Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Ostrov, který je izolovaný od světa už tisíce let. Nejde ale o žádný ráj, pohyb na něm je životu nebezpečný

North Sentinel je jedním z ostrovů Andamanského souostroví, který se nachází v Bengálském zálivu v Indickém oceánu. Tento ostrov je ale také zároveň i jedním z nejizolovanějších míst na světě, kam se již dlouhé roky nikdo neodváží vkročit. Proč?
Redakce Redakce Autor
16. 5. 2024

Lidstvo vždy rádo prozkoumávalo všechny možné kouty světa, ale existuje pár lokalit, kterým je lepší se obloukem vyhnout. Mezi ně patří také ostrov North Sentinel, kde žije kmen zvaný Sentinelci, kteří o kontakt s okolním světem vůbec nestojí.

Členové tohoto kmene úspěšně odolávají veškerému kontaktu s cizími lidmi a agresivně zaútočí na každého, kdo se jen odváží přiblížit k jejich ostrovu. Tento kmen je často nazýván jako nepřátelský, ale spíše se jedná o obrannou reakci. Lidé zde žijí izolovaně již několik tisíc let, nemají žádné zkušenosti s moderním světem a očividně to ani nehodlají měnit.

Jejich odmítání, pravděpodobně nevědomky, lidí z moderní civilizace jim ale přináší doslova záchranu života. Ostrované totiž nejsou zvyklí na moderní běžné choroby a mutace bacilů, čili setkání s těmito novými druhy nemocí by mohlo tragicky zničit celý kmen. I když indická vláda původně chtěla s těmito lidmi navázat přátelský kontakt, po několika neúspěšných pokusech se této snahy vzdala.

<Path> Plánujete letní dovolenou? Přinášíme vám tipy na nejlepší italské gay destinace!Zdroj:

Ostrov má rozlohu zhruba 60 čtverečních kilometrů, což se dá přirovnat k rozloze Českých Budějovic. Samotné pobřeží je dlouhé zhruba 32 kilometrů. Populace tohoto kmene se odhaduje na 50 až 400 lidí, ale i toto číslo je velmi nejisté. Místní obyvatelé dokonce přežili i rozsáhlé tsunami z roku 2004, které vzniklo v důsledku zemětřesení v Indickém oceánu. Toto zemětřesení celý ostrov o několik metrů nadzvedlo a porušilo některé rybářské oblasti, nicméně i tak se ostrované přizpůsobili. Kmen byl po této katastrofě kontrolován helikoptérou vyslanou indickou vládou.

Snad jedinou návštěvou, která neskončila tragicky, byla ta v roce 1991, kdy se na ostrov vydal antropolog T. N. Pandit, který tam přijel s kokosovými ořechy a dalšími dary v naději, že získá důvěru kmene. Bylo to vůbec poprvé, kdy místní kmen přivítal cizího návštěvníka bez luků a dalších ručně zhotovených zbraní. Krátce po tomto pokusu o navázání kontaktu byly nicméně všechny další mise zrušeny. Jeho násvtěvu můžete zhlédnout v přiloženém videu. 

Indická vláda se rozhodla k tomuto kroku, protože došla k závěru, že ostrované žijí prosperující a zdravý život i bez zásahu moderní civilizace a bude lepší, když do jejich života nebude nikdo zasahovat. Toto rozhodnutí se zdá být rozumné, a to i ve vztahu k tamnímu životnímu prostředí. 

Tipy redakce

Podobných izolovaných kmenů je na světě více. Jen v Amazonii jich je známo několik desítek, další se nacházejí v Jižní Americe, Indonésii či Austrálii. Otázkou pak zůstává, jak dlouho budou i tato nedotčená místa odolávat tlaku rostoucí populace a poptávce po novém obyvatelném prostoru. Bydlet na Měsíci či Marsu do té doby určitě nestihneme.

Zdroj: Jan Witek, nationalgeographic.com, YT Social Air – News & Politics / Se svolením

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop