně skutečně žije. Od lahodného vegetariánského a veganského jídla, přes nakupování až po ubytování, kde dbají na co nejmenší uhlíkovou stopu.
Začít můžeme zelenou návštěvou památek, tedy pěšky, na kole nebo s pomocí městské hromadné dopravy, kterou mají turisté vybavení kartou Berlin WelcomeCard zdarma. Dalším důvodem k jejímu pořízení jsou i slevy na více než 180 atrakcí. Až se vyfotíme před Braniborskou branou a projdeme muzea na slavném Muzejním ostrově, může přijít na řadu i poněkud světštější zábava – nákupy. Ale i ty mohou být v Berlíně „zelené“. Stačí vyzkoušet butiky s originální a fair trade módou Loveco, proslulé bleší trhy nebo síť second-handů Oxfam, kde navíc nákupem uděláme něco pro dobrou věc. A pak? Samozřejmě nesmíme zapomenout na slavnou berlínskou klubovou scénu v čele s největším a zároveň nejstarším queer klubem SchwuZ.
Německá metropole, kam autem od česko-německých hranic dojedeme za necelé tři hodiny, je zkrátka na prodloužený víkend jako stvořená. Kdo by ale toužil po delším výletu, ten může vyrazit až k moři. Sice se u něj moc neohřejeme, ale zážitky slibuje nevšední.
Pozorovat dálky Severního moře i tučňáky. Nejen to nabízí Bremerhaven
Vyrazit do města a přitom zažít sepjetí s přírodou. To je typické pro celou řadu německých měst a jedním z nich je i Bremerhaven. Tohle město na břehu Severního moře proslavil obří přístav a i dnes je tu život těsně spjatý s mořem. Svěží mořský vánek nás ovane na vyhlídkové plošině SAIL City ve výšce osmdesáti šesti metrů, odkud je snadné nechat se okouzlit přístavem i dálkami moře. Z dvacátého a jednadvacátého patra nejvyšší budovy ve městě snadno dohlédneme i na větrné elektrárny. A pak je čas vrátit se zpátky na zem a prozkoumat Bremerhaven důkladněji. Bremerhaven je s mořem svázaný skoro na každém kroku a platí to i pro zdejší muzea. Žádné zaprášené exponáty s dlouhými nudnými popisky v nich nečekají, tady se v muzeu dá zažít pořádné dobrodružství.
Kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet různá klimatická pásma, třeba podél 8. stupně zeměpisné délky, ten nesmí vynechat Klimahaus. Ve zbrusu moderní budově v srdci přístavu zažijeme celý svět – budeme se třást zimou, abychom se na další zastávce ohřáli v tropických třicítkách. Hned vedle je pak Zoo s akváriem Severního moře. Lední medvědi, tuleni nebo tučňáci totiž rozhodně nemusí být zážitkem jen pro děti. A koho lákají dálky a moře, ten může den završit v Německém námořním muzeu se slavnou středověkou lodí Hansekogge.
Düsseldorf zve na klimatickou procházku
Klima zase trochu jinak… Sedmé největší město Německa je centrem módy, obchodu i finančnictví. Düsseldorf zůstává ve stínu Braniborské brány, písečných pláží na Rujáně nebo lyžování v Alpách, ale neprávem. Přesvědčit se o tom můžeme během pouhých dvou hodin! Procházka s názvem Düsseldorf a změna klimatu ve sto dvaceti minutách v sobě spojuje návštěvu düsseldorfských památek, které si nesmí nechat ujít žádný turista, a informace o tom, jak se město na břehu Rýna vyrovnává s výzvami spojenými se změnou klimatu. A tak se ochuzeni nebudou cítit ani milovníci historie, ani ti, kteří se raději dívají do budoucnosti – v tomto případě třeba na nová urbanistická opatření, roli zeleně ve městě nebo moderní budovy. Klimatická procházka zkrátka přiblíží Düsseldorf zase z jiného úhlu pohledu – ukáže, jak se město a klima navzájem ovlivňují, i to, jakým výzvám budeme čelit v příštích desetiletích. Udržitelné cestování totiž není jen o tom, jaké hotely si vybíráme nebo jestli místo auta raději sedneme na kolo, ale také co poznáváme.
Unikátní foodlab: další důvod, proč vyrazit do Hamburku
Přístav, bary, památky… to jsou lákadla, kterými je Hamburk proslulý. Je ale také cílem milovníků gastronomie. Kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet, jaké by to bylo mít vlastní restauraci a zkusit okouzlit hosty svými vlastními recepty, nebo si jen užít pestrou nabídku dobrot z rukou jiných kuchařů, ten si nesmí nechat ujít projekt foodlab. Je to prostor pro setkávání, vzdělávání se, poznávání nových trendů i postupů – a hlavně pro vaření a lahodné jídlo. A to vše v duchu menšího plýtvání potravinami, které jde ruku v ruce s omezováním produkce odpadu. Ve foodlabu si můžeme pronajmout kuchyni, otestovat si různé potravinářské koncepty anebo se prostě jen po procházce po památkách pohodlně uvelebit a pochutnat si v jedné z pop-up restaurací.