Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný

North Sentinel je jedním z ostrovů Andamanského souostroví, který se nachází v Bengálském zálivu v Indickém oceánu. Tento ostrov je ale také zároveň i jedním z nejizolovanějších míst na světě, kam se již dlouhé roky nikdo neodváží vkročit. Proč?
Redakce Redakce Autor
16. 5. 2024

Lidstvo vždy rádo prozkoumávalo všechny možné kouty světa, ale existuje pár lokalit, kterým je lepší se obloukem vyhnout. Mezi ně patří také ostrov North Sentinel, kde žije kmen zvaný Sentinelci, kteří o kontakt s okolním světem vůbec nestojí.

Členové tohoto kmene úspěšně odolávají veškerému kontaktu s cizími lidmi a agresivně zaútočí na každého, kdo se jen odváží přiblížit k jejich ostrovu. Tento kmen je často nazýván jako nepřátelský, ale spíše se jedná o obrannou reakci. Lidé zde žijí izolovaně již několik tisíc let, nemají žádné zkušenosti s moderním světem a očividně to ani nehodlají měnit.

Jejich odmítání, pravděpodobně nevědomky, lidí z moderní civilizace jim ale přináší doslova záchranu života. Ostrované totiž nejsou zvyklí na moderní běžné choroby a mutace bacilů, čili setkání s těmito novými druhy nemocí by mohlo tragicky zničit celý kmen. I když indická vláda původně chtěla s těmito lidmi navázat přátelský kontakt, po několika neúspěšných pokusech se této snahy vzdala.

<Path> Sexy Gus Kenworthy se zúčastní cestovatelské série „Ultimate Expedition“, která prověří jeho fyzičku. Vydá se rovnou do peruánských And!Zdroj:

Ostrov má rozlohu zhruba 60 čtverečních kilometrů, což se dá přirovnat k rozloze Českých Budějovic. Samotné pobřeží je dlouhé zhruba 32 kilometrů. Populace tohoto kmene se odhaduje na 50 až 400 lidí, ale i toto číslo je velmi nejisté. Místní obyvatelé dokonce přežili i rozsáhlé tsunami z roku 2004, které vzniklo v důsledku zemětřesení v Indickém oceánu. Toto zemětřesení celý ostrov o několik metrů nadzvedlo a porušilo některé rybářské oblasti, nicméně i tak se ostrované přizpůsobili. Kmen byl po této katastrofě kontrolován helikoptérou vyslanou indickou vládou.

Snad jedinou návštěvou, která neskončila tragicky, byla ta v roce 1991, kdy se na ostrov vydal antropolog T. N. Pandit, který tam přijel s kokosovými ořechy a dalšími dary v naději, že získá důvěru kmene. Bylo to vůbec poprvé, kdy místní kmen přivítal cizího návštěvníka bez luků a dalších ručně zhotovených zbraní. Krátce po tomto pokusu o navázání kontaktu byly nicméně všechny další mise zrušeny. Jeho násvtěvu můžete zhlédnout v přiloženém videu. 

Indická vláda se rozhodla k tomuto kroku, protože došla k závěru, že ostrované žijí prosperující a zdravý život i bez zásahu moderní civilizace a bude lepší, když do jejich života nebude nikdo zasahovat. Toto rozhodnutí se zdá být rozumné, a to i ve vztahu k tamnímu životnímu prostředí. 

Tipy redakce

Podobných izolovaných kmenů je na světě více. Jen v Amazonii jich je známo několik desítek, další se nacházejí v Jižní Americe, Indonésii či Austrálii. Otázkou pak zůstává, jak dlouho budou i tato nedotčená místa odolávat tlaku rostoucí populace a poptávce po novém obyvatelném prostoru. Bydlet na Měsíci či Marsu do té doby určitě nestihneme.

Zdroj: Jan Witek, nationalgeographic.com, YT Social Air – News & Politics / Se svolením

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop