Panenská příroda i města, která nabízí jedinečné a zároveň udržitelné zážitky. Objevte zelené Německo!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: GNTB/Francesco Carovillano/se svolením

Panenská příroda i města, která nabízí jedinečné a zároveň udržitelné zážitky. Objevte zelené Německo!

Vyzkoušet si klima podél 8. stupně zeměpisné délky, nechat se unést neopakovatelným výhledem na Severní moře nebo si užít nákupy originální a navíc udržitelné módy. I to nabízí Německo, kde se cestování stále častěji nese v duchu zelené. Udržitelnost je totiž nejen v módě, je to trend, který šetří naši planetu a nám dává jedinečnou možnost poznat nová místa opravdověji, a ta známá zase trochu jinak. Třeba Berlín je rájem pro milovníky udržitelné módy i vegetariány a vegany, Hamburk překvapí unikátním projektem foodlab a Düsseldorf klimatickou procházkou.
Kateřina Kučerová Autor
22. 5. 2024

Udržitelné cestování je šetrné k přírodě a nám otevírá nové možnosti poznávání

Německo není v oblasti „zelené politiky“ žádným nováčkem a ekologie se u našich západních sousedů projevuje všude, výjimkou proto není ani turismus. Udržitelné cestování je totiž nejen šetrné k životnímu prostředí. Otevírá nové možnosti, jak si užít cizí zemi, a dává prostor neotřelým projektům nabízejícím unikátní zážitky.

Začít ale můžeme úplně jednoduše. Stačí v duchu udržitelnosti zpomalit a nespěchat. Pěšky nebo třeba na kole nejen prospějeme planetě, ale i svému zdraví a navíc objevíme malebná zákoutí, zapadlá bistra s nabídkou toho nejlepšího z lokálních surovin nebo obchůdky s originální módou, které bychom jinak minuli. Udržitelná dovolená podporuje regionální podniky, ale nezapomíná ani na multikulturní porozumění a otevřenost – a to samozřejmě i vůči LGBTQ+ komunitě. Důkazem je ostatně Berlín se svou pestrou LGBTQ+ friendly nabídkou klubů a akcí - a nejen tou.

Pestrost, svoboda a udržitelnost. Berlín udává trend modernímu turismu

Historické památky, nákupy, skvělé jídlo, kluby i bydlení, které myslí na naši planetu. Berlín má všechno a navíc tady není udržitelnost jen trend, Berlín udržitelně skutečně žije. Od lahodného vegetariánského a veganského jídla, přes nakupování až po ubytování, kde dbají na co nejmenší uhlíkovou stopu.

Tipy redakce

Začít můžeme zelenou návštěvou památek, tedy pěšky, na kole nebo s pomocí městské hromadné dopravy, kterou mají turisté vybavení kartou Berlin WelcomeCard zdarma. Dalším důvodem k jejímu pořízení jsou i slevy na více než 180 atrakcí. Až se vyfotíme před Braniborskou branou a projdeme muzea na slavném Muzejním ostrově, může přijít na řadu i poněkud světštější zábava – nákupy. Ale i ty mohou být v Berlíně „zelené“. Stačí vyzkoušet butiky s originální a fair trade módou Loveco, proslulé bleší trhy nebo síť second-handů Oxfam, kde navíc nákupem uděláme něco pro dobrou věc. A pak? Samozřejmě nesmíme zapomenout na slavnou berlínskou klubovou scénu v čele s největším a zároveň nejstarším queer klubem SchwuZ.

Německá metropole, kam autem od česko-německých hranic dojedeme za necelé tři hodiny, je zkrátka na prodloužený víkend jako stvořená. Kdo by ale toužil po delším výletu, ten může vyrazit až k moři. Sice se u něj moc neohřejeme, ale zážitky slibuje nevšední.

Pozorovat dálky Severního moře i tučňáky. Nejen to nabízí Bremerhaven

Vyrazit do města a přitom zažít sepjetí s přírodou. To je typické pro celou řadu německých měst a jedním z nich je i Bremerhaven. Tohle město na břehu Severního moře proslavil obří přístav a i dnes je tu život těsně spjatý s mořem. Svěží mořský vánek nás ovane na vyhlídkové plošině SAIL City ve výšce osmdesáti šesti metrů, odkud je snadné nechat se okouzlit přístavem i dálkami moře. Z dvacátého a jednadvacátého patra nejvyšší budovy ve městě snadno dohlédneme i na větrné elektrárny. A pak je čas vrátit se zpátky na zem a prozkoumat Bremerhaven důkladněji. Bremerhaven je s mořem svázaný skoro na každém kroku a platí to i pro zdejší muzea. Žádné zaprášené exponáty s dlouhými nudnými popisky v nich nečekají, tady se v muzeu dá zažít pořádné dobrodružství.

Kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet různá klimatická pásma, třeba podél 8. stupně zeměpisné délky, ten nesmí vynechat Klimahaus. Ve zbrusu moderní budově v srdci přístavu zažijeme celý svět – budeme se třást zimou, abychom se na další zastávce ohřáli v tropických třicítkách. Hned vedle je pak Zoo s akváriem Severního moře. Lední medvědi, tuleni nebo tučňáci totiž rozhodně nemusí být zážitkem jen pro děti. A koho lákají dálky a moře, ten může den završit v Německém námořním muzeu se slavnou středověkou lodí Hansekogge.

Düsseldorf zve na klimatickou procházku

Klima zase trochu jinak… Sedmé největší město Německa je centrem módy, obchodu i finančnictví. Düsseldorf zůstává ve stínu Braniborské brány, písečných pláží na Rujáně nebo lyžování v Alpách, ale neprávem. Přesvědčit se o tom můžeme během pouhých dvou hodin! Procházka s názvem Düsseldorf a změna klimatu ve sto dvaceti minutách v sobě spojuje návštěvu düsseldorfských památek, které si nesmí nechat ujít žádný turista, a informace o tom, jak se město na břehu Rýna vyrovnává s výzvami spojenými se změnou klimatu. A tak se ochuzeni nebudou cítit ani milovníci historie, ani ti, kteří se raději dívají do budoucnosti – v tomto případě třeba na nová urbanistická opatření, roli zeleně ve městě nebo moderní budovy. Klimatická procházka zkrátka přiblíží Düsseldorf zase z jiného úhlu pohledu – ukáže, jak se město a klima navzájem ovlivňují, i to, jakým výzvám budeme čelit v příštích desetiletích. Udržitelné cestování totiž není jen o tom, jaké hotely si vybíráme nebo jestli místo auta raději sedneme na kolo, ale také co poznáváme.

<Path> Na španělské pobřeží Atlantiku se začínají vracet velryby. Je příčinou klimatická krize nebo stesk po domově?Zdroj: The Guardian

Unikátní foodlab: další důvod, proč vyrazit do Hamburku

Přístav, bary, památky… to jsou lákadla, kterými je Hamburk proslulý. Je ale také cílem milovníků gastronomie. Kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet, jaké by to bylo mít vlastní restauraci a zkusit okouzlit hosty svými vlastními recepty, nebo si jen užít pestrou nabídku dobrot z rukou jiných kuchařů, ten si nesmí nechat ujít projekt foodlab. Je to prostor pro setkávání, vzdělávání se, poznávání nových trendů i postupů – a hlavně pro vaření a lahodné jídlo. A to vše v duchu menšího plýtvání potravinami, které jde ruku v ruce s omezováním produkce odpadu. Ve foodlabu si můžeme pronajmout kuchyni, otestovat si různé potravinářské koncepty anebo se prostě jen po procházce po památkách pohodlně uvelebit a pochutnat si v jedné z pop-up restaurací.

Zdroj: Germany Travel, germany.travel

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop