Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný

North Sentinel je jedním z ostrovů Andamanského souostroví, který se nachází v Bengálském zálivu v Indickém oceánu. Tento ostrov je ale také zároveň i jedním z nejizolovanějších míst na světě, kam se již dlouhé roky nikdo neodváží vkročit. Proč?
Redakce Redakce Autor
16. 5. 2024

Lidstvo vždy rádo prozkoumávalo všechny možné kouty světa, ale existuje pár lokalit, kterým je lepší se obloukem vyhnout. Mezi ně patří také ostrov North Sentinel, kde žije kmen zvaný Sentinelci, kteří o kontakt s okolním světem vůbec nestojí.

Členové tohoto kmene úspěšně odolávají veškerému kontaktu s cizími lidmi a agresivně zaútočí na každého, kdo se jen odváží přiblížit k jejich ostrovu. Tento kmen je často nazýván jako nepřátelský, ale spíše se jedná o obrannou reakci. Lidé zde žijí izolovaně již několik tisíc let, nemají žádné zkušenosti s moderním světem a očividně to ani nehodlají měnit.

Jejich odmítání, pravděpodobně nevědomky, lidí z moderní civilizace jim ale přináší doslova záchranu života. Ostrované totiž nejsou zvyklí na moderní běžné choroby a mutace bacilů, čili setkání s těmito novými druhy nemocí by mohlo tragicky zničit celý kmen. I když indická vláda původně chtěla s těmito lidmi navázat přátelský kontakt, po několika neúspěšných pokusech se této snahy vzdala.

<Path> Zažijte party svého života na řeckém ostrově Mykonos!Zdroj:

Ostrov má rozlohu zhruba 60 čtverečních kilometrů, což se dá přirovnat k rozloze Českých Budějovic. Samotné pobřeží je dlouhé zhruba 32 kilometrů. Populace tohoto kmene se odhaduje na 50 až 400 lidí, ale i toto číslo je velmi nejisté. Místní obyvatelé dokonce přežili i rozsáhlé tsunami z roku 2004, které vzniklo v důsledku zemětřesení v Indickém oceánu. Toto zemětřesení celý ostrov o několik metrů nadzvedlo a porušilo některé rybářské oblasti, nicméně i tak se ostrované přizpůsobili. Kmen byl po této katastrofě kontrolován helikoptérou vyslanou indickou vládou.

Snad jedinou návštěvou, která neskončila tragicky, byla ta v roce 1991, kdy se na ostrov vydal antropolog T. N. Pandit, který tam přijel s kokosovými ořechy a dalšími dary v naději, že získá důvěru kmene. Bylo to vůbec poprvé, kdy místní kmen přivítal cizího návštěvníka bez luků a dalších ručně zhotovených zbraní. Krátce po tomto pokusu o navázání kontaktu byly nicméně všechny další mise zrušeny. Jeho násvtěvu můžete zhlédnout v přiloženém videu. 

Indická vláda se rozhodla k tomuto kroku, protože došla k závěru, že ostrované žijí prosperující a zdravý život i bez zásahu moderní civilizace a bude lepší, když do jejich života nebude nikdo zasahovat. Toto rozhodnutí se zdá být rozumné, a to i ve vztahu k tamnímu životnímu prostředí. 

Tipy redakce

Podobných izolovaných kmenů je na světě více. Jen v Amazonii jich je známo několik desítek, další se nacházejí v Jižní Americe, Indonésii či Austrálii. Otázkou pak zůstává, jak dlouho budou i tato nedotčená místa odolávat tlaku rostoucí populace a poptávce po novém obyvatelném prostoru. Bydlet na Měsíci či Marsu do té doby určitě nestihneme.

Zdroj: Jan Witek, nationalgeographic.com, YT Social Air – News & Politics / Se svolením

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop